Symptomy choroby wieńcowej

Wśród rodzajów choroby wyróżnia się: dławice piersiową stabilną, niestabilną, dławice odmienną, zawał serca, niedokrwienne uszkodzenie serca, nieme niedokrwienie, nagła śmierć sercowa.

Najczęściej występuje dławica stabilna. Przejawem owego schorzenia jest coś w rodzaju dławienia, gniecenia lub pieczenia zlokalizowanego w klatce piersiowej za mostkiem. Ból zazwyczaj promieniuje do szyi, gardła, a także lewego lub prawego barku i towarzyszy mu niepokój, kołatanie serca, nudności, drętwienie rąk oraz zawroty głowy. W stabilnej postaci choroby ból pojawia się podczas wysiłku fizycznego i znika zaraz po jego zaprzestaniu.

Zaobserwowano, że ból może pojawiać się rano po wstaniu z łóżka i podczas wykonywania codziennych czynności.

Częstość występowania objawów nie jest regularna, mogą się pojawiać kilka razy w tygodniu, ale równie dobrze mogą występować rzadziej.

U kobiet bóle wieńcowe przybierają inną formę, niż u mężczyzn. Zazwyczaj kobiety nie są w stanie dokładnie sprecyzować źródła bólu, określają go tym samym jako duszności.

Istnieje czterostopniowa skala zaawansowania choroby wieńcowej:

1. Bóle dławicowe podczas ciężkich wysiłków fizycznych
2. Bóle dławicowe są znikome podczas zwykłych czynności, pojawiają się podczas np. szybkiego wchodzenia po schodach.
3. Znaczne dolegliwości np. podczas wolnego wchodzenia na pierwsze piętro.
4. Bóle dławicowe podczas spoczynku lub niewielkiego wysiłku.

Istnieją również tzw. „nieme” (bezobjawowe) niedokrwienia wykrywane tylko podczas badania EKG. Podczas tej postaci choroby, dana osoba nie odczuwa żadnych bolesnych objawów schorzenia. W związku z tym pacjenci nie wiedząc o kryjącej się dolegliwości nie podejmują leczenia. Taki typ choroby nazywany jest cichym zabójcą.

Objawem niestabilnej choroby wieńcowej jest ból zlokalizowany za mostkiem słabo reagujący na nitroglicerynę, zaś po ustąpieniu nawracający się z jeszcze większym natężeniem. Może on występować niezależnie od wykonywanego wysiłku fizycznego, czy stresu, np. ból nocny.

W zawale serca ból jest bardzo mocny i trwa zazwyczaj długo (kilka godzin), czasami może ustępować, ale są to krótkie momenty. Oprócz bólu może wystąpić też duszność, pocenie się, kołatanie serca, zawroty głowy lub nawet zachwianie równowagi.

Może występować także tzw. zawał bezobjawowy (niemy). Nie jest on jednak całkowicie pozbawiony symptomów. Przejawem tego schorzenia może być nagłe pogorszenie wydolności fizycznej, duszności, dodatkowe skurcze serca oraz różne arytmie serca.

Zazwyczaj ból zawałowy jest pierwszym bólem wieńcowym odczuwanym przez osobę, która do tej pory uważała się za zdrową i sprawną fizycznie.




Źródło: www.choroby.senior.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

chw2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |