¦wiat³oterapia

Leczenie ¶wiat³em staje coraz popularniejsze. Tak¿e w psychiatrii. ¦wiat³o to ¿ycie.


Co to jest ¶wiat³oterapia, kiedy siê j± zaleca, jak wygl±da leczenie. Czy ¶wiat³oterapia jest leczeniem bezpiecznym?

Co to jest ¶wiat³oterapia?


¦wiat³oterapia czyli leczenie ¶wiat³em jest stosowane wielu dziedzinach medycyny. ¦wiat³o ultrafioletowe u¿ywane jest w dermatologii, ¶wiat³o widzialne za¶ u¿ywane jest w onkologii i neonatologii. W psychiatrii ¶wiat³oterapia stosowana jest od 1982 roku. Lampy stosowane w psychiatrii pozbawione s± szkodliwych fal ultrafioletowych.

¦wiat³o poprzez receptory ¶wiat³a znajduj±ce siê w oku oddzia³uje na mózg. Reguluje ono rytmy biologiczne (patrz ni¿ej), pobudza równie¿ pracê uk³adu mózgu odpowiedzialnego miêdzy innymi za nastrój cz³owieka.

Rytmy biologiczne


Wiele procesów w organi¼mie cz³owieka przebiega rytmicznie. Przyk³adowo o godz. 15.00 sprawno¶æ ruchowa oraz wra¿liwot¶æ na bod¼ce osi±gaj± najwy¿sz± warto¶æ; o godz. 16.00 najwiêksze s±: akcja serca, ci¶nienie krwi i temperatura cia³a; o godz. 18.00 nerki produkuj± najwiêcej moczu; o 2.00 w nocy maksymalne jest stê¿enie we krwi hormonu wzrostu - somatotropiny; o 6.00 zwiêksza siê stê¿enie hormonu nadnerczy (gruczo³ dokrewny produkuj±cy hormony) - kortyzolu we krwi, maleje za to stê¿enie innych wa¿nych hormonów cz³owieka: melatoniny produkowanej przez szyszynkê (gruczo³ dokrewny) oraz insuliny wytwarzanej przez trzustkê (gruczo³ dokrewny).

Kiedy zaleca siê ¶wiat³oterapiê?


¦wiat³olecznictwo stosuje siê z powodzeniem w ³agodzeniu wielu codziennych dolegliwo¶ci jak i w sytuacjach wymagaj±cych pomocy psychiatry lub psychoterapeuty. Nale¿± tu przede wszystkim zaburzenia nastroju, zarówno tzw. chandra lub melancholia, jak i depresja (zaburzenie psychiczne, którego g³ówne cechy to obni¿enie nastroju, spadek energii ¿yciowej i utrata zainteresowañ). Leczenie ¶wiat³em stosuje siê w zaburzeniach depresyjnych sezonowych, tj. apatii, dokuczliwemu obni¿eniu nastroju i energii, zmêczeniu i senno¶ci, które nawracaj± jesieni± i zim±. W zaburzeniach tych ¶wiat³oterapiê mo¿na stosowaæ równie¿ zapobiegawczo. Depresja sezonowa jest oporna na leczenie lekami przeciwdepresyjnymi!

Sesje ¶wiat³oterapii s± wskazane w rozmaitych zaburzeniach snu, którym towarzysz± zmêczenie, senno¶æ lub gorsze wykonywanie zadañ codziennych. U ludzi starszych, u których leki nasenne maj± zmniejszon± skuteczno¶æ leczenie ¶wiat³em wyd³u¿a czas i efektywno¶æ snu. Fototerapia jest stosowana z powodzeniem w leczeniu bulimii (zaburzenie od¿ywiania polegaj±ce na nadmiernym kontrolowaniu wagi cia³a i napadach ¿ar³oczno¶ci), jak równie¿ w leczeniu stanów napiêcia przedmiesi±czkowego i przedmiesi±czkowych zaburzeñ dysforycznych. Potwierdzono skuteczno¶æ stosowania ¶wiat³a widzialnego w niepokoju wystêpuj±cym o zmierzchu w chorobie Alzheimera (choroba Alzheimera jest jedn± z postaci otêpienia; polega ona na os³abieniu pamiêci i zdolno¶ci intelektualnych cz³owieka prowadz±cej do niemo¿no¶ci samodzielnego ¿ycia). Ta forma terapii stosowana jest ponadto w ³agodzeniu zaburzeñ snu spowodowanych prac± zmianow± jak i szybk± zmian± stref czasowych np. po locie samolotem (ang. jet lag).

Jak wygl±da leczenie?


D³ugo¶æ leczenia jest zale¿na od rodzaju leczonego zaburzenia. W depresji sezonowej zaleca siê wykonanie 10-14 sesji. Czas trwania sesji zale¿ny jest od natê¿enia ¶wiat³a stosowanych lamp. Przyk³adowo w kierowanej przeze mnie Pracowni ¦wiat³oterapii Katedry i Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii ¦l±skiej Akademii Medycznej pojedyncza sesja trwa 60 min.


Czy ¶wiat³oterapia jest leczeniem bezpiecznym?

Nie znane s± przeciwwskazania do stosowania ¶wiat³oterapii. Mo¿na j± stosowaæ np. u ludzi z wad± wzroku (krótko- lub dalekowzroczno¶æ) lub zaæm± (zaburzenie przejrzysto¶ci soczewki oka powoduj±ce niewyra¼ne widzenie). W trakcie leczenia sporadycznie mo¿e wyst±piæ który¶ z nastêpuj±cych objawów: ból g³owy, ucisk w ga³kach ocznych, napiêcie, nadmierne uspokojenie, ³zawienie oczu. Leczenie to mo¿na ³±czyæ z lekami przeciwdepresyjnymi.

Co zrobiæ w przypadku stwierdzenia objawów depresji sezonowej?


Nale¿y zwróciæ siê do lekarza psychiatry, który po badaniu mo¿e skierowaæ do najbli¿szej pracowni fototerapii.

Autor opracowania: dr n. med. Marek Krzystanek, psychiatra
Recenzencir hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk
¬ród³o tekstu: Psychiatria On-Line

¦wiat³oterapia
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
¦rednia ocena: 5
Aby dodaæ komentarz musisz byæ zalogowany

STATYSTYKI

zdjêæ7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
og³oszeñ24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych ³atwych do zdiagnozowania, ale tak¿e maj±cych ró¿ne objawy. Zara¿enie siê wirusem to choroba nabyta ale s± te¿ choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ród³em choroby mo¿e byæ stan zapalny, zapalenie ucha czy gard³a to wrêcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy siê poddaæ po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynaæ siê kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbaæ o nie zanim objawy choroby dadz± znaæ o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znaæ o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako z³ote lekarstwo na zdrowie, które wypêdzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbaæ o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |