Ciąża nie wpływa na przebieg raka piersi, ale opóźnia diagnozę
10-02-2009 11:23
Kobiety, u których rozpoznano raka piersi w ciąży lub niedługo po urodzeniu dziecka, przechodzą chorobę podobnie i mają takie same rokowania jak pacjentki, u których rak piersi nie jest związany z ciążą - informują naukowcy z USA na łamach pisma „Cancer".

Rakiem piersi związanym z ciążą nazywa się taki nowotwór sutka, który rozwinął się u ciężarnej lub do roku po porodzie. Ten rodzaj raka występuje stosunkowo rzadko, stanowi około 3 procent wszystkich nowotworów sutka, a średnia wieku pacjentek wynosi 33 lata. Ponieważ wiek kobiet rodzących dzieci stale się podwyższa, istnieje ryzyko zwiększenia ilości przypadków związanego z ciążą raka piersi.

Problemem dla onkologów jest diagnostyka takich przypadków, ponieważ podczas ciąży piersi stale się zmieniają. Równie istotne jest leczenie kobiet - bezpieczne dla rozwijających się płodów.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ciąża może pogarszać rokowanie kobiet z rakiem piersi. Doktorzy George Perkins i Beth Beadle wraz z zespołem z The University of Texas przeprowadzili analizę historii chorób 652 pacjentek z rakiem piersi w wieku nie przekraczającym 35 lat. W tej grupie na raka związanego z ciążą chorowały 104 kobiety (15,6 proc.): u 51 z nich nowotwór rozwinął się podczas ciąży, a u pozostałych 53 - w przeciągu roku po urodzeniu dziecka.

Naukowcy stwierdzili, że częstość występowania nawrotów czy przerzutów guza oraz przeżywalność pacjentek w okresie 10 lat od rozpoznania choroby nie różni się istotnie u kobiet chorujących na raka piersi związanego i niezwiązanego z ciążą.

Niestety, badacze zaobserwowali, że ciąża wiąże się ze znaczącym opóźnieniem rozpoznania raka piersi i rozpoczęcia leczenia. Jednocześnie autorzy badań wykazali, że pacjentki leczone już podczas ciąży mają znacznie lepsze przeżycia w porównaniu z kobietami, u których terapię rozpoczęto dopiero po porodzie.

Naukowcy podkreślają, że należy informować kobiety o możliwym zagrożeniu i zachęcać je do badania piersi w ciąży oraz konsultowania wszystkich wątpliwości z lekarzem.

„Lekarze pierwszego kontaktu i ginekolodzy prowadzący ciąże powinni zwrócić większą uwagę na sprawdzanie występowania u ciężarnych objawów raka piersi, wykonywanie odpowiednich badań, a w razie potrzeby - możliwie szybkie wdrożenie odpowiednio dobranej terapii" - podsumowują swoje badania autorzy pracy i dodają: „Odnalezienie równowagi pomiędzy dbałością o zdrowie mamy i dziecka jest najważniejsze; najnowsze dane wskazują, że można przeprowadzić skuteczną i bezpieczną dla obojga terapię raka piersi".


 


Źródło: forumzdrowia.pl


Zdjęcie: Zbigniew Wronkowski, Szymon Brużewicz, Pokonać raka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.