Chorobę zwan± b±blowic±. Jak dochodzi do zarażenia.

Chorobę zwan± b±blowic± (Echinococcosis) wywołuj± larwalne postacie tasiemca b±blowcowego (Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis).

¬ródłem ich s± na ogół zarażone postaci± dojrzał± tasiemca psy, koty, lisy i wilki. Zarażone zwierzęta wydalaj± jaja i zanieczyszczaj± tym samym ¶rodowisko zewnętrzne. Człowiek może zarazić się tasiemcem b±blowcowym poprzez bezpo¶redni kontakt z zarażonym zwierzęciem domowym, dotyczy to zwłaszcza dzieci, które podczas zabaw ze zwierzętami poprzez ręce lub przedmioty zanieczyszczone jajami tasiemca przenosz± je do swoich ust. Po¶rednim Ľródłem zarażenia mog± być również nie myte warzywa i owoce, zwłaszcza ro¶liny i owoce le¶ne oraz inne zabrudzone, b±dĽ niehigienicznie przygotowane pokarmy.

Gryzonie i drobne ssaki oraz surowe mięso i trzewia innych zwierz±t mog± natomiast stanowić Ľródło zarażenia dla zwierz±t domowych, które zjadaj±c pokarm z inwazyjnymi formami pasożyta, ulegaj± zarażeniu tasiemcem i wydalaj± jaja do swojego otoczenia. Zarażenie człowieka jajami tasiemca b±blowcowego nie musi jednak zakończyć się chorob±, gdyż zależy to od indywidualnej odporno¶ci organizmu, a nie każda wykluta z jaja larwa tasiemca znajdzie w organizmie człowieka odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Poza tym tylko nieliczne zwierzęta s± zarażone tasiemcem, dlatego tak rzadko b±blowica jest notowana u ludzi. Jednak nie można lekceważyć tej jednostki chorobowej, ponieważ jest ona niezwykle niebezpieczna i gdy już wyst±pi, to może doprowadzić do bardzo ciężkich, długofalowych i niejednokrotnie nieodwracalnych powikłań zdrowotnych, a w konsekwencji nawet do ¶mierci człowieka, je¶li nie podejmie się w odpowiednim czasie stosownego leczenia.


Epidemiolodzy apeluj±, by nie je¶ć le¶nych jagód, poziomek i malin prosto z krzaka, bo ro¶liny często s± “hotelem” dla tasiemca o nazwie b±blowiec. Wywołuje on b±blowicę, która wyniszcza organizm jak rak. “Koledzy z Wojskowego Instytutu Higieny przebadali kilkadziesi±t słoików jagód. W co drugim były jaja b±blowca”

 
¬ródło: www.pasozyty.net.pl

Jak dochodzi ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
¦rednia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także maj±cych różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale s± też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadz± znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |