Stres i reakcje na niego

Człowieka stresować mogą różnorodne, często odmienne od siebie sytuacje. Każdy człowiek też inaczej reaguje na stres.

Zmęczenie, rozdrażnienie, nabuzowanie. Rodzajów stresu jest wiele. Najnowsze badania pokazują, że jeśli dobrze rozpoznasz objawy, łatwiej się uspokoisz.

Jeśli zapytasz kogoś, jak się ma, odpowiedź "jestem zestresowana" będzie jedną z najczęstszych. W niektórych grupach zawodowych bycie w stresie jest w dobrym tonie, a wszyscy, którzy mają się dobrze, są podejrzani.

Zdanie: "Jestem zestresowana" może jednak wskazywać na cały szereg objawów – na strach i zmęczenie, ale też rozdrażnienie czy ból głowy. Niektórzy doświadczają uczucia strachu lub bezsenności, inni są przewrażliwieni i mają skłonności do częstego płaczu.

Amerykańska lekarka Roberta Lee w książce "The Superstress Solution" rozróżniła kilka rodzajów stresu i do każdego z nich stworzyła specjalną dietę na bazie kuchni śródziemnomorskiej i plan ćwiczeń relaksujących. Pozytywne skutki odczuwa się już po czternastu dniach. Warto jednak pamiętać, że nawet odpowiednio dobrane ćwiczenia i menu nie usuną przyczyny stresu, ale jedynie go złagodzą. Dlatego najlepiej, jeśli połączysz je z głębszymi zmianami.

Typ A – zmęczony


Budzisz się zmęczona i czujesz się tak do końca dnia. W pracy błądzisz myślami, a wieczorem kleją ci się oczy. Jesteś w stresie od tak dawna, że już nawet na niego nie reagujesz. "Jesteś otępiała emocjonalnie, na skraju depresji", mówi Roberta Lee. Twój system odpornościowy jest pewnie też osłabiony przez stres.

Jadłospis: nie może w nim zabraknąć antyoksydantów i witamin wspomagających system immunologiczny. Najlepsza jest dieta wegetariańska z dodatkiem ryb. Do tego przygotowane na parze ciemne liściaste warzywa i soczewica, bogata w kwas foliowy, którego brak może pogłębić depresję.

Dobroczynne potrawy: dobra wiadomość! 25 g ciemnej czekolady dziennie zadziała jak źródło witalności. Aktywność fizyczna: kup pedometr i rób 6000 kroków dziennie, do tego 45 minut dziennie tańca lub aerobiku albo godzina jogi czy pilatesu.

Typ B – nabuzowany


Jesteś niecierpliwa, często ogarnia cię wściekłość. Miewasz wrażenie, że straciłaś kontrolę nad życiem. Badania wskazują, że niektóre stany psychiczne, zwłaszcza niepokój i strach, mogą mieć związek z nowotworami, przyspieszają starzenie i przyczyniają się do chorób tętnic, astmy, alergii, zapalenia stawów albo choroby tkanki łącznej. Nie potrafisz odpoczywać, a bezsenność i bóle głowy są na porządku dziennym.

Jadłospis: jedz produkty działające przeciwnowotworowo, np. produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i oliwę, ryby i drób. Unikaj czerwonego mięsa.

Dobroczynne składniki: łosoś, bogaty w witaminę D, wspomagającą wytwarzanie serotoniny. Zielona herbata natomiast działa uspokajająco dzięki L-theaninie.

Aktywność fizyczna: poświęć przynajmniej 30 minut dziennie na bieg, spacer lub pływanie. Jeśli czujesz się naprawdę nabuzowana, rozwiązaniem jest joga albo tai-chi.

Typ C – rozdrażniony


Często czujesz się zraniona emocjonalnie, razi cię każda krytyka. Masz tendencję do smucenia się. Wszystko, co dotknie twojego poczucia własnej wartości, ma na ciebie wpływ. Rezultat to skurcze żołądka, wzdęcia, biegunka albo zatwardzenie.

Jadłospis: twój żołądek uzdrowią potrawy makrobiotyczne, warzywa liściaste i produkty pełnoziarniste. Brązowy ryż i jęczmień zwiększą poziom tryptofanu i aminokwasów wspomagających produkcję serotoniny, dzięki której poczujesz się lepiej. Możesz jeść też niskotłuszczowe białka zwierzęce i ryby morskie.

Dobroczynne potrawy: jedz mięso z indyka, zawarty w nim tryptofan uspokoi jelita (nie dotyczy to mięsa z kurczaka). Herbata z kopru włoskiego pita dwa razy dziennie powinna ograniczyć wzdęcia.

Aktywność fizyczna: spacer przez dwadzieścia minut dziennie pomoże ustabilizować system nerwowy i trawienny.

Typ D – kontrolujący


Masz dużo energii i jesteś pochłonięta pracą. Poleganie na innych stanowi dla ciebie problem, nie potrafisz zwolnić, a praca ma pierwszeństwo przed życiem rodzinnym i towarzyskim. Cierpisz na zatwardzenie, bóle pleców, problemy żołądkowe.

Jadłospis: nastaw się na potrawy bogate w błonnik, warzywa korzeniowe, proso, brązowy ryż i komosę ryżową. Na trawienie pomoże siemię lniane. Spożywaj ryby (łososia, śledzie, makrelę), źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Dobroczynne potrawy: czarna fasola zawiera błonnik. Podobnie jak winogrona i borówki, które są bogate w antyoksydanty, bardzo potrzebne twojemu wyczerpanemu organizmowi.

Aktywność fizyczna: intensywna aktywność, np. bieg, cię uwolni. Poziom stresu pozwoli też obniżyć jazda na rowerze i aerobik.

Typ E – wybuchowy


Robisz wszystko, żeby utrzymać tempo, żyjesz dzięki kofeinie i produktom bogatym w cukry. Stres wyzwala w tobie agresję, dlatego często wchodzisz w konflikty. Słyniesz z tego, że przesadnie reagujesz na pomyłki i błędy (własne i cudze). Wysoki poziom stresu objawia się neurotycznymi zachowaniami: bawisz się włosami, oblizujesz usta albo przytupujesz. Prawdopodobnie dokucza ci ból w części lędźwiowej, zgaga i skurcze żołądka.

Jadłospis: większość przyjmowanych białek powinna pochodzić z ryb (nie z czerwonego mięsa), a sacharyna z produktów pełnoziarnistych. Jedzenie prostych potraw i wyeliminowanie przypraw powinno rozwiązać problemy z trawieniem. Zapomnij o kofeinie, a cukier zastąp miodem.

Dobroczynne składniki: płatki owsiane, groszek, cytrusy, truskawki albo jabłka, ponieważ są bogate w błonnik.

Aktywność fizyczna: podstawą jest codzienny ruch, bieg albo aerobik, dzięki któremu pozbędziesz się nagromadzonej wściekłości.

Jakim jesteś typem stresowym?


Odpowiedz na pytania, stosując skalę: 0 – nigdy, 1– rzadko, 2 – czasem, 3 – często

Typ A

Czy bywasz zawiedziona zachowaniem ludzi wokół siebie?
Czy budzisz się zmęczona?
Czy myślisz o zmarłym członku rodziny albo koledze?
Czy czujesz się wyczerpana emocjonalnie pod koniec dnia?
Czy miewasz problemy z uświadomieniem sobie komicznej strony jakiejś sytuacji?

Typ B

Czy wyładowujesz gniew na innych?
Czy masz problemy z koncentracją?
Czy jesteś zapominalska?
Czy wydaje ci się, że nie masz kontroli nad swoim życiem?
Czy złościsz się na siebie?

Typ C

Czy bywasz niespokojna lub niecierpliwa?
Jak często płaczesz?
Czy ściska cię w żołądku?
Czy dotyka cię krytyka innych ludzi?
Czy masz potrzebę myślenia o swojej sytuacji finansowej?

Typ D


Czy starasz się robić wszystko sama?
Czy pozostawiasz rzeczy samym sobie?
Czy odwołujesz spotkania z powodu pracy?
Czy masz skłonność traktować zadania jak konkurs?
Czy budzisz się w nocy spocona?

Typ E


Czy bierzesz udział w sporach i kłótniach?
Czy myślisz o ludziach, których nie znosisz?
Czy denerwują cię zwyczaje innych?
Czy masz skłonności do przerywania innym?
Czy jesteś nerwowa, przytupujesz, oblizujesz usta?
Policz punkty w każdej części. Ta, w której uzyskałaś najwięcej punktów, odpowiada twojemu typowi stresu. Jeśli osiągnęłaś taki sam wynik więcej razy, poświęć uwagę każdemu z nich.

Pięć najlepszych antystresowych dodatków


1. Przyjmowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w formie rybiego tłuszczu (1 gram dziennie) może pozytywnie wpłynąć na twój nastrój.
2. Energii doda ci żeń-szeń syberyjski (1–2 g dziennie).
3. 200 mg glicynianu magnezu pomoże zapobiec częstym zmianom nastroju.
4. Będziesz miała spokojny sen, jeśli na godzinę przed spaniem przyjmiesz aminokwas L-theaninę (100 mg).
5. Jeśli jesteś wegetarianką lub często jesz potrawy bezmięsne, pomoże ci zestaw witamin B-kompleks.

Karolina Ruda


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Stres i reakc...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |