Zespół Guillaina-Barrégo z objawami z ośrodkowego układu nerwowego. Opis dwóch przypadków

Zespół Guillaina-Barrégo (ZGB), czyli ostre zapalenie wielokorzeniowo-nerwowe o charakterze głównie demielinizacyjnym, należy do schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Kryteria kliniczne rozpoznania choroby uwzględniają wystąpienie u pacjenta szybko narastających symetrycznych niedowładów wiotkich kończyn, z osłabieniem lub zniesieniem odruchów głębokich. Na początku objawy dotyczą zwykle kończyn dolnych, następnie obejmują kończyny górne, często również mięśnie tułowia i twarzy, rzadko – mięśnie gałkoruchowe lub opuszkowe. W przebiegu choroby mogą wystąpić niewielkie zaburzenia czuciowe, pod postacią drętwień i mrowień, a także obwodowe osłabienie czucia powierzchniowego i głębokiego. C
    Często obecne są objawy autonomiczne pod postacią zaburzeń rytmu serca, wahań ciśnienia tętniczego, zaburzeń potliwości i naczynioruchowych. Niebezpieczne jest wystąpienie niewydolności oddechowej, możliwe u 10–23% chorych, która u ok. 5% może doprowadzić do zgonu. ZGB bywa poprzedzony zakażeniem górnych dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego, przebytym zabiegiem operacyjnym lub szczepieniami, często jednak nie można jednoznacznie określić jego przyczyny. W ostatnich latach zwrócono uwagę, że ZGB jest zespołem heterogennym pod względem klinicznym i zmian neuropatologicznych. Oprócz typowych postaci o charakterze demielinizacyjnym stwierdzono występowanie form aksonalnych (AMAN – ang. acute motor axonal neuropathy; AMSAN-acute motor-sensory axonal neuropathy).

Rzadko zwraca się uwagę na możliwość uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) w chorobach obwodowego układu nerwowego. Wyróżniającym się wariantem ZGB jest zespół Millera-Fishera, cechujący się triadą objawów: oftalmoplegią, ataksją i arefleksją, w którym dochodzi do uszkodzenia OUN (głównie móżdżku i pnia mózgu), co jest spowodowane m.in. autoprzeciwciałami przeciwmóżdżkowymi.
W pracy przedstawiono 2 przypadki chorych, hospitalizowanych w Klinice Neurologii w Zabrzu w 2001 oraz 2002 r., z rozpoznanym ZGB, u których w trakcie obserwacji szpitalnej wystąpiły objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Opis przypadków

Przypadek I

Chora 55-letnia, obciążona nadciśnieniem tętniczym i chorobą niedokrwienną serca, została przyjęta do Kliniki z powodu postępującego od 5 dni osłabienia kończyn dolnych oraz drętwienia obu rąk, poprzedzonego bólami okolicy międzyłopatkowej i lędźwiowej. Dwa tygodnie wcześniej przebyła zabieg operacyjny żylaków podudzia lewego, poprzedzony szczepieniem przeciwko WZW typu B. W dniu przyjęcia stwierdzono: osłabienie siły mięśniowej kończyn bardziej nasilone w odcinkach proksymalnych (kończyny górne: IV°, kończyny dolne III° wg Lovette’a), bardzo słabe odruchy ścięgniste w kończynach górnych, brak odruchów w kończynach dolnych. Wykonane w 1. dniu hospitalizacji badanie płynu mózgowo-rdzeniowego ujawniło podwyższony poziom białka (112 mg%) przy pleocytozie 3/mm3 oraz podwyższony poziom gamma-globulin (20,85%) (norma <12%) i immunoglobulin IgG (15,9 mg%) (norma <6 mg%). W badaniu neurograficznym nerwów obwodowych kończyn górnych i dolnych stwierdzono zmniejszenie szybkości przewodzenia, wydłużenie latencji końcowych oraz niską amplitudę odpowiedzi, wywołanej we włóknach czuciowych i ruchowych większości ocenianych nerwów, a także wydłużenie średniej latencji fali F . W ciągu pierwszych dni hospitalizacji obserwowano narastanie objawów do porażenia kończyn dolnych oraz głębokiego niedowładu kończyn górnych (II° wg Lovette’a), pojawił się również obustronny obwodowy niedowład mięśni twarzy. Na podstawie obrazu klinicznego oraz badań dodatkowych rozpoznano ostre zapalenie wielokorzeniowonerwowe. Podawano poliwalentne immunoglobuliny ludzkie w dawce 0,4 g/kg m.c. przez 5 dni. W 8. dniu hospitalizacji, w ostatnim dniu podawania immunoglobulin, u pacjentki pojawił się niepokój oraz objawy wytwórcze pod postacią omamów wzrokowych i słuchowych. Wykonana w trybie pilnym tomografia komputerowa głowy nie wykazała zmian. Rezonans magnetyczny (RM) głowy wykonany w 11. dniu hospitalizacji uwidocznił rozsiane zmiany demielinizacyjno-degeneracyjne w obszarze nadnamiotowym, prawdopodobnie naczyniopochodne, zlokalizowane okołokomorowo i w obszarach korowo-podkorowych, głównie płatów czołowych. Po podaniu środka kontrastowego nie obserwowano wzmocnienia intensywności sygnałów.

W badaniu EEG stwierdzono zwolnienie czynności podstawowej. Objawy majaczeniowe ustąpiły po 5 dniach i nie powtórzyły się w trakcie hospitalizacji. Kontrolne EEG wypadło prawidłowo. W czasie pobytu w szpitalu uzyskano stopniową poprawę sprawności ruchowej. Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w 47. dobie hospitalizacji wykazało niższy poziom białka (66 mg%), uzyskano również niewielką poprawę w badaniu neurograficznym (tabela 2.). Po 9 tyg. leczenia szpitalnego pacjentka chodziła samodzielnie, utrzymywał się niewielki niedowład kończyn górnych (V°) oraz dolnych (IV°), z brakiem odruchów skokowych i kolanowych. Chora została skierowana do ośrodka rehabilitacyjnego.

Przypadek II

Chora 18-letnia została przyjęta z powodu szybko narastającego w ciągu jednej doby osłabienia mięśni kończyn oraz bólu głowy. Objawy wystąpiły tydzień po infekcji górnych dróg oddechowych. Cztery miesiące wcześniej pacjentka przebyła szczepienie przeciwko WZW, przed 6 tyg. zabieg artroskopii stawu kolanowego lewego w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Przy przyjęciu skarżyła się na bardzo silny ból głowy okolicy potylicznej, wymiotowała. W badaniu neurologicznym stwierdzono objawy oponowe (sztywność karku na 2 palce oraz dodatni objaw Kerniga), tetraparezę wiotką (IV° w kończynach górnych oraz II/III° w kończynach dolnych), bardzo słabe odruchy głębokie w kończynach górnych, brak – w kończynach dolnych. W badaniu dna oka stwierdzono zatarcie granic tarczy nerwu wzrokowego. Wykonane w 1. dobie hospitalizacji badanie płynu mózgowo-rdzeniowego było prawidłowe (pleocytoza – 5/mm3, białko – 33 mg%). Również zmiany w badaniu neurograficznym były niewielkie (tabela 3.). Tomografia komputerowa głowy wypadła prawidłowo. W 2. dobie hospitalizacji pojawiły się cechy obwodowego uszkodzenia n. VII oraz cechy zespołu opuszkowego. W 5. dobie ból głowy ustąpił, jak również objawy oponowe. W 7. dniu od zachorowania wykonano powtórne nakłucie lędźwiowe. W badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego stwierdzono podwyższony poziom białka (66 mg%) przy prawidłowej cytozie. W kolejnym badaniu neurograficznym wykazano wydłużenie latencji końcowych i zwolnienie szybkości przewodzenia w większości badanych nerwów kończyn górnych i dolnych oraz wydłużenie średniej latencji fali F z nerwów pośrodkowych i strzałkowych. Ze względu na postęp choroby, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego i zespół opuszkowy, a jednocześnie brak immunoglobulin, podano 5 wlewów metylprednizolonu (1 g/d). W czasie pobytu w szpitalu obserwowano stopniową poprawę stanu neurologicznego. W dniu wypisu, po 8 tyg. hospitalizacji, chora chodziła sprawnie samodzielnie, utrzymywał się śladowy niedowład kończyn dolnych (IV/V°) oraz brak odruchów kolanowych i skokowych. Kinezyterapię kontynuowano w ośrodku rehabilitacyjnym.

Omówienie

U 55-letniej chorej z rozpoznanym ZGB w 13. dniu choroby, a ostatnim dniu podawania dożylnych immunoglobulin wystąpił zespół majaczeniowy. Objawy te trwały krótko, wystąpiły w związku czasowym z prowadzoną terapią. W piśmiennictwie opisywane są zaburzenia psychiczne w przebiegu ZGB. W doniesieniu Le Rhun i wsp.  opisano przypadki 3 chorych z rozpoznanym ZGB, u których pod koniec okresu narastania objawów pojawiły się jakościowe zaburzenia świadomości (stan oneiroidalny) z halucynacjami, utrzymujące się do 3 tyg. Zapis EEG był nieprawidłowy, bez czynności napadowej, podobny do zmian stwierdzanych w zapaleniu mózgu.

Wykonany RM mózgu u wszystkich chorych wypadł prawidłowo. Rosenlicht opisał przypadek 76-letniego mężczyzny, u którego w pierwszych dniach hospitalizacji z powodu ZGB wystąpiło gwałtowne pogorszenie, które spowodowało niewydolność oddechową, a było poprzedzone zespołem majaczeniowym. Objawy wytwórcze u tego chorego utrzymywały się ok. 6 mies., mimo poprawy stanu klinicznego. W obserwacji Weissa przytacza się występowanie objawów wytwórczych u 3 z 10 leczonych chorych. Autor konkluduje, iż przyczyną stwierdzanych zaburzeń psychicznych może być uszkodzenie OUN w przebiegu ZGB, jak również wpływ stresu, związanego z chorobą (brak możliwości poruszania się, wymuszona zależność i często trudności w komunikacji).

Wystąpienie zaburzeń psychicznych w 5. dniu podawania immunoglobulin u opisanej przez nas pacjentki mogłoby sugerować ich związek z zastosowanym leczeniem. W dostępnej literaturze, wśród ubocznych działań stosowanych immunoglobulin wymienia się gorączkę, bóle i zawroty głowy, bóle krzyża, nudności, wymioty, ogólne zmęczenie, rumień skóry, hipotonię z tachykardią, duszności. Większość z tych objawów występuje w 1. dniu terapii. Opisywano również możliwość wystąpienia reakcji anafilaktycznej, zakrzepicy, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Powikłań tego typu nie obserwowaliśmy u chorej. RM wykazał jedynie przebyte zmiany naczyniopochodne, niewskazujące na możliwą reakcję odczynową tkanki mózgowej.

W przedstawionym przez nas przypadku 18-letniej chorej początek zachorowania z dominującym bólem głowy i wymiotami oraz dodatnimi objawami oponowymi, a także obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego sugerował zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Prawidłowy płyn mózgowo-rdzeniowy oraz badanie tomograficzne głowy wykluczyły ostry proces zapalny OUN. Dalszy przebieg choroby, z narastającymi niedowładami wiotkimi kończyn oraz pojawienie się typowych zmian w płynie mózgowo-rdzeniowym i badaniu neurograficznym, pozwolił na postawienie właściwego rozpoznania. Przypadek ten przypomina dziecięcą postać ZGB, opisywaną przez innych autorów. Bradshow i wsp. przedstawili grupę 8 dzieci, u których początek choroby był atypowy i sugerował chorobę OUN. U dzieci tych, oprócz cech ZGB (osłabienie kończyn, hiporefleksja) występował silny ból głowy, nudności, drażliwość i dodatnie objawy oponowe. Okumura i wsp.opisali przebieg choroby u 9-letniej dziewczynki, z rozpoznanym ZGB o typowym przebiegu, u której w 4. dobie podawania dożylnych immunoglobulin wystąpił ból głowy i objawy oponowe. Wykonane badanie RM głowy ujawniło zmiany o charakterze hipointensywnym w czasie T1 i hiperintensywnym w czasie T2, umiejscowione głęboko w istocie białej obu płatów czołowych oraz korowo i podkorowo w płacie potylicznym prawym, nieulegające wzmocnieniu po podaniu kontrastu. Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykazało podwyższony poziom białka oraz niewielką pleocytozę. Nie stwierdzono obecności prążków oligoklonalnych, zaś poziom zasadowego białka mieliny był podwyższony. W różnicowaniu autorzy uwzględnili możliwość wystąpienia aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych w przebiegu dożylnej immunoterapii. Wykluczyli ponadto udar mózgu niedokrwienny, zespół tylnej odwracalnej leukoencefalopatii oraz stwardnienie rozsiane.

Podwyższony poziom zasadowego białka mieliny wskazywał na proces demielinizacyjny w OUN. W dyskusji autorzy zwrócili uwagę na opisywane w literaturze zmiany, dotyczące obwodowego układu nerwowego, stwierdzane w wywoływanym doświadczalnie na modelach zwierzęcych alergicznym zapaleniu mózgu, co tłumaczono możliwością występowania wspólnych epitopów dla antygenów w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym. Proces autoimmunologiczny, będący najpewniej przyczyną ZGB, jest prawdopodobnie również bardziej uogólniony, gdyż dotyczy nie tylko obwodowego, lecz także ośrodkowego układu nerwowego.
Potwierdzeniem możliwości zajęcia OUN w przebiegu ZGB jest badanie Kality i wsp. . Autorzy oceniali centralny czas przewodzenia (CMCT) u 30 chorych z ZGB. Stwierdzili niewielkie wydłużenie CMCT u 21 badanych i znaczne – u 2 osób.
Maier i wsp., na podstawie przeprowadzonych badań autopsyjnych 13 chorych z ZGB, stwierdzili uszkodzenie OUN u 8 osób. Przeważały zmiany dotyczące rdzenia kręgowego i pnia mózgu, polegające na zajęciu aksonów z wtórnym uszkodzeniem mieliny, aktywacją mikrogleju i nacieczeniem zapalnym.
Również w piśmiennictwie polskim znajduje się opis ZGB, z uszkodzeniem OUN w przebiegu choroby. Pryszmont i wsp. opisali przypadek 37-letniej kobiety z rozpoznanym zespołem Sjögrena, u której ZGB miał bardzo ciężki przebieg, z zajęciem nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego oraz znacznymi objawami dysregulacji wegetatywnej.

Przedstawione przez nas przypadki dwóch pacjentek przypominają o możliwości zajęcia OUN w przebiegu ZGB, na co rzadko zwraca się uwagę w opisach dotyczących choroby. Taki nieczęsty obraz wymaga uwzględnienia w szerszym zakresie badań różnicujących, a niekiedy nie pozwala na spokojne oczekiwanie na samoistną remisję objawów. Postępowanie w takich przypadkach wymaga również uwzględnienia możliwych działań ubocznych stosowanych leków.



Źródło: www.termedia.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |