Jak radzić sobie po stracie bliskiej osoby?

Ból po stracie bliskiej osoby może być tak silny, że odbiera chęć do życia. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają się po śmierci najbliższych?

Nikt, kogo to nieszczęście nie dotknęło, nie jest w stanie wyobrazić sobie bólu, jaki czuje osoba, która straciła męża, syna, brata, matkę czy żonę. Nieco łatwiej pogodzić się z tragedią jeśli odejście bliskich było spodziewane. Może tak być np. w przypadku osób przewlekle chorych.

Inne emocje dotykają jednak tych, których odejście najbliższych dotknęło niespodziewanie, znienacka. Tych, którzy jeszcze rano żegnali współmałżonka przed wyjściem do pracy, by kilka godzin później dowiedzieć się, że już nigdy go nie zobaczą.

- Informacja o śmierci jest tak wielkim szokiem, że nasza racjonalność nie chce jej przyjąć do wiadomości. Dlatego ludzie reagują już różnie: płaczą, krzyczą, złoszczą się, zamykają w sobie, a czasem mdleją – mówi Ewa Chalimoniuk, psychoterapeutka z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. – W kolejnym etapie pojawia się potworna rozpacz, bezradność, złość i gniew. Opuszczonym przez bliską osobę bardzo trudno poradzić sobie z tym natłokiem emocji.

- Niektórzy proszą wtedy o środki uspokajające. Inni z kolei chcą te chwile przeżyć bez leków, co często wynika z obawy przed tym, że przytłumią one ich uczucia – mówi Ewa Chalimoniuk, często pracująca z osobami po stracie bliskich. – Jednak nowoczesne leki nie mają takich właściwości, one pomagają jedynie odpocząć chwilę od natłoku emocji.

W tych pierwszych, najtrudniejszych chwilach bardzo ważne jest, by osoba cierpiąca nie była sama. Potrzebne jest jej zrozumienie i bliskość innych. Reakcji osoby, która cierpi po stracie bliskich, nie wolno jednak oceniać. Ona potrzebuje jedynie całkowitej akceptacji swojego stanu. – Absolutnie nie można też namawiać jej do tłumienia emocji. Wręcz przeciwnie, cierpiący musi się wypłakać, wykrzyczeć, wylać cały swój ból – dodaje Ewa Chalimoniuk.

Z jej obserwacji wynika, że ludzie często płaczą jak dzieci, zanoszą się płaczem, szlochają. Trzeba ich wtedy mocno przytulić, powiedzieć kilka ciepłych słów: „odpocznij”, „prześpij się”, „jestem z tobą”. Trzeba też się wtedy o nich zatroszczyć. Zdarza się, że ludzie w rozpaczy nie są w stanie o siebie zadbać. Warto więc zapewnić im posiłek, czyste ubranie, czasem nawet miejsce do spania.

Kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

- Gdy bliscy widzą, że osoba nie śpi, nie je, przez długi czas nie może znaleźć sobie miejsca – tłumaczy Ewa Chalimoniuk. – Sygnałem ostrzegawczym powinien być także moment, w którym cierpiący czy cierpiąca po stracie bliskiej osoby powtarza, że nie chce jej się żyć. Oczywiście nie mówię tutaj o pierwszej fazie żałoby, bo wtedy wszyscy reagują w ten sposób. Chodzi o późniejszy okres. Argumentem, który często wtedy działa jest zapytanie: „czy On/Ona chciałby/chciałaby, byś nie żyła?”. Skutkuje też przypomnienie o odpowiedzialności za innych, na przykład za dzieci.

Syndromem niepokojącym jest też stan, kiedy ktoś po stracie bliskiej osoby traci poczucie własnej wartości, zaczyna mówić, że „bez Niej/Niego ja nic nie znaczę”. – Wtedy wizyta u specjalisty jest konieczna, bo to objawy nie tyle żałoby, co już depresji, którą koniecznie trzeba leczyć – przestrzega Ewa Chalimoniuk.
 





Źródło: www.kobieta.wp.pl

Jak radzić so...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |