Choroba tabu, choć dotyka 800 tys. Polaków

Choroba niesłusznie traktowana jak piętno. Niezakaźna, a jedna budząca lęk u innych. Łuszczyca. Chorzy na nią po raz czwarty obchodzą swój międzynarodowy dzień.




Problem łuszczycy dotyka około 800 tysięcy Polaków. Jest ona jedną z najpowszechniejszych chorób skóry. Niezwykle uciążliwa dla chorego i niestety nadal nieuleczalna, ale - co bardzo ważne - niezakaźna.

Charakteryzuje się obecnością licznych zaczerwienionych "kroplowatych" wykwitów skórnych. Mimo, iż jest chorobą dermatologiczną, nie ogranicza się wyłącznie do skóry. W niektórych przypadkach może obejmować także stawy, dając tym samym początek łuszczycy stawowej. Dotyka ona głównie stawów w rękach i stopach, powoduje ból i stan zapalny, może prowadzić do zniekształceń, a nawet trwałego inwalidztwa.

Dla wielu osób łuszczyca stanowi ograniczenie normalnego życia. Jej widoczne objawy sprawiają, że chorych dotyka uczucie napiętnowania i społecznej nieakceptacji, oddziałując na ich życie rodzinne, społeczne i zawodowe.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, a jej leczenie jest skomplikowane. Obecnie najnowocześniejszą metodą terapeutyczną stosowaną w łuszczycy są leki biologiczne. Mogą być wyjątkowo przydatne w umiarkowanych i ciężkich przypadkach, gdzie tradycyjne metody nie były wystarczająco skuteczne lub których organizm nie tolerował. Leki biologiczne działają bezpośrednio na mechanizmy, które prowadzą do pojawienia się objawów choroby, tak bardzo uciążliwych dla pacjentów. Niestety dostęp do nowoczesnych metod leczenia jest mocno ograniczony.

- Nowością w terapii łuszczycy są stosowane na całym świecie leki biologiczne - mówi prof. dr hab. med. Zygmunt Adamski, Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii z Wielkopolski. - Staramy się uzyskać dla chorych na łuszczycę leczenie uważane za standard światowy. Przeszkodą są problemy z finansowaniem terapii. Nie mając dostępu do nowoczesnych leków nie tylko nie pomagamy skutecznie chorym na łuszczycę ale pozostajemy w tyle w stosunku do innych krajów europejskich.

Dermatolog decydujący o wyborze rodzaju leczenia ma także do dyspozycji leczenie miejscowe, oparte na lekach aplikowanych bezpośrednio na skórę, oraz leczenie światłem za pomocą promieni UVA i UVB. W każdym przypadku wybiera się najbardziej odpowiedni rodzaj terapii dla indywidualnego pacjenta.

Łuszczyca mimo swej powszechności jest skrzętnie ukrywana przez chorych, a mówienie o niej stało się tematem tabu. Łuszczyca nie jest ani chorobą zakaźną, ani śmiertelną i można ją kontrolować. Jednak aby podjąć skuteczna walkę z chorobą należy ją najpierw poznać.

Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę - World Psoriasis Day. W tym roku przypada on 29 października, a głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem łuszczycy oraz promowanie dostępu chorych do nowoczesnych metod leczenia.

28 października 2007 Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę "Fala Nadziei" organizuje koncert charytatywny, który poprowadzi aktor Mirosław Baka. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na rozwój nowych metod terapii łuszczycy. Koncert odbędzie sie o godz. 19 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej przy Operze Leśnej w Sopocie ul. Moniuszki 12.

Pomorskie Stowarzyszenie chorych na łuszczycę Fala Nadziei podejmuje działania na rzecz chorych na łuszczycę oraz reprezentuje chorych i ich rodziny oraz opiekunów, a w szczególności członków stowarzyszenia w stosunkach z jednostkami służby zdrowia oświaty i wychowania oraz i innymi instytucjami. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Stowarzyszenia





Źródło: www.zdrowie.trojmiasto.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

16
17
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |