Zespół policystycznych jajników a ciąża

Obiecującą metodą leczenia bezpłodności występującej w przebiegu zespołu policystycznych jajników wydawało się zastosowanie metforminy. Wyniki ostatnich badań, opublikowane w lutym br. na łamach New England Journal of Medicine, wskazują jednak, że lepsze efekty terapeutyczne przynosi standardowe leczenie klomifenem.

Zespół policystycznych jajników (PolyCystic Ovary Syndrome, PCOS), nazywany też zespołem Steina i Leventhala jest zaburzeniem endokrynnym dotyczącym 7-10 proc. kobiet. Obecnie uważany jest on za najczęstszą przyczynę bezpłodności u kobiet. Dokładny mechanizm powstania PCOS nie jest znany, ale wiadomo, że zaburzenie to bardzo często skorelowane jest z insulinoopornością (zazwyczaj wtórną w stosunku do otyłości). Według amerykańskich szacunków, u 30 proc. kobiet chorujących na PCOS stwierdza się upośledzoną tolerancję glukozy, a u kolejnych 10 proc. cukrzycę typu 2. U tych kobiet wysoki poziom insuliny wywiera na jajniki podobny wpływ jak wysokie stężenie androgenów - stymuluje je do rozrostu oraz do rozwoju torbieli.

Objawy zespołu jajników welotorbielowatych to rzadkie i nieregularne cykle miesiączkowe (od 3 do 10 w ciągu roku), bezpłodność, hirsutyzm spowodowany wysokim stężeniem androgenów, otyłość centralna, trądzik. Wiele kobiet z PCOS ma podwyższony poziom cholesterolu LDL, co kwalifikuje je do grupy zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Analiza przeprowadzona przez specjalistów amerykańskich z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Narodowego Instytutu Zdrowia była jak dotąd największym badaniem porównującym skuteczność metforminy (popularnego leku przeciwcukrzycowego) i klomifenu w zakresie uzyskania ciąży u pacjentek cierpiących na zespół policystycznych jajników (NCT 00068861). Klomifen jest lekiem standardowo stosowanym u tych pacjentek w celu wywołania owulacji. Wywiera on bezpośrednie działanie na podwzgórze, gdzie zapobiega wiązaniu się estradiolu z odpowiednimi receptorami. Poprzez sprzężenie zwrotne prowadzi to do zwiększenia wydzielania hormonów gonadotropowych i w efekcie wywołuje jajeczkowanie.
W opisywanym badaniu uczestniczyło 626 kobiet ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. Pacjentki zrandomizowano do trzech grup: klomifenu i placebo (n=209), metforminy i placebo (n=208) oraz klomifenu i metforminy (n=209). Leczenie trwało 6 miesięcy lub krócej, jeśli u pacjentki stwierdzono ciążę. U uczestniczek badania regularnie oznaczano poziom progesteronu w celu wykrycia owulacji.

Badanie wykazało, że stosowanie metforminy oraz metforminy w skojarzeniu z klomifenem daje zwiększenie częstości owulacji, ale nie przekłada się to na liczbę zapłodnień, ciąż i porodów. Do zapłodnienia doszło u 22 proc. kobiet z grupy metforminy, u których uzyskano owulację, u 39,5 proc. kobiet z grupy klomifenu i u 46 proc. kobiet z grupy terapii skojarzonej. Ciążę zakończoną urodzeniem dziecka uzyskano u 7 proc. pacjentek wśród zrandomizowanych do grupy metforminy, u 22,5 proc. w grupie klomifenu oraz u 27 proc. w grupie metforminy i klomifenu stosowanych łącznie. Różnica w liczbie pomyślnie zakończonych ciąż w grupach klomifenu oraz klomifenu z metforminą statystycznie nie była istotna.
Według autorów, uzyskane wyniki świadczą o tym, że jajeczkowanie wywołane klomifenem dwa razy bardziej sprzyja zajściu w ciążę niż jajeczkowanie wywołane metforminą. Badacze rekomendują zatem monoterapię klomifenem jako pierwszoliniowe leczenie bezpłodności u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Metformina okazała się natomiast efektywna w obniżaniu wysokiego poziomu testosteronu we krwi u badanych pacjentek z PCOS.

Ponadto stwierdzono, że mniejsze szanse na zajście w ciążę mają kobiety otyłe.



Źródło: www.pulsmedycyny.pl
Zdjęcie: www.doz.pl

Zespół policy...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4.5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |