Komórki macierzyste odnowią mięśnie.

Naukowcy są coraz bliżej pokonania nieuleczalnej dziś choroby powodującej zanik mięśni. Chcą do tego wykorzystać manipulacje genetyczne oraz komórki macierzyste. W eksperymentach na myszach amerykańscy naukowcy posługiwali się embrionalnymi komórkami macierzystymi uzyskanymi ze zwierzęcych zarodków. Takie komórki mogą zamieniać się w dowolny typ komórek dorosłego organizmu. Posługiwanie się takimi tkankami niesie spore zagrożenie. Komórki macierzyste mogą się zmieniać chaotycznie, formując zamiast pożądanych tkanek – guzy nowotworowe. W prowadzonych do tej pory badaniach tak się właśnie działo. Rozwiązaniem okazała się selekcja komórek przed wstrzyknięciem. Eksperyment taki, przeprowadzony przez zespół dr Rity Perlingeiro z Uniwersity of Teras Southwestern, opisuje najnowsze „Natur Medicine”.

Problemem jest to, że z komórek macierzystych może powstać dokładnie wszystko twierdzi dr Perlingeiro. Jego zdaniem trzeba znaleźć sposób, aby wyciągnąć dokładnie te komórki, na których nam zależy. Dzięki fluoroscencyjnemu znacznikowi naukowcom udało się oznaczyć tylko te komórki, które w przyszłości mogą zamienić się w komórki mięśni. To właśnie te komórki wstrzyknięto chorym myszom. Po miesiącu naukowcy sprawdzili, gdzie zawędrowały świecące na zielono komórki. Okazało się, że trafiły w miejsca, gdzie niezbędna była produkcja włókien mięśniowych. Stwierdzono również produkcję dystrofiny – białka, którego brak wywołuje obumieranie komórek mięśniowych. Leczone komórkami macierzystymi zwierzęta miały silniejsze mięśnie, lepiej też wypadały w testach koordynacji ruchowej. Po czterech miesiącach nie stwierdzono obecności potworniaków – guzów, których najbardziej obawiali się naukowcy. Pierwszy raz udało się w praktyce wykorzystać komórki macierzyste do walki z zanikiem mięśni. Zanim podobna metoda leczenia trafi do testów z udziałem ludzi, minie jeszcze sporo czasu. Najważniejszym problemem – obok bezpieczeństwa jej stosowania – pozostaje pozyskiwanie embrionalnych komórek macierzystych. Według dr Perlingeiro możliwe będzie wykorzystanie nowej techniki pozyskiwania tych komórek ze skóry ludzi. Odkrycie umożliwiające taki zabieg uznawane jest przez ekspertów za jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie nauki ubiegłego roku. Chociaż amerykańskie eksperymenty prowadzone były tylko na zwierzętach, naukowcy przygotowali też nową terapię dla ludzi. Na razie może ona jedynie spowolnić postępy dystrofii mięśniowej Duchenne’a. Metoda polega na wstrzykiwaniu leku – „genetycznej łatki” poprawiającej wadliwie funkcjonujący fragment DNA chorego. Badanie prowadzi prof. Francesco Muntoni z Imperial College London. Początkowo pacjentom podawano niewielkie dawki leku, aby sprawdzić, czy jest on bezpieczny. Celem naukowców jest taka zmiana DNA w komórkach pacjenta, która umożliwi produkcję dystrofiny, a tym samym zahamowanie postępu choroby.
Piotr Kościelniak

Rzeczpospolita 22.01.08

Źródło: www.miesnie.szczecin.pl

Komórki macie...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Szkoda marnować życie na przesadną dbałość o ortografie!
28-02-2009 00:18
Ot napisałam menszczyzn od obrażliwego słowa , które mi przyszło do głowy na pochybel mężczyzn miast mężczyzna to men-szczyna.Swoją drogą niewiasta oznaczało ta,która nic nie wie.
Szkoda marnować życie na przesadną dbałość o ortografie!
28-02-2009 00:10
Trudno się dziwić ,iz kobiety nawet w obecnych czasach i nawet bardzo się starając nie odnoszą spektakularnych sukcesów skoro przedstawia się je jako menszczyzn ! Może Kopernik jadnak była kobietą? Panią Ritę można obejrzeć podczas swojej pracy wpisując jej imie i nazwisko w wyszukiwarce google - grafika!
Walpoorgia.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |