Brodawki wirusowe (verrucae)

Bardzo częste, zakaźne grudki naskórkowe wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki występują w każdym wieku, najczęściej spotykane są u starszych dzieci. Wygląd i wielkość brodawek zależą od ich umiejscowienia oraz od stopnia narażenia na drażnienie i urazy mechaniczne. Zakażenie może występować jako pojedyncza zmiana lub gromadne wykwity szerzące się poprzez samozakażenie.

Rozróżniamy:

Brodawki zwykłe - łagodne, powszechnie spotykane ostro odgraniczone grudki o średnicy 2-10 mm, o szorstkiej powierzchni, okrągłym lub nieregularnym kształcie, wzmożonej spoistości i jasnoszarym, żółtym, brązowym lub szarawoczarnym kolorze, zlokalizowane na palcach, łokciach, kolanach, twarzy, wokół płytki paznokciowej.

Brodawki podeszwowe - głębokie guzki nadmiernie rogowaciejące, umiejscowione na podeszwach, zazwyczaj bolesne, częściej pojedyncze lub nieliczne, spłaszczone.

Brodawki płaskie (młodocianych) - płaskie wykwity grudkowe leżące prawie w poziomie skóry, umiejscowione głównie na twarzy i grzbietach rąk, niezapalne.. Brunatne na twarzy, lub nie różniące się skóry otaczającej. Na rękach nieco bardziej wyniosłe , utrzymują się przez wiele miesięcy, a ustępują w sposób bardzo charakterystyczny, tzn. przez gwałtowne zaczerwienienie, obrzęk wszystkich wykwitów, z powodu czego zaniepokojeni chorzy zgłaszają się do lekarza. Znajomość tego objawu jest ważna, gdyż oznacza on, że w ciągu kilku dni nastąpi samowyleczenie i nie należy stosować żadnego leczenia.

Leczenie

Brodawki pospolite nie powodują zagrożenia onkologicznego Tylko kilka typów wirusa może powodować rozrosty nowotworowe, najczęściej w przypadku brodawek okolic moczowo-płciowych np. u pacjentów z obniżoną odpornością immunologiczną. Brodawki wirusowe należy usuwać. Trzeba to robić jak najwcześniej, skutecznie i z jak najmniejszymi skutkami ubocznymi. Dzięki temu zwiększamy szanse na miejscowe wyleczenie, ograniczamy możliwość samozakażenia i rozprzestrzeniania się zmian. Leczenie miejscowe polega na mechanicznym usuwaniu, elektrokoagulacji, laseroterapii lub krioterapii. Czasami przed usunięciem rozmiękcza się nawarstwienie hiperkeratotyczne za pomocą 10% maści salicylowej.

Zdecydowanie najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia, jest odparowanie laserem CO2. Takie postępowanie prowadzi do pełnego wyleczenia, jednak może zaistnieć potrzeba powtórzenia terapii po upływie kilku tygodni. Niekiedy wystarczy usunięcie pojedynczych brodawek, a reszta zniknie samoistnie.




Źródło: www.merkmed.pl
Zdjęcie: www.merkmed.pl

br3
br4
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |