Zespół policystycznych jajników - poznaj chorobę

Zespół policystycznych jajników to choroba dosć częsta choć wiedza kobiet o niej, wciąż jest nie wielka.


Słysząc: zespół policystycznych jajników, zwykle nie mamy pojęcia, co nam dolega i czym to grozi. Schorzenie to może być przyczyną niepłodności, więc trzeba je leczyć.

Nie całkiem wiadomo, co jest przyczyną zespołu policystycznych jajników (PCOS) zwanego też zespołem wielotorbielowatych jajników. Wiadomo zaś, że dotyczy ono 5–12 proc. młodych kobiet, z czego 40 proc., ze względu na stały bądź przejściowy brak owulacji, może mieć kłopoty z zajściem w ciążę. 

Jak w zegarku


Pracę naszego układu rozrodczego reguluje układ podwzgórze–przysadka mózgowa–jajnik. Najpierw podwzgórze pobudza przysadkę do produkcji hormonów: FSH (folikulotropowy) i LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku dojrzewa pęcherzyk Graafa (produkuje on żeńskie hormony płciowe – estrogeny – i niewiele męskich androgenów). Kiedy dojrzały pęcherzyk pęka, wydostaje się z niego gotowa do zapłodnienia komórka jajowa i wędruje jajowodem w kierunku macicy. W tym czasie pęknięty pęcherzyk Graafa, pod wpływem hormonu LH, przeistacza się w ciałko żółte. Zaczyna ono wydzielać progesteron – hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się. Jeśli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia, to śluzówka złuszcza się i podczas miesiączki zostaje wydalona na zewnątrz. Tak się dzieje, gdy układ rozrodczy działa jak szwajcarski zegarek.

To nie działa

Niektóre młode kobiety mają stale podwyższony poziom LH. Czym to grozi? W jajnikach zwiększa się liczba pęcherzyków Graafa, ale są one niedojrzałe i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie powstaje ciałko żółte, czego skutkiem jest niedobór progesteronu we krwi. Ten niedobór odpowiada m.in. za nieregularne miesiączki (lub ich brak). Z kolei zbyt dużo drobnych pęcherzyków Graafa w jajnikach sprawia, że dochodzi do nadprodukcji androgenów i pojawia się nadmierne owłosienie u kobiet. Obumierające pęcherzyki z czasem zamieniają się w torbiele (cysty).



Terapia na miarę


By potwierdzić PCOS, lekarzowi wystarczy wywiad oraz przezpochwowe badanie USG i określenie stężenia hormonów płciowych we krwi. Generalnie terapia skupia się na przywróceniu równowagi hormonalnej organizmu. Lekarz zwykle zaleca preparaty hormonalne, które mają uregulować cykl miesiączkowy. Sprawiają one, że w jajnikach nie tworzą się torbiele, dlatego zmniejszają one swoją objętość. Dodatkowo poprawia się cera i zmniejsza nadmierne owłosienie na ciele. Leczenie hormonalne PCOS trwa długo, często nawet wiele lat. Jeśli jednak kobieta chce mieć dziecko, terapię można przerwać po kilku miesiącach. Tych kilka miesięcy niekiedy wystarcza, by doszło do owulacji. Bywa jednak i tak, że dodatkowo potrzebne jest farmakologiczne pobudzenie (stymulacja) jajników, by nastąpiła owulacja. Ponieważ przy PCOS dojść może do zaburzeń metabolizmu glukozy, często do terapii włącza się także tzw. leki przeciwcukrzycowe.

Leczenie zabiegowe PCOS – np. usunięcie części jajnika, w której znajdują się torbiele lub elektrokauteryzację, czyli wypalenie torbieli specjalną igłą podłączoną do prądu – stosuje się bardzo rzadko.

Nie lekceważ objawów

Im dłużej rozwija się PCOS, tym kobieta ma mniejsze szanse na zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Jeśli więc zauważysz u siebie określone objawy, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa i rozpoczęciem leczenia. Te objawy to m.in.:

– nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii)
– skłonność do obrzęków i zaparć
– skąpe, nieregularne miesiączki (lub ich brak)
– nasilony trądzik (także na plecach i klatce piersiowej)
– nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach
– przerzedzone włosy (tzw. zakola)
– kłopoty z zajściem w ciążę mimo niestosowania antykoncepcji

Konsultacja: dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Zespół policy...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |