Zanik mięśni i niewydolność serca mają wiele wspólnego
10-02-2009 11:28
Nowa klasa eksperymentalnych leków na niewydolność serca może pomóc leczyć również dystrofię mięśniową Duchenne'a.

Na pierwszy rzut oka niewydolność serca i niszcząca mięśnie dystrofia Duchenne'a nie wydają się zbyt podobne. Dystrofia dotyka chłopców - zazwyczaj przed ukończeniem 6. roku życia - i polega na uszkodzeniu komórek mięśniowych. Początkowo obejmuje mięśnie szkieletowe i osłabia pacjentów, a w późniejszej fazie uszkadza mięsień sercowy, co prowadzi do śmierci chorego (zwykle około 20. roku życia). Natomiast u ludzi, którzy nie chorują na zanik mięśni, do niewydolności serca dochodzi najczęściej w wieku 70-90 lat.

Andrew Marks wraz z zespołem z Columbia University Medical Center odkrył, że komórki mięśniowe, które ulegają uszkodzeniu w przebiegu jednej z tych chorób, są nieszczelne. Maleńki przeciek powoduje sączenie się wapnia do komórek mięśniowych, a w rezultacie - ich uszkodzenie. W przypadku dystrofii Duchenne'a jest ono spowodowane nadmiarem wapnia. U ludzi z niewydolnością serca sączenie się wapnia osłabia stopniowo siłę skurczu serca, a ponadto aktywuje enzym trawiący białka, co prowadzi do uszkodzenia własnych włókien mięśniowych.

Naukowcy opracowali substancje, których działanie lecznicze polega na uszczelnianiu komórek mięśnia sercowego. W najnowszych badaniach wykazano, że podanie ich myszom z dystrofią znacząco wzmocniło siłę i sprawność mięśni oraz zredukowało liczbę uszkodzonych mioblastów.

„To niesamowicie ekscytujące" - mówią autorzy badań. „Jeśli lek będzie działał tak samo u ludzi, zahamuje niszczenie mięśni i wydłuży czas życia pacjentów z dystrofią Duchenne'a" - dodają.



Źródło: forumzdrowia.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.