Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Chcąc rzucić palenie, warto zacząć od zapoznania się z wpływem tego nałogu na twoje zdrowie, a w konsekwencji i całe życie.

Palenie zaburza i upośledza zmysły, zmienia smaki, zapachy, prowadzi do chorób górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Powoduje również choroby wśród osób w twoim otoczeniu.

Lato powinno cię dobrze nastroić, a możliwość delektowania się słońcem i świeżymi owocami powinna zastąpić przyjemności płynące z palenia papierosów. Już po pierwszych 72 godzinach od ostatniego nikotynowego wdechu wyreguluje się twój oddech, ponieważ zmniejszy się skurcz oskrzeli. Dwa tygodnie później poczujesz zmiany w kondycji fizycznej, a w kilka miesięcy później poprawi się praca układu oddechowego, ustąpi kłopotliwy kaszel, powoli zacznie wracać smak i węch.

Pewnie jedną z głównych rzeczy, która powstrzymuje cię przed rzuceniem palenia, jest obawa o zwiększenie wagi ciała. To normalna reakcja, potwierdzona przez życie. Wiele osób, które zerwało z nałogiem, zaczyna tyć. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna zmniejsza łaknienie na niektóre pokarmy i zmienia smaki, przez co pewne rzeczy najzwyczajniej w świecie nam nie smakują. Dodatkowo przyspieszony zostaje metabolizm i zwiększa się tempo spalania kalorii. Wyzwalana podczas palenia adrenalina daje do mózgu sygnał o nasyceniu. Palenie jest też zajęciem samym w sobie, które zabiera czas, przez co zapominamy o jedzeniu i mamy na nie mniej czasu.



Ważne, żeby podczas rzucania palenia prowadzić kontrolę, pomoże to zapobiec dublowaniu posiłków, będzie też można obserwować, jak zmienia się nasz apetyt i trzymać nad nim pieczę:

* Zapisuj wszystko, co jesz, prowadź coś w rodzaju dziennika.

* Jedz regularnie, o stałych porach, twój organizm będzie wiedział, kiedy się spodziewać pokarmu i kiedy wysyłać sygnały o głodzie.

* Relaksuj organizm, mogą to być zajęcia fitness, joga albo tai-chi.

* Między posiłkami, jeśli jesteś głodna, możesz sobie pozwolić na niewielkie przekąski: marchewka, jabłko, pestki dyni.

* Przynajmniej raz w tygodniu pozwól sobie i swojemu ciału na drobne przyjemności, idź na masaż do kosmetyczki, spotkaj się z przyjaciółką (w miejscu dla niepalących).

* Poświęć co najmniej 20-30 minut dziennie na uprawianie jakiegoś sportu albo chociaż spacer.

Aby uniknąć przybierania na wadze po rzuceniu palenia, warto sprawdzić, czy źródłem tycia są przyczyny fizjologiczne czy psychiczne. Spożywanie większej ilości jedzenia może być wywołane przez łaknienie i przez chęć zajęcia czymś rąk. W momentach największego kryzysu warto mieć pod ręką wodę, jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu albo chociaż gumę bez cukru. Pozwoli to zapomnieć o głodzie.

Musisz pamiętać o regeneracji organizmu, wypoczęta czujesz się lepiej, nie masz częstych zmian nastrojów. Warto się udać do lekarza, który pomoże dobrać metodę rzucania idealną dla ciebie i twojego ciała. Pomoże też w wyborze diety.


Źródło: www.papilot.pl
Zdjęcie: www.papilot.pl

palenie
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |