Miesiączka - leczenie bolesnej miesiączki lekami dostępnymi bez recepty

Leczenie przeciwbólowe miesiączki polega w pierwszym rzędzie na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Przeciwbólowe środki bez recepty, jakie można kupić w Polskich aptekach to ibuprofen, naproksen, paracetamol i diclofenac.
Substancje czynne tych leków - popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - hamują wytwarzanie prostaglandyn w śluzówce macicy. Zanim jednak zastosujemy te leki przeciwbólowe najpierw należy wykluczyć organiczne i chorobowe przyczyny miesiączki.


IBUPROFEN SPECJALISTA W LECZENIU BOLESNEJ MIESIĄCZKI

Jak przeciwbólowo działa ibuprofen?


Ibuprofen jest efektywnym i stosunkowo bezpiecznym środkiem przeciwbólowym. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, dzięki czemu dobrze sprawdza się w leczeniu bólów i dolegliwości menstruacyjnych. Ponadto koi bóle głowy, zębów, łagodzi objawy przeziębień i grypy – gorączkę i bóle głowy, mięśni, stawów, itp.. W lecznictwie stosuje się ibuprofen będący mieszaniną racemiczną dwóch izomerów optycznych (enacjomerów) prawoskrętnego i lewoskrętnego przy czym aktywność biologiczną wykazuje głównie enancjomer prawoskrętny lub
deksibuprofen, który jest czystym i aktywnym prawoskrętnym enancjomerem, co pozwala na zmniejszenie dawki leku w porówaniu do ibuprofenu

Mechanizm działania ibuprofenu

Ibuprofen hamuje aktywność biochemiczną enzymów syntetyzujących hormony tkankowe –prostaglandyny. Po pierwsze blokuje enzym - cyklooksygenazę konstytutywną (COX-1) - odpowiedzialną za wytwarzanie prostaglandyn spełniających ważne funkcje fizjologiczne. Po drugie hamuje również tzw.cyklooksygenazę indukowalną (COX-2) - odpowiedzialną za syntezę bólotwórczych prostaglandyn prozapalnych w w śluzówce macicy.

Jak długo działa w organizmie?

Ibuprofen wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, częściowo w żołądku i w większym stopniu w jelicie cienkim. Jest w pełni efektywny leczniczo już po niecałej godzinie po podaniu tabletki. Działanie przeciwbólowe występuje po około 30 min. i utrzymuje się przez 4-6 godz. Lek eliminowany jest całkowicie z krwi 24 h po podaniu ostatniej dawki. Metabolit wydala się z moczem.

Przeciwwskazania do stosowania ibuprofenu

Przeciwwskazaniami do przyjmowania ibuprofenu są: czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, astma i uczulenie na ibuprofen lub pozostałe składniki preparatu.

Zasady ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi. Lek może tak, jak wszystkie tego środki z tej grupy nasilać działanie doustnych preparatów zmniejszających krzepliwość krwi z grupy kumaryny. Ponadto u osób chorych na nadciśnienie i z niewydolnością serca oraz z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, toczniem rumieniowatym, obrzękami, u pacjentów leczonych preparatami moczopędnymi oraz u osób w podeszłym wieku i u dzieci do 12. rż. U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe.

Nie zaleca się przewlekłego stosowania


U osób otrzymujących przewlekle ibuprofen (i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą wstąpić krwawienia, owrzodzenia i perforacja żołądka i jelit. Ryzyko krwawień zwiększa się wraz z wydłużaniem czasu leczenia. Długotrwałe stosowanie ibuprofenu u osób z chorobami serca i krążenia zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowych, zawału serca lub udaru mózgu.

Krótkotrwałe stosowanie – nie zagraża incydentami sercowymi

Krótkotrwałe przeciwbólowe stosowanie ibuprofenu prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka wystąpienia w/w działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeżeli lek jest stosowany w małej dawce. Nie zaleca się jednak stosowania ibuprofenu w leczeniu bólu pooperacyjnego u chorych po operacji pomostowania tętnic aortalno-wieńcowych.

Interakcje lekowe ibuprofenu

Może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Toteż nie wolno łączyć z podawaniem doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn - mogą bowiem wystąpić krwawienia.Jednoczesne stosowanie kortykosteroidów lub innych leków z grupy NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia nasilonych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, krwawienia z przewodu pokarmowego, nawrotu choroby wrzodowej. Ibuprofen nasila toksyczność metotreksatu i soli litu w wyniku opóźnienia ich wydalania. Zmniejsza działanie leków moczopędnych, np. furosemidu i skuteczność leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi (hipotensyjnych). W razie równoległego stosowania kortykosteroidów zwiększa się ryzyko działań niepożądanych w przewodzie pokarmowym, włącznie z krwawieniami. Probenecyd i sulfinpirazon przedłużają działanie ibuprofenu. Leki zobojętniające sok żołądkowy zawierające wodorotlenek glinu mogą zaburzać wchłanianie ibuprofenu i opóźniać początek jego działania; leki zawierające wodorotlenek magnezu mogą przyspieszyć i zwiększyć jego wchłanianie. Cholestyramina ogranicza wchłanianie ibuprofenu, działania tego nie stwierdzono w przypadku kolestypolu. Stosowanie równolegle z innymi NLPZ może wywołać alergię krzyżową i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Nie stosować równolegle z zydowudyną, ponieważ wiąże się to ze zwiększeniem ryzyka krwawienia.

Jeśli stosujemy Ibuprofen – nie stosujmy kwasu acetylosalicylowego!

Nie wszyscy wiedzą, że ibuprofen zmniejszać skuteczność kwasu acetylosalicylowego czyli „aspiryny” - jako leku „rozrzedzającego” krew i zapobiegającemu tworzeniu się zakrzepów, a tym samym zawałom serca i udarom mózgu. Ibuprofen blokuje bowiem działanie przeciwpłytkowe aspiryny, które hamuje ich „sklejanie się”, czyli agregację powodującą zakrzepy. Odwrotna interakcja też jest niekorzystna – gdyż kwas acetylosalicylowy zmniejsza efekt przeciwzapalny ibuprofenu i w większym stopniu, niż inne leki z tej grupy nasila ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Interakcje z alkoholem

Ibuprofen nie wpływa na stężenie alkoholu we krwi; jednak spożywanie alkoholu podczas leczenia ibuprofenem nieznacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Możliwe objawy działań niepożądanych

Niestrawność, bóle w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności, brak łaknienia, rzadziej wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego. U alergików uczulonych na ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne - odczyny alergiczne: skórne reakcje uczuleniowe, rumień, obrzęki, osutka, pokrzywka, nieżyt nosa, astma oskrzelowa; w razie dużych dawek bóle i zawroty głowy, zaburzenia słuchu, osłabienie, zmęczenie, zatrzymanie płynów, zaburzenia widzenia, senność, upośledzenie czynności nerek i wątroby; rzadko w długotrwałym leczeniu może wystąpić niedokrwistość hemolityczna, granulocytopenia i małopłytkowość. W przypadku stosowania deksibuprofenu możliwe jest zmniejszenie częstości występowania niektórych działań niepożądanych.

Ciąża i laktacja

W I i II trymestrze ciąży stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze ciąży. W okresie karmienia piersią można stosować krótkotrwale.

Dawkowanie doustne


Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż: przeciwbólowo i przeciwgorączkowo 200-400 mg - jednorazowo lub 3-4 razy na dobę; w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapaleniu kości i stawów: 1200-3200 mg w 3-4 dawkach; w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów: 30-40 mg/kg m.c. w 3-4 dawkach. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3200 mg. Dzieci do ukończenia 12 r.ż.: 5 mg/kg m.c. Jeśli temperatura jest niższa niż 39°C lub 10 mg/kg m.c. jeśli temperatura jest wyższa niż 39°C. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 mg/kg m.c. Preparat przyjmuje się w trakcie lub po posiłku.

Lek jest dobrze tolerowany przez organizm

Chociaż ibuprofen, tak jak każdy preparat z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych może powodować powstawanie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy – zagrożenie to jest znacznie mniejsze, niż po stosowaniu kwasu acetylosalicylowego. Ibuprofen należy do najlepiej tolerowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.


PARACETAMOL - BEZPIECZNY ŚRODEK PRZECIWBÓLOWY


Paracetamol dobrze uśmierza ból miesiączkowy

Lekiem wyspecjalizowanym w uśmierzaniu bólu jest paracetamol. Jego dobroczynny wpływ odczuwa się po 30–60 minutach od podania. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się około 4-5 godzin na zrównoważonym, optymalnym dla organizmu poziomie. Działanie przeciwbólowe zawdzięczamy hamowaniu wytwarzania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) poprzez zablokowanie syntetyzującego hormony bólu enzymu - cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Zmniejsza też wrażliwość receptorów bólowych na działanie mediatorów zapalenia takich, jak: serotonina i kininy, co powoduje podwyższenie progu bólowego. Lek ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bez komponenty przeciwzapalnej. Dodatek kodeiny i kofeiny do preparatu z paracetamolem wzmaga jego działanie przeciwbólowe i poprawia samopoczucie chorego.

Ogólne wskazania lecznicze paracetamolu:
- Bóle różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu (bóle migrenowe, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowo-powięziowe, kostne i inne).
- Gorączka.
- Bolesne miesiączki.
- Lek bezpieczny dla żołądka i układu krzepnięcia
- Paracetamol jest bezpieczny dla wrzodowców i leczących się lekami przeciwkrzepliwymi. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje agregacji płytek krwi i układu krzepnięcia.

Działanie niepożądane

Działania niepożądane występują rzadko. Należą do nich skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień, wysypka, świąd, zapalenie skóry, plamica barwnikowa); zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka. Jednak stosowany w dużych dawkach (lub długotrwale !) może upośledzić czynność wątroby lub nerek.

Jak szybko zaczyna działać?

Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30-60 min. Działanie maksymalne występuje po ok. 1 h i utrzymuje się przez 4-6 h. Paracetamol metabolizowany jest w wątrobie. Metabolity są nieaktywne i wydalane w postaci glukuronianów i siarczanów z moczem.

Przeciwwskazania dla stosowania paracetamolu

Nie wolno podawać paracetamolu niemowlętom poniżej 3 m.ż. Ponadto przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na paracetamol, ciężka niewydolność wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, ciężka niewydolność nerek, choroba alkoholowa. Przy niewydolności nerek paracetamol zalega we krwi i łącząc się z białkami staje się toksyczny i uszkadza nerki i wątrobę. Nie wolno go podawać w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego i krwi. Bardzo rzadkim, ale ważnym przeciwwskazaniem wrodzony niedobór enzymów krwinek - G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej.

Interakcje z innymi lekami

Nasila działanie leków przeciwbólowych o działaniu ośrodkowym. Zabronione jest stosowanie z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie – takimi jak rifampicyna, karbamazepina, fenobarbital, glutetymid, fenytoina, itp. - gdyż zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby. Nie łączyć z lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż zwiększa się ryzyko uszkodzenia nerek. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę. Nasila toksyczność chloramfenikolu. Szereg leków takich jak: cymetydyna, metyrapon, probenecid, antypiryna, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol – wydłuża znacznie czas przebywania paracetamolu w organizmie, co może spowodować przedawkowanie. Uwaga działanie toksyczne leku ulega nasileniu pod wpływem alkoholu.

Zachować ostrożność!

Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłego człowieka nie powinna przekraczać w leczeniu krótkotrwałym 4 g, a w terapii przewlekłej 2,5 g. Toksyczne efekty paracetamolu mogą pojawić się już przy 2-krotnym przekroczeniu dobowej dawki maksymalnej – dlatego należy dokładnie sprawdzać, zażywając różne złożone preparaty przeciwbólowe - czy zawierają również paracetamol i w jakiej ilości. Zwłaszcza jeśli się cierpi się na niewydolność wątroby lub nerek. Paracetamol należy ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, a także u osób głodzonych, chorych z astmą oskrzelową uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Nie wolno łączyć paracetamolu z izoniazydem, ryfampicyną i barbituranami. Wykazuje poważne interakcje z większością leków przeciwwirusowych.


DIKLOFENAK – LEK O SZYBKIM DZIAŁANIU


Jak szybko działa diklofenak ?

Tym, co wyróżnia diklofenak z grupy dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych jest jego szybkość działania. Substancja czynna - diklofenak potasu wchłania się z przewodu pokarmowego w ciągu 15-30 min. Ponadto zwraca uwagę silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe polegające na blokowaniu wytwarzania prozapalnych prostaglandyn. (Ma też silne działanie przeciwgorączkowe). Dzięki temu lek szybko zwalcza ból menstruacyjny, a jego działanie trwa od 4-6 godzin.
Wskazania ogólne do stosowania diklofenaku:
Krótkotrwałe leczenie bólów i dolegliwości związanych z naciągnięciem mięśni, bólów pourazowych i stawowych (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów), pozastawowych chorób reumatoidalnych; bolesnego miesiączkowania oraz leczenie napadów migreny z aurą lub bez aury. Pomocniczo w ciężkich zakażeniach uszu, nosa, gardła.

Bezpieczeństwo stosowania diklofenaku

Lek stosowany zgodnie z wskazaniami jest bezpieczny zwłaszcza, że w dostępnym bez recepty preparacie ilość substancji czynnej jest kilkakrotnie mniejsza, niż w lekach wydawanych na receptę. Jednak tak, jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy stosować się bezwzględnie do przeciwwskazań z ulotki leku. Uwaga – przyjęcie leku w trakcie posiłku lub po nim przedłuża czas jego zalegania w przewodzie pokarmowym, dlatego zaleca się przyjmowanie leku przed lub między posiłkami.

Nie należy zażywać leku diklofenaku, nawet w małych dawkach jeśli:
- występuje choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- występuje krew w stolcu lub czarne zabarwienie stolca
- występuje lub kiedykolwiek występowała reakcja uczuleniowa lub napad astmy po zastosowaniu diklofenaku, lub innego leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego np. kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu
- występuje uczulenie na którykolwiek ze składników pomocniczych leku (patrz punkt: "Skład leku")
Uwaga: Należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę

Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu diklofenaku jeśli:
- w przeszłości, po stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, występowały: choroby żołądka i jelit, bóle brzucha, zgaga - występuje astma, zaburzenia czynności serca, wątroby lub nerek
- występuje podwyższone ciśnienie krwi
- występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub inne choroby krwi np. porfiria wątrobowa
Przed zastosowaniem leku należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę.

Niepożądane skutki przewlekłego stosowania leku na przewód pokarmowy:
- ryzyko uaktywnienia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy i w konsekwencji spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego (smoliste stolce, niedokrwistość),
- niestrawność, odbijanie,
- bóle w nadbrzuszu,
- wzdęcia, wiatry, niekiedy biegunka lub zaparcie, - nudności, brak łaknienia

Przeciwwskazania do stosowania diklofenaku:

Nadwrażliwość na preparat lub inne podobne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astma aspirynowa. Ostrożnie stosuje się leczenie przeciwbólowe u osób z upośledzoną czynnością wątroby, niewydolnością nerek, porfirią, zaburzeniami hemostazy oraz pacjentów w podeszłym wieku. U osób otrzymujących niesteroidowe leki przeciwzapalne poważne działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (krwawienia, owrzodzenia i perforacja żołądka i jelit) mogą wystąpić w każdym momencie podczas leczenia i mogą nie być poprzedzone żadnymi objawami; ryzyko wystąpienia krwawienia zwiększa się wraz z wydłużaniem czasu leczenia.

Ciąża i karmienie piersią a stosowaniu diklofenaku

Podczas ciąży i karmienia piersią - przed zażyciem leku diklofenaku - w małych sprzedawanych bez recepty dawkach - należy poradzić sięswojego lekarza lub farmaceuty. Szczególnie ważne jest aby nie stosować leku w czasie ostatnich trzech miesięcy ciąży! Jak też nie zaleca się stosowania w czasie karmienia piersią.

Diklofenak zagraża interakcjami lekowymi – toteż w przypadku zakupu preparatu bez recepty należy poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych ostatnio lekach lub zamiarze przyjmowania następujących leków:
- leków przeciwzakrzepowych (leki powodujące rozrzedzenie krwi np. acenokumarol, warfaryna)
- preparatów zawierajacych lit (lek stosowany w psychiatrii)
- digoksyny (lek stosowany w leczeniu chorób serca)
- metotreksatu (lek stosowany w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów)
- cyklosporyny (leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem)
- doustnych leków przeciwcukrzycowych - leków moczopędnych (leki zwiększające ilość moczu) - niektórych leków przeciw zakażeniom (chinolony)
- innych leków przeciwbólowych (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen)

Ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych

W przypadku diklofenaku, tak jak innych podobnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych - część ekspertów twierdzi, że mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, zwłaszcza podczas podczas długotrwałego stosowania i u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Uznają jednak, że krótkotrwałe stosowanie w leczeniu ostrego bólu prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka wystąpienia w/w działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeżeli lek jest stosowany w małej dawce.


NAPROKSEN LEK O DŁUGIM DZIAŁANIU

Długo działający naproksen

Naproksen podobnie jak ibuprofen efektywnie zwalcza objawy stanu zapalnego. Chociaż główne wskazania tego leku to: grypa, przeziębienie, migreny, urazy i bóle zębów – to również ważnym wskazaniem są bóle towarzyszące miesiączkowaniu. Niewątpliwą zaletą naproksenu wobec innych środków bez recepty jest długi czas działania. Lek działa 12 godzin, więc wystarczy go przyjmować dwa razy dziennie. W dawkach do 200 mg przeznaczony jest do samodzielnego leczenia zapalenia i bólu. Bezpieczeństwo stosowania naproksenu
Lek stosowany zgodnie z wskazaniami jest bezpieczny, jednak tak, jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych głównymi przeciwwskazaniami do jego stosowania (zawartymi w ulotce, którą należy uważnie przeczytać!) są: czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami krzepnięcia krwi, nadwrażliwość na naproksen, kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ , prowadzące do wystąpienia astmy, alergicznego nieżytu lub polipów nosa. zatrzymaniem płynów i u osób w podeszłym wieku.

Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu naproksenu jeśli:
- w przeszłości, po stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, występowały: choroby żołądka i jelit, bóle brzucha, zgaga
- występuje astma,
- zaburzenia czynności serca,
- zaburzenia wątroby lub nerek
- występuje podwyższone ciśnienie krwi
- występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub inne choroby krwi np. porfiria wątrobowa
Przed zastosowaniem leku należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę.
Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż lek wchodzi w interakcje z:
- lekami przeciwzakrzepowych i glikokortykosteroidami, które dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu okarmowego,
- lekami na cukrzycę - pochodnych sulfonylomocznika
- z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych
- może nasilać nefrotoksyczność cyklosporyny (leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem).
- z glikozydami nasercowymi, co może prowadzić do nasilenia niewydolności serca.
- preparatami zawierajacych lit (lek stosowany w psychiatrii)
- digoksyną (lek stosowany w leczeniu chorób serca)
- cyklosporyny (nasila toksyczność tego leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem)
- osłabia działanie leków przeciw nadciśnieniu tętniczemu propranololu i a-adrenolityków oraz moczopędnych (leki zwiększające ilość moczu) - niektórych leków przeciw zakażeniom (np. podany z chinolinami zagraża drgawkami)

Objawy niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego:
- zaparcia, zaburzenia dyspeptyczne, niestrawność, biegunka, zapalenie jamy ustnej;
- rzadziej: zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka)
- krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacje, owrzodzenia, wymioty.

Inne objawy niepożądane stosowania naproksenu
- bóle i zawroty głowy duszność, kołatanie serca, niewydolność serca,
- bóle i osłabienie mięśni, zaburzenia koncentracji, złe samopoczucie i depresja, zaburzenia snu,
- upośledzenie czynności nerek, - agranulocytoza, granulocytopenia, leukopenia, małopłytkowość, eozynofilia,
- zapalenie skóry, osutka,
- reakcje anafilaktyczne,
- gorączka i dreszcze, eozynofilowe zapalenie płuc,
- uszkodzenie słuchu,
- spożywanie alkoholu i palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Gdy przedawkuje się lek:

Przedawkowanie naproksenu objawia się sennością, niestrawnością, zaburzeniami dyspeptycznymi i wymiotami. W takich przypadkach stosuje się płukanie żołądka i podawanie węgla aktywowanego.


POSTĘP W LECZENIU BOLESNEJ MIESIĄCZKI

Złożone preparaty przeciwbólowe

W przypadkach niepowodzenia terapii lekami bez recepty, można stosować kombinację dwóch leków przeciwbólowych. Wśród innych środków farmakologicznych stosuje się ponadto: leki uspokajające, betamimetyki, spazmolityki bezpośrednie oraz blokery kanału wapniowego. Do rzadziej stosowanych, alternatywnych sposobów leczenia bolesnego miesiączkowania należą akupunktura, akupresura, hipnoza i psychoterapia.


Postęp lekowy w walce z bolesną miesiączką

Skutecznym sposobem łagodzenia bólu miesiączkowego jest zmniejszenie produkcji tej frakcji prostaglandyn, które powodują bolesny skurcz macicy. Z myślą o bardzo cierpiących kobietach firmy farmaceutyczne produkują także złożone preparaty przeciwbólowe zawierające w swoim składzie np. oprócz paracetamolu, kofeinę, kodeinę lub propyfenazon w różnych dawkach, czy też na przykład ibuprofen z kwasem meklofenamowym. Dzięki połączeniu kilku składników, preparat złożony wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe niż pojedynczy lek. Jednak nie zawsze jest to już lek bez recepty i jego stosowanie wymaga ścisłego kontaktu z lekarzem.

Postęp lekowy polegający na ulepszeniu „konstrukcji” tabletki

Interesującą odmianą postępu lekowego są tabletki z kontrolowanym czasem i miejscem uwalniania leku. Przykładem są stopniowo uwalniane mikrogranulki ibuprofenu. Tego typu specjalistyczny preparat przeznaczony jest przez producenta wyłącznie do zwalczania bólu miesiączkowego (Nurofen Menstrual). Lek zawiera ibuprofen efektywnie hamujący wytwarzanie prostaglandyn. Ma postać kapsułek z mikrogranulkami o stopniowo uwalnianej substancji aktywnej. Ibuprofen zawarty w preparacie dociera do ścianek macicy i hamuje syntezę prostaglandyn bezpośrednio w miejscu ich powstawania skutecznie łagodząc ból.

Terapia hormonalna w leczeniu bólu miesiączkowego

Kobietom, którym oprócz łagodzenia dolegliwości bólowych zależy na kontroli płodności i które nie reagują na blokery (inhibitory) syntezy prostaglandynowej lub nie tolerują tych leków, można zalecić doustne środki antykoncepcyjne. Wykazują one skuteczność w leczeniu bolesnego miesiączkowania u około połowy pacjentek, a ich efekt terapeutyczny związany jest ze zmniejszeniem syntezy prostaglandyn w śluzówce macicy. Tego typu terapia jest jednak możliwa tylko pod narodem lekarza specjalisty (najlepiej ginekologa-endokrynologa).


Źródło: www.grabieniec.pl
Zdjęcia: www.wikipedia.pl

 
paracetamol.
Ibuprofen
Ibuprofen
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
30-12-2009 19:19
na bolesne miesiączki ibuprom najlepszy, poza tym jest taka pozycja z jogi nazywa się dziecko- tez pomaga na bół, a jeśli chodzi o obfite miesiączki to lekarz mi zalecił picie Floradixu (zelazo+ witaminki) bo sie szybko wchlania, a przez obfite miesieczki zazwyczaj ma się niedobor zelaza... nie wiedzialam o tym, dopoki samej mnie nie dopadlo, a objawy to ciagle zmęczenie, brak energi i chęci na cokolwiek, nawet wlosy zaczely mi wypadac..a to wszystko przez glupie zelazo.. niedość ze boli to jeszcze szkodzi zdrowiu.. te miesiączki sa okropne
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |