Dzięki niemu unikniemy wielu rodzinnych tragedii
22-10-2009 08:04
Co roku atakuje 4 tysiące Polek. Latami może nie dawać o sobie znać, zbyt późno wykryty - zabija. Statystyki alarmują: codziennie 5 kobiet przegrywa walkę z rakiem szyjki macicy. Liczba kobiet przeżywających 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższa w Europie i nie przekracza 50%. – mówi, prof. dr hab. med. Tomasz Niemiec, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Co zrobić, aby to zmienić?

Niezbędne jest stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy, szczególnie u ludzi młodych. Sposoby profilaktyki, czyli regularne badania cytologiczne i szczepienia przeciw wirusowi HPV (głównemu sprawcy choroby), powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich optymalne zastosowanie.

To główne cele programu edukacyjnego "Wybierz życie - pierwszy krok", którego patronem jest Onet.pl. Program skierowany jest do uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Zwraca się w nim uwagę na odpowiedzialne zachowania, potrzebę rozmów z bliskimi na tematy związane ze zdrowiem, oraz konieczność regularnych badań. Nie byłoby wielu rodzinnych tragedii, gdyby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i nie zapominały o cytologii. Dzięki programowi mamy szansę nauczyć młodych ludzi odpowiedzialności za swoje zdrowie, a także sprowokować do zainteresowania się tematem ich rodziców – uważa dr Piotr Bobkiewicz, szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy na Mazowszu.

W roku szkolnym 2009/2010 program "Wybierz życie – pierwszy krok" zostanie wprowadzony w co najmniej pięciu województwach. Stało się to możliwe dzięki sukcesowi programu pilotażowego, zrealizowanego wcześniej na Mazowszu.



Z badań TNS OBOP wynika, że prawie 80% rodziców rozmawiało ze swoim dzieckiem na temat lekcji edukacji, a głównymi tematami rozmów były zakażenia HPV i profilaktyka raka szyjki macicy. Udało się zrealizować najważniejsze założenie programu, aby np. córki rozmawiały z matkami na temat profilaktyki i dbałości o zdrowie. Ważne było znalezienie równowagi pomiędzy prostym, docierającym do młodzieży językiem i wiedzą medyczną, którą trzeba przy tej okazji przekazać - mówi prezes Fundacji Edukacji Społecznej Magdalena Ankiersztejn–Bartczak.

Program "Wybierz życie – pierwszy krok" zakłada szereg szkoleń dla nauczycieli i edukatorów z województw mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego oraz organizacje lekcji na temat profilaktyki raka szyjki macicy w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.