Aspiryna chroni serca mężczyzn i mózgi kobiet

Aspiryna wpływa korzystnie na układ krążenia obu płci, ale w inny sposób. U kobiet obniża ryzyko udaru mózgu, a u mężczyzn - zawału serca, zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Academy".

Z dotychczasowych badań wynika, że u osób z chorobami układu krążenia lub szczególnie na nie narażonych, przyjmowanie małych dawek aspiryny obniża ryzyko zawału, udaru i związane z nimi prawdopodobieństwo zgonu. Nie wiadomo jednak, czy kobiety mogą odnosić podobne korzyści z systematycznego zażywania aspiryny co mężczyźni.

Aby sprawdzić rolę aspiryny w pierwotnej prewencji chorób serca u obu płci, naukowcy z Uniwersytetu Duke'a (Północna Karolina) przeanalizowali dane zebrane w grupie 95 tys. 456 zdrowych osób.

Okazało się, że regularne zażywanie aspiryny obniżało o 32 proc. ryzyko zawału serca u mężczyzn i nie miało widocznego efektu na ryzyko zawału serca u kobiet. W przypadku udaru mózgu było odwrotnie - u kobiet aspiryna obniżała ryzyko udaru o 17 proc., podczas gdy u mężczyzn nie wykazywała podobnego działania.

Regularne przyjmowanie leku nie obniżało ryzyka zgonu z powodu udaru mózgu czy zawału serca u żadnej z płci.

Pozytywny wpływ aspiryny na układ krążenia wynika z jej zdolności do obniżania krzepliwości krwi i tworzeniu się zakrzepów blokujących naczynia. Aspiryna hamuje bowiem syntezę tromboksanu A, który przyspiesza procesy krzepnięcia.

- Z naszych badań wynika, że aspiryna obniża ryzyko poważnych chorób układu krążenia u obu płci. Jednak kobiety reagują na nią inaczej niż mężczyźni i na razie nie rozumiemy podłoża tych różnic - komentują naukowcy.

Faktem jest, że u mężczyzn zawały serca są częstsze niż udary, podczas u płci pięknej nieco częściej zdarzają się udary mózgu, przyznają naukowcy. Jednak zaobserwowane rozbieżności mogą też wynikać z innych czynników biologicznych, jak różnice w metabolizmie aspiryny. Przyszłe badania powinny pomóc w wyjaśnieniu tej zagadki.

Jak zaznaczają autorzy najnowszej pracy, regularne stosowanie aspiryny wyraźnie podnosi ryzyko silnych krwawień w organizmie, niezależnie od płci. U niektórych osób lek może ponadto wywoływać reakcje alergiczne, dlatego ważne jest, by pacjenci konsultowali się z lekarzem zanim zaczną regularnie przyjmować lek w ramach pierwotnej prewencji chorób serca.



Źródło: www.gazetapacjenta.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

zs3
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |