14 lutego – Dzień Chorych na Padaczkę
10-02-2009 11:16
Dzień 14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Chorych na Padaczkę. Z tej okazji w sobotę w różnych miejscach Warszawy chorzy na epilepsję, ich krewni i przyjaciele będą rozdawać „walentynki" z informacjami o tej chorobie.




Akcję pod hasłem „Zauważ mnie" organizują stowarzyszenia pacjentów, m.in.: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę (oddział w Sławnie oraz w Lublinie), Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół „Spokojna Głowa", Fundacja Oli Leśniewskiej oraz portal Tacyjakja.pl.

„Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas - chorych na padaczkę. Poprzez tę akcję chcemy pobudzić do refleksji, że życie to nie tylko piękne, radosne chwile, ale też trudne momenty, w których wyrozumiałość i zwyczajne wsparcie jest niezwykle potrzebne" - powiedziała Jadwiga Grochowalska, prezes oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Sławnie.

Rozdawane w ramach akcji „walentynki" mają edukować na temat tego, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego u chorego. „Wiele osób niestety nie zna objawów epilepsji i nie wie, co robić w takiej sytuacji" - wyjaśnia Grochowalska. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych jest zmuszonych zrezygnować z nauki, pracy, rodziny.

Tymczasem, dzięki odpowiedniej terapii oraz akceptacji społeczeństwa, chorzy na padaczkę mogą normalnie żyć i odnosić sukcesy w wielu dziedzinach. Przykładami osób, którym się to udało, są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte, Elton John.

Padaczka jest przewlekłą chorobą neurologiczną spowodowaną zaburzeniami czynności mózgu. Nadmierne wyładowania komórek nerwowych prowadzą do wystąpienia napadów, które mają postać drgawek bądź krótkotrwałych zaburzeń świadomości.

Padaczkę uważa się za najczęstszą chorobę neurologiczną wieku dziecięcego. W 70 proc. przypadków jej pierwszy atak pojawia się przed 14. rokiem życia, a nierzadko ujawnia się jeszcze przed ukończeniem przez dziecko roku. W Polsce na padaczkę cierpi 400 tys. osób.

Wśród przyczyn schorzenia naukowcy wymieniają wady mózgu i czynniki genetyczne, ale często jego podłoże nie jest znane.

Zgodnie z informacją umieszczoną na „walentynkach" przygotowanych na akcję, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczki u drugiej osoby, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój, starać się asekurować chorego i pozostać z nim do odzyskania pełnej świadomości. Dobrze jest przenieść go w bezpieczne miejsce i ułożyć na boku z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny; usunąć z ust ciała obce (jak sztuczna szczęka); zdjąć okulary; podłożyć coś miękkiego pod głowę.

Chorym nie wolno wkładać niczego miedzy zęby; krępować im ruchów; cucić uderzając po twarzy czy polewając wodą.

Sobotnia akcja odbędzie się we wczesnych godzinach popołudniowych (między godz. 13 a 15) w różnych punktach stolicy, m.in. na Placu Zawiszy, Pl. Bankowym, Rondzie ONZ, Rondzie de Gaulle'a, przy stacji metra Centrum.

„Mamy nadzieję, że w Dniu Świętego Walentego ludzie nie utoną w masie serduszek i romantycznych wierszyków, a z sercem włączą się w obchody Dnia Chorych na Padaczkę" - podkreślił Michał Leśniewski, ojciec Oli chorej na padaczkę.


 


Źródło: forumzdrowia.pl


Zdjęcie: Sergiusz Jóźwiak, Katarzyna Marta Kotulska, Lekarz radzi, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005


STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.