Lęk - kiedy udać się do specjalisty i jak się przed nim bronić

Występują różne rodzaje stanów lękowych. Powracające regularnie uczucie lęku, utrzymujące się przez dłuższy czas, nosi nazwę nerwicy lękowej. W przypadku uczucia strachu, pojawiającego się nagle w postaci ataku z dodatkowymi dolegliwościami, takimi jak przyspieszone bicie serca lub poty, mówimy o ataku paniki. Poza tym występują tzw. fobie. Są to stany lękowe, pojawiające się w konkretnych sytuacjach, np. na dużej wysokości (akrofobia) lub w zamkniętych pomieszczeniach (klaustrofobia).
 
W następstwie nieopanowanych, długotrwałych stanów lękowych może rozwinąć się depresja, która będzie nasilać stany lękowe.
Długotrwały strach może doprowadzić do nadużycia alkoholu, nikotyny, narkotyków lub leków.
Ciężkie stany lękowe mogą prowadzić do myśli samobójczych.
 
Co możesz zrobić
 
Wyczerpująco porozmawiaj o problemie z zaufanym partnerem.
Odwiedź miejsce, w którym czułeś się do tej pory bezpiecznie i szczęśliwie.
Pójdź do kina lub restauracji.
Zaplanuj coś, co sprawi ci przyjemność, np. interesujący weekend lub wyjazd na urlop.
Weź lek uspokajający dostępny bez recepty. Leki takie, również homeopatyczne, są dostępne w aptekach. Recepta jest niezbędna jedynie w przypadku silnych leków.
Wieczorem kładź się wcześnie spać i wyśpij się. Możesz wziąć łagodnie działający lek nasenny. Rankiem wszystko zazwyczaj wygląda lepiej.
 
Kiedy należy udać się do lekarza
 
- Gdy lęk jest dokuczliwy.
- Gdy pojawią się myśli samobójcze.
- Gdy nie można samemu poradzić sobie z własnym lękiem.
- Jeśli z powodu lęku istnieje zagrożenie nadużywania alkoholu, narkotyków lub leków.
- Jeśli występują dolegliwości towarzyszące (np. silne bicie serca, zakłócenie snu, mdłości).
- Gdy stan lękowy utrzymuje się dłużej niż 1-2 dni.
- Gdy stany lękowe się powtarzają.
- Jeśli chcemy się przed kimś wygadać.
 
Co zrobi lekarz
 
Postara się sprawdzić, co leży u podłoża stanów lękowych. Przeprowadzi badanie oraz wnikliwą rozmowę z pacjentem. W lżejszych przypadkach poleci lek uspokajający, w cięższych - skieruje cię do specjalisty (psychologa, psychiatry).
 
Zapobieganie
 
Można zapobiec stanom lękowym, rozmawiając jak najczęściej z zaufaną osobą o uczuciach, potrzebach, życzeniach. Jeśli wystąpią sytuacje wywołujące strach, nie należy tego faktu ukrywać, lecz trzeba z kimś o tym porozmawiać. W zapobieganiu nawracającym stanom lękowym może pomóc odpowiedź na zadane sobie następujące pytania:

Co ostatnio wywołało lęk?
Co robiłem i o czym myślałem bezpośrednio przed pojawieniem się uczucia lęku?
W jaki sposób mógłbym przerwać nadchodzące uczucie lęku?
 



Źródło: www.serwisy.gazeta.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

lek2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |