Kilka sposobów na bolense miesiączki

Każdego miesiąca przez pare dni umierasz z bólu kobiecych dolegliwości? Możesz to zmienić!


Bolesne miesiączkowanie jest problemem, z którym boryka się wiele, wiele kobiet. Ból potrafi być tak silny, iż „wyłącza” kobietę z życia na jeden – dwa dni. Nie zawsze tak jest, ale nawet ból o umiarkowanym nasileniu skutecznie dezorganizuje nam życie.

W  te pierwsze dwa dni miesiączki często mamy ochotę tylko pozostać pod kołderką z ciepłą herbatką w dłoni i ze spokojem oddawać się odpoczynkowi. Nie zawsze (a wręcz prawie nigdy!) jest to jednak możliwe… a z tym bólem trzeba przecież jakoś żyć! Tylko jak?

Skąd bierze się ten ból?


Krwawienie menstruacyjne pojawia się z comiesięczną regularnością i polega na złuszczaniu się nabłonka macicy. Dzieje się tak pod wpływem cyklicznych zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej kobiet. Za ból odpowiadają bezpośrednio skurcze macicy, które spowodowane są  występowaniem nadmiaru prostaglandyn (typ hormonów) w organizmie. Menstruacja jest zatem czasem swoistej naturalnej burzy hormonalnej w ciele kobiety i często objawia się to właśnie bólami. Im większe stężenie prostaglandyn, tym większe napięcie macicy i tym więcej silnych skurczów.

Jak sobie z tym poradzić?


1. Wizyta u ginekologa


Przede wszystkim pamiętaj, że najważniejszą sprawą jest zadbanie o twoje bezpieczeństwo. Jeśli zatem odczuwasz silne bóle menstruacyjne, pierwszym krokiem powinna być wizyta u dobrego ginekologa. Bolesne miesiączki bowiem mogą być objawem poważnych zaburzeń układu rozrodczego, np. Zespołu Policystycznych Jajników, endometriozy, mięśniaków macicy, stanów zapalnych. Poza tym, przyczyną bólu może być tyłozgięcie albo przodozgięcie macicy oraz inne nieprawidłowości w budowie. Ponadto, u niektórych kobiet wkładka domaciczna również powodować może nasilenie bólu. Warto zatem najpierw wykluczyć te okoliczności.

2. Antykoncepcja hormonalna


Jeśli zatem już wiesz, że twój ból nie jest spowodowany żadną chorobą, warto zastanowić się nad tabletkami antykoncepcyjnymi. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla kobiet aktywnych seksualnie i mających stałego partnera, a nie planujących jeszcze dzieci. Antykoncepcja hormonalna wpływa na gospodarkę hormonalną i powoduje brak owulacji, dzięki czemu krwawienie jest niewielkie i całkiem lub prawie bezbolesne.

3. Tabletki przeciwbólowe


Jednakże nie wszystkie kobiety chcą stosować hormonalne środki antykoncepcyjne (ze względów zdrowotnych, ideologicznych, praktycznych). Większość kobiet próbuje sobie radzić przyjmując zwykłe tabletki przeciwbólowe. Dobrym pomysłem jest połknięcie pierwszej tabletki jak tylko pojawią się dolegliwości. Ból menstruacyjny ma bowiem to do siebie, że dużo łatwiej go złagodzić zanim jeszcze dojdzie do eskalacji. Kiedy ból jest już bardzo silny, tabletki działają słabiej.

4.  Masaż


Sposobem sprawdzonym przez wiele kobiet, który wspomaga ukojenie podczas bólu menstruacyjnego jest masaż rozluźniający mięśnie brzucha. Należy go przeprowadzić delikatnie, z wyczuciem. Jest to również dobry sposób, aby psychicznie i fizycznie wejść w kontakt ze swoją kobiecością. Połóż się wygodnie na łóżku, z dobrą muzyczką, podaruj sobie trochę czasu, zauważaj co się z tobą dzieje… Otocz się troskliwą opieką. Do masażu możesz użyć olejku lawendowego lub eukaliptusowego, gdyż działają one rozkurczowe. Być może twój obolały brzuch mógłby pomasować także ktoś inny? Ktoś ci bardzo bliski? Taki troskliwy masaż brzucha może bardzo pozytywnie wpłynąć na twoją relację.    

5. Ciepły okład


Wiele kobiet odczuwa ulgę jeśli zrobi sobie ciepły okład na brzuch. Ciepło zmniejsza bowiem napięcie mięśniowe i w konsekwencji ból. Najlepszym sposobem jest przyłożenie specjalnego termofora do brzucha i poleżenie tak jakiś czas. Dobrym pomysłem jest również ciepły (ale nie gorący) prysznic.


6. Rumianek


Okazuje się także, że napar z rumianku zmniejsza skurcze mięśni i działa rozluźniająco. Zioła, które powinnaś stosować w trakcie okresu to także melisa, mięta, rozmaryn oraz nagietek.

7. Relaks


Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione „domowe” sposoby na ból mogą zadziałać właściwie tylko wtedy, jeśli pozwolisz swojemu ciału na odpoczynek i relaks w trakcie miesiączki. Zabiegane życie i stres tylko sprzyjają nasileniu się objawów bólu menstruacyjnego. Jeśli to zatem możliwe, postaraj się zwolnić tempo w tych dniach. Znajdź moment na spokojne wypicie ziółek, na ciepły prysznic i na masaż brzuszka zaraz po nim. Delektuj się tym, co robisz dla swojego ciała, poznawaj je i bądź dla siebie troskliwa. To trudne w dzisiejszym szybkim świecie, ale ważne jest, aby chociaż spróbować znaleźć czas dla swojej kobiecości.   





Źródło: www.fitness.wp.pl

Kilka sposobó...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |