Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa wyleczona u myszy.

Wykorzystując wektory lentiwirusowe, japońskim badaczom z Gunma University Graduate School of Medicine udało się wprowadzić w mózgu myszy chorych na ataksję rdzeniowo-móżdżkową nadekspresję brakującego enzymu i tym samym wyleczyć zwierzęta z choroby - informuje “EMBO Reports“.

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa (SCA - ang. spinocerebellar ataxia) to grupa neurodegeneracyjnych chorób genetycznych o podobnych objawach (zaburzenia koordynacji ruchowej spowodowane zmianami w obrębie móżdżku), jednak spowodowanych mutacjami w różnych genach. Mutacje w różnych genach powodują powstawanie wadliwych białek, które zawierają dużo aminokwasu glutaminy. Prowadzi to do odkładania się poliglutaminowych agregatów (polyQ - ang. polyglutamine protein) w mózgu i rozwoju choroby.

Japońscy badacze za pomocą wektora lentiwirusowego doprowadzili do nadekspresji genu CRAG kodującego enzym, który w naturalny sposób metabolizuje agregaty poliglutaminowe. Myszy, u których zastosowano taką terapię genową, po pewnym czasie miały zdrowe neurony, pozbawione agregatów i przywrócone prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych.


Źródło: www.biotechnolog.net
Zdjęcie: www.myszy.net

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Kraków
13-03-2010 15:34
dokladnie, kiedy zacznie się leeczenie ludzi
Berlin
02-12-2009 03:28
Atykuł bardzo interesujący, ale bardziej by mnie ciekawiło, kiedy to leczenie odniesie się do ludzi?
Berlin
02-12-2009 03:26
Atykuł bardzo interesujący, ale bardziej by mnie ciekawiło, kiedy to leczenie odniesie się do ludzi?
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |