Rak jajnika "cichy zabójca"

W 2002 roku na nowotwory złośliwe jajnika zachorowało na całym świecie ponad 200 tysięcy kobiet, zmarło blisko 125 tysięcy. W Polsce w ostatnich trzydziestu latach liczba zachorowań wzrosła trzykrotnie (w 2002 roku było ponad 3500 przypadków) i - zdaniem epidemiologów - będzie nadal rosnąć.

Wysiłki zmierzające do zmniejszenia śmiertelności z powodu tego nowotworu nie dają niestety efektów. Pewnie dlatego aż 500 lekarzy z Europy i USA wzięło udział w międzynarodowym kongresie poświęconym wyłącznie rakowi jajnika, zorganizowanym w Krakowie przez Katedrę i Klinikę Ginekologii i Onkologii Collegium Medicum UJ.

Wykryć rodzinne predyspozycje

"Rak jajnika jest jednym z najtrudniejszych problemów diagnostycznych i terapeutycznych w ginekologii onkologicznej. Aż 70 procent przypadków tego nowotworu stwierdza się w III i IV stopniu zaawansowania, kiedy są już przerzuty na otrzewną, narządy miednicy mniejszej oraz jamy brzusznej. Czasami spotykamy raka jajnika z rozsianymi przerzutami, podczas gdy same jajniki są makroskopowo prawie niezmienione. I rak jajnika długo nie daje objawów. Dlatego w literaturze anglojęzycznej bardzo często nazywa się ten nowotwór "silent killer", czyli "cichym zabójcą". Dziś niestety nie ma możliwości przesiewowego wykrywania wczesnych postaci tego nowotworu" - podkreśla prof. Antoni Basta, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Onkologii CM UJ.

Zdaniem profesora, grupą, którą można lepiej chronić przed rakiem jajnika, są kobiety o rodzinnych predyspozycjach do zachorowania (około 10 procent przypadków). Wyróżnia się trzy autosomalne dominujące zespoły genetyczne warunkujące raka jajnika: rodzinny rak jajnika, zespół rak piersi - rak jajnika, zespół Lynch II. Najpowszechniejszy jest ten drugi, najczęściej związany z mutacją genu BRCA1, rzadziej BRCA2. Zdaniem specjalistów, przynajmniej takie kobiety powinny być objęte stałym nadzorem lekarskim. Być może częściej należałoby też rozważać profilaktyczne (po okresie rozrodczym) usunięcie u nich przydatków. ?Robi się to w Polsce, ale w bardzo niewielkim zakresie, na świecie - nieco częściej" - informuje profesor Basta.

Radykalne zabiegi chirurgiczne

W Polsce nie utrzymuje się także standardów obowiązujących w chirurgicznym leczeniu raka jajnika, a to podstawowe postępowanie terapeutyczne. "Najważniejszym czynnikiem rokowań w tej chorobie jest sposób wykonania pierwszej operacji. W nowotworach złośliwych jajników w I i II stopniu zaawansowania należy radykalnie usunąć narząd rodny wraz z węzłami chłonnymi okołoaortalnymi i okolicy naczyń biodrowych, usunąć wyrostek robaczkowy i sieć. W bardziej zaawansowanym stadium należy wykonać cytoredukcję - usunąć jak największą ilość masy guza.


Czasem trzeba też usunąć jelito, śledzionę, a bywa, że przerzuty są w wątrobie. To najtrudniejsze zabiegi w onkologii ginekologicznej, dlatego powinny być przeprowadzane w doświadczonych, specjalistycznych ośrodkach. Centra onkologii leczą około 40 procent pacjentów onkologicznych, toteż należy jak najszybciej reaktywować centra kliniczne przy akademiach medycznych, gdzie są warunki do prowadzenia takiego leczenia. Długość przeżycia w największym stopniu zależy właśnie od skuteczności pierwszej operacji, dlatego jest to tak istotne" - podkreśla prof. Antoni Basta.

Kolejnym problemem jest dostęp do drogiej chemioterapii, która w przypadku raka jajnika (uznawanego za chemioczuły) może wydłużyć życie nawet o kilka lat, a na pewno znacznie poprawia jego jakość. Nie należy więc z niej rezygnować.
Krakowskiemu kongresowi towarzyszyły warsztaty chirurgiczne, podczas których pokazowe operacje raka jajnika przeprowadzili m.in. goście z USA i Niemiec. Część praktyczna dotyczyła także diagnostyki ultrasonograficznej i dopplerowskiej oraz różnicowania guzów jajnika.




Źródło: www.pulsmedycyny.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

rjaj1
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Już oceniłeś ten Artykuł.
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50486
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18896
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |