Ginekomastia przejsciowa - okres dojrzewania.

Ginekomastią nazywa się powiększenie jednego lub obu gruczołów piersiowych o chłopca (mężczyzny) wskutek rozrostu tkanki gruczołowej.

Ginekomastia przejściowa, związana z okresem dojrzewania, spowodowana jest zwiększeniem stosunku wolnego estradiolu do testosteronu w osoczu i powinna samoistnie zaniknąć, zwykle w przeciągu kilku miesięcy. Czasami jednak ginekomastia może się utrwalić, w związku z przerostem tkanki łącznej i tłuszczowej, stanowiąc problem kosmetyczny i psychologiczny (dojrzewający chłopcy mogą przeżywać z tego powodu rozmaite rozterki, przestać wierzyć we własną męskość. Powstają kłopoty z rozbieraniem się w miejscu publicznym, unikają ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego). W Polsce jedyną dopuszczoną metodą leczenia jest operacyjne wycięcie nadmiaru tkanki. Uważa się, że powinna niepokoić ginekomastia bardzo nasilona i (lub) trwająca dłużej niż rok.

Zjawisko to może wystąpić w każdym wieku. Tzw. fizjologiczne powiększenie gruczołów piersiowych może mieć miejsce u noworodka z powodu nadmiaru żeńskich hormonów, które pochodzą z krwi i pokarmu matki. Powiększenie sutków u niemowlęcia ustępuje samoistnie w czasie kilku tygodni (rzadziej miesięcy).

Drugim okresem, w którym może dojść do powiększenia gruczołów piersiowych u chłopca jest okres dojrzewania. Przejściową ginekomastię obserwuje się u około połowy dojrzewających chłopców. Często towarzyszy jej bolesność gruczołów piersiowych. Zmiany te ustępują z reguły samoistnie w czasie nie dłuższym niż 2 lata, niekiedy jednak mogą przetrwać do okresu dojrzałości. Od ginekomastii należy odróżnić tzw. steatomastię. Jest to nagromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie gruczołów piersiowych, co ma miejsce u otyłych chłopców.

Ginekomastia może również towarzyszyć stanom patologicznym – takim jak przewlekłe choroby nerek i wątroby, zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, niedobór męskich hormonów płciowych, nadmiar żeńskich hormonów płciowych), choroby genetycznie uwarunkowane (zespół Klinefeltera). Zespół ten jest związany z zaburzeniem w obrębie chromosomów i ujawnia się zwykle w okresie dojrzewania. Charakterystyczny jest wysoki wzrost, szczupła sylwetka ciała z długimi kończynami górnymi i dolnymi (rozpiętość ramion przekracza wzrost całkowity), skąpe owłosienie twarzy i łonowe oraz małe, twarde jądra. Szereg przewlekle stosowanych leków może powodować ginekomastię. Są to m.in. estry testosteronu, leki nasercowe (digoksyna, digitoksyna), leki stosowane w nadciśnieniu (werapamil, nifedypina, spironolakton, kaptopril, enalapril), metoklopramid, leki przeciwgruźlicze, omeprazol, metronidazol, teofilina oraz narkotyki (heroina, marihuana, amfetamina). Ginekomastię obserwuje się też w okresie rekonwalescencji po chorobach wyniszczających oraz osób długotrwale głodzonych w trakcie powrotu do prawidłowej masy ciała. Powiększenie gruczołu piersiowego po jednej stronie może powodować nowotwór sutka – na szczęście stan ten jest niezwykle rzadki u płci męskiej.

Konsultacji lekarskiej wymaga stan gdy:
- ginekomastia nie występuje w typowym dla niej okresie (niemowlę, dojrzewanie płciowe),
- występuje powiększenie tylko jednej piersi,
- ginekomastia wpływa negatywnie na psychikę chłopca,
- ginekomastia łączy się z wysokim wzrostem, małymi twardymi jądrami oraz skąpym owłosieniem płciowym

Leczenia domowego nie ma. Ginekomastia fizjologiczna wymaga jedynie obserwacji, natomiast wymienione wyżej przypadki ginekomastii patologicznej kwalifikują się do diagnostyki hormonalnej i ewentualnego wykonania USG piersi. Ginekomastia polekowa wymaga zmiany dotychczasowego leczenia po porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Przypadki nieustępującej ginekomastii (nawet fizjologicznej), w których stan ten wpływa negatywnie na psychikę chłopca i jego poczucie płci kwalifikują się do zabiegów operacyjnych usunięcia tkanki gruczołowej.


Źródło: www.wikipedia.pl ; www.forumpediatryczne.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |