Antykoncepcja

Antykoncepcja to działania zmierzające do niedopuszczenia zajścia w ciążę (zapłodnienia komórki jajowej). Słowo antykoncepcja pochodzi od anti conteptio co oznacza przeciw poczęciu.


Już w starożytności próbowano planować własną płodność, a najstarsze dokumenty mówiące o antykoncepcji datuje się na cztery tysiące lat i pochodzą z Egiptu. Do tej pory jednak nie opracowano idealnego czy uniwersalnego środka antykoncepcyjnego, takiego żeby mogły z niego korzystać wszystkie kobiety. Dla jednych wskazane są pigułki, dla innych wręcz zabronione. I dotyczy to wszystkich metod antykoncepcji. A dzielimy je ogólnie na naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, wkładki domaciczne (spirale), sterylizację i inne.


Skuteczność metod antykoncepcyjnych w medycynie określa się za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten statystycznie określa jaki procent kobiet zajdzie w ciążę przy właściwym stosowaniu danej metody antykoncepcji przez rok.


 


Naturalne metody zapobiegania ciąży nie wymagają stosowania specjalnych materiałów, urządzeń ani leków. Metody te nie są stricte metodami antykoncepcyjnymi, polegają na obserwacji ciała kobiety i ustaleniu faz płodności, tzn. dni płodnych i niepłodnych, są w zasadzie metody naturalnego planowania rodziny. Do zbliżeń dochodzi w czasie niepłodnym.


W antykoncepcji naturalnej stosowane są następujące metody:

* Metoda termiczna
* Metoda Billingsa
* Metoda podwójnego sprawdzenia, tzw. angielska
* Metoda kalendarzowa


 


Na skuteczność metod naturalnych niekorzystnie wpływa szereg różnych czynników, takich jak: stany zapalne dróg rodnych, przeziębienie i inne choroby, zmęczenie, zdenerwowanie, spożywanie alkoholu a także nieregularny tryb życia.


 


Sztuczne metody antykoncepcji najogólniej można podzielić na mechaniczne i chemiczne.


Stopień skuteczności mechanicznych i chemicznych środków antykoncepcyjnych zależy w dużej mierze od prawidłowości ich stosowania. Dlatego trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, bądź w przypadku samodzielnego zakupu środka dokładnie przeczytać zamieszczoną ulotkę.


 


Sztuczne metody antykoncepcji dzielimy na:

Metody mechaniczne.
* prezerwatywy,
* wkładki wewnątrzmaciczne (spirale),
* kapturek naszyjkowy i dopochwowy (diafragma)

Metody chemiczne.
* środki plemnikobójcze (spermicydy),

Antykoncepcja hormonalna
* tabletki hormonalne
* zastrzyki hormonalne


 


Mechaniczne metody antykoncepcji polegają na mechanicznym blokowaniu możliwości wniknięcia spermy do macicy (krążek dopochwowy i prezerwatywa). Wadą tych metod jest konieczność "zainstalowania" ich bezpośrednio przed, albo nawet w trakcie stosunku. Ich zaletą - możliwość natychmiastowego użycia bez żadnych wcześniejszych zabiegów, bez konsultacji lekarskiej, oraz zmniejszenie ryzyka zakażenia niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.


Nie odnosi się to do wkładek wewnątrzmacicznych (spirali), które trzeba zakładać po konsultacji z lekarzem, w gabinecie ginekologicznym.


 


Do metod mechanicznych zaliczamy:



* prezerwatywy
* wkładki wewnątrzmaciczne (spirale)
* wkładki hormonalne
* kapturek naszyjkowy i dopochwowy (diafragma)
* gąbka dopochwowa


 


Chemiczne metody polegają na stosowaniu preparatów, unieszkodliwiających plemniki, bądź powodujących, iż zapłodnione jajeczko nie może rozwijać się w macicy (środki wczesnoporonne). Środki te stosuje się bezpośrednio przed stosunkiem, wprowadzając do pochwy dany środek chemiczny w postaci żelu, maści czy globulek.


Metody chemiczne są znacznie skuteczniejsze od metod mechanicznych, jednak mogą wywoływać uczulenia. Nie zmniejszają też ryzyka zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego tez bardzo często łączy się metody chemiczne z mechanicznymi.


 


Hormonalne metody antykoncepcyjne można zaliczyć do sztucznych metod zapobiegania ciąży.. Metody te polegają na stosowaniu środków hormonalnych, które blokują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za owulację, blokując wytwarzanie jajeczek przez kobietę. Tradycyjne metody hormonalne wymagają od kobiety systematycznego łykania tabletek, w celu osiągnięcia dobrej skuteczności.


Doustne środki antykoncepcyjne to przeważnie dwuskładnikowe tabletki estrogenno - progestragenne. Tabletki jednoskładnikowe (progestagenne), tzw. minipigułki, wywierają oprócz działania antykoncepcyjnego działanie wczesnoporonne. Pigułki wydawane są tylko i wyłącznie z przepisu lekarza, po uprzednich badaniach ginekologicznych.


 


 


Źródło: antykoncepcja.babskiesprawy.info


 

Autor: olinka1988
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |