Nietypowa przyczyna świszczącego oddechu u dziecka

Zespół wyjazdowy pomocy doraźnej przywiózł do szpitalnej izby przyjęć 13-miesięczną dziewczynkę z objawami świszczącego oddechu i zaburzeń oddychania. Wywiad wykazał, że u dziecka wystąpiły wcześniej dwa epizody świszczącego oddechu, z których jeden był przyczyną przyjęcia do szpitala z powodu zapalenia oskrzelików wywołanego wirusem RS w 7. miesiącu życia, a drugi leczono w domu beta2-mimetykami podawanymi w nebulizacji.

Od tego czasu dziewczynka była zdrowa. W dniu poprzedzającym przyjęcie zauważono u niej obfity wyciek wydzieliny z nosa, kaszel, słyszalne świsty oraz zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu. Pediatra podstawowej opieki zdrowotnej zlecił salbutamol w nebulizacji podawany co 4 godziny i rozpoczął krótką terapię doustnym prednizonem. W ciągu nocy objawy się nasiliły, a wysiłek mięśni oddechowych uległ zwiększeniu. W godzinach porannych dziewczynka zwymiotowała podane doustnie leki.

Dziewczynka urodziła się o czasie; przebieg ciąży był prawidłowy. Nie stwierdzono u niej uczulenia na pokarmy ani leki, a szczepienia prowadzono zgodnie z kalendarzem szczepień; u ojca i starszego brata dziewczynki stwierdzono choroby przebiegające z nadreaktywnością oskrzeli. Dziewczynka mieszkała z rodzicami (oboje palili papierosy), 4-letnim bratem i 6-letnią siostrą.

Podczas badania fizykalnego przeprowadzonego w szpitalnej izbie przyjęć stwierdzono prawidłowy rozwój dziecka, dobre odżywienie i zaburzenia oddychania o umiarkowanym nasileniu. Wartości podstawowych parametrów życiowych były następujące: temperatura ciała 37,5°C, częstotliwość rytmu serca 160-180/min, częstotliwość oddechów 48/min, ciśnienie tętnicze 100/68 mm Hg. Wysycenie hemoglobiny tlenem badane pulsoksymetrem podczas oddychania powietrzem wynosiło 98%. Dziecko trzymane na rękach przez ojca płakało i było pobudzone. U dziewczynki stwierdzono obfite wydzielanie łez i wilgotne błony śluzowe. Podczas badania układu oddechowego stwierdzono zauważalne ruchy skrzydełek nosa, wciąganie przestrzeni międzyżebrowych i rozlane obustronne świsty wydechowe. U dziewczynki stwierdzono tachykardię, ale nie występowały szmery w sercu, tarcie osierdziowe ani rytm cwałowy. Brzuch był miękki, a kończyny ciepłe, prawidłowo ukrwione.





Źródło: www.mp.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

zms3
zms4
zms5
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |