POWIKŁANIA CHRAPANIA?

Świst dochodzący do 80 dB, rozdrażnienie, zmęczenie i senność w ciągu dnia. O tym, dlaczego z medycznego punktu widzenia, warto walczyć z chrapaniem, opowiada dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

 - Czy można zaryzykować stwierdzenie, że chrapanie to problem dotyczący głównie osób śpiących z partnerami dotkniętymi tą dolegliwością?

 - Przez wielu ludzi chrapanie postrzegane jest tylko jako problem społeczny. Cierpiący na tę dolegliwość często nie zdają sobie sprawy nie tylko z jej uciążliwości dla otoczenia, ale też konsekwencji, jakie może mieć dla własnego zdrowia. W swojej praktyce lekarskiej spotykam się z przypadkami, kiedy do kliniki przychodzą pacjenci, głównie mężczyźni, przyprowadzeni przez żony, które są zmęczone tym problemem. Ponadto partnerki chrapiących panów bardzo często skarżą się na ich rozdrażnienie, co z kolei jest bezpośrednim wynikiem nieefektywnego snu.

- Czy chrapanie samo w sobie niesie jakieś zagrożenia dla zdrowia?

 - Chrapanie staje się poważnym problemem medycznym, gdy towarzyszą mu zaburzenia oddychania takie, jak bezdech śródsenny czy spłycony oddech o typie hypopnoe w czasie snu. Należy podkreślić, że zaniedbanie pozornie błahego problemu chrapania może w przyszłości doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu, a co za tym idzie – niedotlenieniem organizmu i przerywaniem snu. Takie zaburzenia oddychania mogą doprowadzić w konsekwencji do chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Przykrą konsekwencją bezdechów mogą być również zaburzenia potencji. Przerywany, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu nocy sen nie przynosi upragnionego wypoczynku i nasila objawy niedotlenienia. W bardzo zaawansowanych przypadkach bezdechów, chory musi spać w masce, przez którą tłoczone jest pod ciśnieniem powietrze, generowane przez specjalną aparaturę zwaną CPAP.

 - Na podstawie jakich objawów osoby mieszkające bez partnera mogą rozpoznać, że cierpią na zaburzenia oddychania w czasie snu?

 - Ogólnie objawy związane z zaburzeniami oddychania w czasie snu należy podzielić na objawy dzienne, takie jak zmęczenie, niewyspanie, które powoduje zasypianie w niecodziennych okolicznościach, nadpobudliwość, drażliwość i problemy z koncentracją oraz objawy występujące nocą, wśród których oprócz samego chrapania, należy wymienić nadmierną potliwość, częste wybudzanie i przerywanie snu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do moczenia się w nocy.

 - Wiemy, że najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń oddychania jest leczenie zabiegowe. Co można jeszcze dla siebie zrobić, aby usunąć problem?

 - Chrapanie jest bardzo często wynikiem zaniedbań w prawidłowej higienie życia. Oprócz cech konstytutywnych, czyli wynikających z budowy anatomicznej gardła, ma na nie wpływ także otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy nadużywanie leków nasennych. Warto więc pomyśleć także o zmianie diety, zrzuceniu zbędnych kilogramów czy rozstaniu się z używkami.



DCL Medicus

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |