Cytologia, cytologia, cytologia!

Najlepszą formą walki z rakiem pozostaje profilaktyka mimo to wciąż niewiele kobiet poddaje się badaniu cytologicznemu.


To podstawowe badanie ginekologiczne, które wykrywa różne zmiany w szyjce macicy - od stanów zapalnych do nowotworowych. Niestety, regularnie chodzi na nie 30 procent Polek, a co trzecia nie wykonała go nigdy w życiu! Tymczasem na wykonanie badania wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut i to nie częściej niż raz w roku. Nie zwlekaj, bo cytologia może Ci uratować życie.

Ginekolog pobiera z szyjki macicy cienką warstwę komórek. Powinien to zrobić specjalną szczoteczką, a nie patyczkiem z wacikiem, bo wtedy jest bardziej wiarygodny. Pobranie jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Wymaz pobiera się z dwóch miejsc: z tarczy szyjki macicy, która jest najbardziej widoczna, oraz kanału szyjki znajdującego się nieco głębiej. Próbki nanoszone są na specjalne szkiełka, utrwalane odpowiednimi odczynnikami, a następnie odsyłane do laboratorium. Na wyniki czekasz kilka dni.

Jak często robić cytologię?


Po raz pierwszy na cytologię powinnaś pójść między 20., a 25. rokiem życia. Od tej zasady są jednak wyjątki. Badanie lepiej wykonać wcześniej jeśli wcześniej rozpoczęłaś współżycie płciowe. Cytologię należy wykonywać tak często, jak zleci lekarz podczas ostatniego badania. Z reguły, jeśli wynik ostatniej cytologii jest prawidłowy, badanie powtarza się raz na trzy lata. Częściej wykonuje się cytologię, gdy wynik nie jest prawidłowy albo kobieta należy do grupy zwiększonego ryzyka (np. często zmienia partnerów seksualnych, zażywa leki zmniejszające odporność, jest nosicielem wirusa HPV - brodawczaka ludzkiego).

Jak przygotować się do badania?


Na badanie najlepiej wybrać się w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po miesiączce (i nie później niż 4 – 5 dni przed kolejną). Cytologię wykonuje się przed tradycyjnym badaniem ginekologicznym, a więc o zamiarze zrobienia cytologii powiedz już w trakcie wywiadu lekarskiego. Przez kilka dni przed planowanym badaniem nie powinnaś stosować żadnych środków dopochwowych (także zapobiegających ciąży) ani wykonywać żadnych zabiegów leczniczych w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji).

Jeśli planujesz cytologię – zrezygnuj ze współżycia przez dobę poprzedzającą badanie. Jeśli w czasie planowanego badania masz jakiś stan zapalny narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), lepiej jest badanie przesunąć w czasie i najpierw się wyleczyć.

O czym mówi wynik?


Wynik możesz otrzymać w dwóch wersjach: opisowej (tzw. system oceny Bethesda) lub klasyfikacji oceniającej wymaz w pięciostopniowej skali według Papanicolau. Ta druga klasyfikacja powstała wiele lat temu i nie odpowiada standardom współczesnej wiedzy medycznej na temat nowotworów szyjki macicy i zmian nienowotworowych. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje nowy system opisywania wyników cytologii opracowany przez Narodowy Instytut Onkologii USA w Betesda.

Nie należy się więc dziwić, gdy zamiast dotychczas otrzymywanego wyniku podającego tylko numer grupy – dostaniemy bardziej szczegółowy opis. Znajdziesz w nim m.in. informację czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny, ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy oraz dokładny opis stwierdzanych zmian zgodnie z obowiązującą terminologią (określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki).

Cytologia jest badaniem, którego nie możesz lekceważysz. W krajach, gdzie świadomość znaczenia i potrzeby wykonywania tego badania jest bardzo duża, nie ma już właściwie przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy. W Polsce codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet!



Źródło: www.kobieta.wp.pl

Cytologia, cy...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |