CHRAPANIE W XXI WIEKU

Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

 - Z wielu powodów warto się pozbyć chrapania. Jakie środki są najskuteczniejsze?

 - Faktycznie, chrapanie to duży problem, jak duży - pokazuje ilość firm, które próbują uzyskać udział w rynku produktów zwalczających tę przypadłość. Jednakże oferowane w aptekach środki – żele, spray`e czy plasterki działają jedynie chwilowo. Żaden z nich nie likwiduje problemu, a może jedynie na krótko go „wyciszyć”. Trwałe efekty daje jedynie leczenie zabiegowe, takie jak np. UPPP, czyli zabieg plastyki języczka, gardła i łuków podniebiennych. Dzisiejszy stan zaawansowania medycyny pozwala na wykonanie takiej operacji w ramach chirurgii jednego dnia, co wiąże się z tym, że pacjent jeszcze tego samego dnia, po zabiegu wraca do domu. Ponadto, zastosowanie najnowszych technik operacyjnych, takich jak koblacja, pozwala na praktycznie bezbolesną operację i rekonwalescencję. Oczywiście przed wykonaniem takiej operacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka.

 - Wspomina Pan o diagnostyce, czy wynaleziono już metody bardziej skuteczne niż polisomnografia?

 - Polisomnografia, czyli badanie polegające na rejestracji szeregu zachowań i reakcji podczas snu osoby badanej, jest oczywiście metodą skuteczną, jednak wymaga od pacjenta pozostania na noc w szpitalu. Dlatego obecnie, niestety jeszcze na niewielką skalę w Polsce, stosuje się urządzenia takie, jak Apnograf. Pozwala ono na odczyt parametrów w czasie snu w domu. Ponadto pokazuje dokładnie, czy problem z oddychaniem, czyli zwężenie dróg oddechowych, występuje w ich dolnej czy górnej części, co umożliwia zakwalifikowanie do przeprowadzenia precyzyjnego zabiegu i zwiększa szansę pacjenta na pozbycie się problemu chrapania bądź bezdechu sennego.

 - Wracając do samego zabiegu UPPP– dlaczego wykorzystanie innowacyjnej metody koblacji jest lepszym rozwiązaniem od np. metody laserowej?

 - Metoda kobalcji polega na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Przekładając to na język pacjenta: powoduje to odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach, bez skalpela i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50˚C. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić oraz normalnie funkcjonować.




DCL Medicus

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |