Sposoby na bolense miesiączki

Bolesne miesiączki to w mniejszym bądź większym stopniu problem większości kobiet. Można jednak sobie z nim radzić.


Podczas bolesnej miesiączki ból pojawia się najczęściej pierwszego dnia krwawienia, rzadziej dzień lub dwa przed menstruacją. Zwykle nie dokucza zbyt długo. Jak przetrwać ten okres bez dodatkowych cierpień?

Na comiesięczne dolegliwości skarży się 40 proc. kobiet, najczęściej młodych. Krwawieniu często towarzysza skurcze w dole brzucha. Niekiedy ból promieniuje na okolice lędźwiowe. Może być ciągły albo nawracający. Jest on skutkiem kurczenia się mięśni macicy, w której następuje złuszczanie się błony śluzowej. Czasem dochodzi jeszcze ból głowy, bóle krzyża, brak apetytu (a nawet jadłowstręt), mdłości i wymioty, a także dolegliwości gastryczne – biegunka lub zaparcie. Samo natężenie bólu jest bardzo różne, ale zdarza się, że wyklucza kobietę z aktywności. Zwykle drugiego dnia łagodnieje, rzadko utrzymuje się przez cała miesiączkę. Oto sposoby na pokonanie dolegliwości.

1. Ogranicz aktywność ruchową

W czasie miesiączki, zwłaszcza gdy ból jest silny, najlepiej ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny (aerobik, siłownia, jogging, pływanie) i wypoczywać. Jedynym wyjątkiem jest joga – niektóre asany przynoszą ukojenie w trudne dni. Natomiast w pozostałe dni cyklu regularne ćwiczenia, jak aerobik czy np. taniec brzucha, są wskazane, wzmacniają
bowiem mięśnie dna miednicy.

2. Przejdź na dietę


Stosuj dietę lekko strawną, unikaj potraw słonych, ostrych, powodujących wzdęcia, które dodatkowo obciążyłyby obolały brzuch. Wykreśl w te dni mocną kawę i herbatę, napoje typu cola, bo zawarta w nich kofeina nasila skurcze macicy. Zadbaj o obecność magnezu w diecie, który zmniejsza napięcie mięśni, i węglowodanów – zwiększają produkcję poprawiającej nastrój i działającej przeciwbólowo serotoniny. Znajdziesz je w razowym makaronie, pieczywie, brązowym ryżu, kaszach, warzywach.

3. Masuj brzuch olejkami

Aby złagodzić ból, wykonaj masaż rozluźniający napięte mięśnie brzucha. Na dłoń wylej 4–5 kropli olejku i masuj przez kilka minut podbrzusze ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara. Rozkurczowo działa olejek lawendowy, eukaliptusowy, majerankowy.

4. Weź tabletkę

Sięgnij po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Zażyj je, kiedy ból jest jeszcze niewielki (wzięte w ostrej fazie bólu mogą być nieskuteczne). Jeśli miesiączka pojawia się regularnie, zacznij je łykać na 2–3 dni przed przewidzianym terminem i bierz przez pierwsze 2 dni. Ale nie wszystkie środki przeciwbólowe są zalecane. Bezpieczne i skuteczne są te zawierające ibuprofen, naproksen i diklofenak. Jeśli jednak cierpisz na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy lub skazę krwotoczną, zdecyduj się na paracetamol. Unikaj kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ponieważ obniża krzepliwość krwi, przez co może nasilać krwawienie. Silniej działają preparaty złożone, które zawierają połączenie kilku składników (np. paracetamolu z kofeiną lub kodeiną). Wielu kobietom pomagają środki rozkurczowe. Pamiętaj, by leków nie łykać na czczo. Koniecznie popijaj je dużą ilością wody.

5. Zrób ciepły okład


Jeśli ból jest niewielki, zacznij od terapii ciepłem. Okłady zmniejszą ból i napięcie mięśniowe. Możesz położyć na brzuchu poduszkę elektryczną lub termofor albo wziąć ciepły prysznic czy kąpiel. Nie przesadź jednak z temperaturą, bo zbyt wysoka może nasilić krwawienie.

6. Pij zioła


Napary z kozłka lekarskiego, mięty, nagietka, melisy, liści malin, rumianku lub rozmarynu najlepiej pić już 2–3 dni przed miesiączką. Zmniejszą skurcze naczyń i zadziałają uspokajająco (to ważne, bo stres zwiększa napięcie mięśni, sprawiając, że każdy skurcz odczuwasz mocniej). Pij 3 razy dziennie następujący napar: łyżkę kwiatów rumianku lub suszonych liści malin zalej 150 ml wrzątku, przykryj i parz do 10 minut.

Agata Nowicka



Źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Sposoby na bo...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |