Torbiel przewodu żółciowego wspólnego

Torbiel przewodu żółciowego wspólnego (TPŻW) charakteryzuje się odcinkowym lub rozległym poszerzeniem zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.



TPŻW występują rzadko, stwierdza się je u około 0,1% chorych leczonych operacyjnie z powodu chorób dróg żółciowych. Objawy chorobowe pojawiają się zwykle u dzieci przed 10. rż., rzadziej u dorosłych przed 30. rż.

Patogeneza TPŻW nie jest znana; dominuje pogląd, że jest to wada wrodzona rozwijająca się w wyniku defektu ściany oraz niedorozwoju zwojów nerwowych zaopatrujących bańkę wątrobowo-dwunastniczą.

Objawy chorobowe występują okresowo; zwykle w postaci triady:
- żółtaczka
- ból brzucha
- opór w badaniu palpacyjnym w okolicy prawego podżebrza

Choroba może mieć różny przebieg; zwykle występują powikłania, takie jak: kamica, zakażenia dróg żółciowych, marskość wątroby, zapalenie trzustki. Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny.

Torbielowate poszerzenie przewodu żółciowego może być różnej wielkości - od małych zbiorników wrzecionowatego kształtu, do torbieli wypełniających całe prawe podżebrze. Gdy rozmiary zmiany są większe, różnicowanie obejmuje torbiele innych narządów (trzustki, nerki, krezki).

Rozpoznanie metodami obrazowania jest pewne, gdy uda się wskazać miejsce przejścia zbiornika płynu w rozgałęzienia wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych lub gdy w scyntygrafii zmiana wykazuje gromadzenie radioznacznika.

Dziecko 7-miesięczne skierowano na badanie USG z powodu powiększenia obwodu brzucha i wymiotów. Uwidoczniono prawidłowy pęcherzyk żółciowy oraz skierowany ku tyłowi zbiornik płynu o klepsydrowatym kształcie z odbiciami wewnętrznymi, odpowiadającymi w badaniu śródoperacyjnym złogom cholesterolowym. Za pomocą punkcji cienkoigłowej uzyskano żółć. Rozpoznano torbiel przewodu żółciowego wspólnego.

Dziecko 6-letnie poddano badaniu USG z powodu nawracających bólów brzucha. Stwierdzono występowanie zbiornika płynu odsuwającego nieco nerkę. Uwidoczniono ścianę zbiornika miejscowo pogrubioną wskutek nawracających stanów zapalnych (strzałki). Po wykonaniu cholangiografii stwierdzono zakontrastowanie głównych gałęzi przewodów żółciowych i zbiornika TPŻW.
Dzieci z powodzeniem leczono operacyjnie.



Źródło: www.mp.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

torb4
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |