Krioglobulinemia mieszana w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Krioglobuliny, immuglobuliny wytrącające się w niskich temperaturach, występują w szeregu jednostek chorobowych. W krioglobulinach można stwierdzić pojedynczą immunoglobulinę (typ I krioglobulinemii), np. w makroglobulinemii Waldenstörma i szpiczaku mnogim, lub immunoglobuliny różnych klas (krioglobulinemia mieszana), np. w zakażeniach, chorobach autoimmunologicznych, chorobach limfoproliferacyjnych lub samoistnej krioglobulinemii mieszanej (bez choroby podstawowej). W krioglobulinemii mieszanej mogą występować monoklonalne przeciwciała IgM (typ II krioglobulinemii) lub poliklonalne (typ III krioglobulinemii).

Samoistna krioglobulinemia mieszana występuje najczęściej u kobiet w średnim wieku. Do typowych objawów zalicza się plamicę, bóle stawowe i osłabienie. Plamica hiperergiczna ogranicza się zazwyczaj do podudzi. W biopsji skóry stwierdza się leukocytoklastyczne zapalenie naczyń. Bóle wielostawowe są symetryczne; nie występuje zapalenie stawów i nadżerki. Osłabienie może być znaczne. Obwodowa polineuropatia, objawiająca się parestezjami i drętwieniem podudzi, może być główną przyczyną zgłaszania się chorych do lekarza. Do innych, rzadziej występujących objawów zalicza się upośledzenie czynności nerek, zespół Sjögrena, objaw Raynauda i owrzodzenia skóry.

Krioglobulinemii mieszanej często towarzyszy zapalenie wątroby i prawdopodobnie leży ono też u podstaw rozwoju choroby. Przeprowadzane w przeszłości badania wykazały związek pomiędzy zakażeniem wirusem HBV a samoistną krioglobulinemią mieszaną. Nowe badania wykonywane techniką reakcji polimerazy łańcuchowej (PCR), wykorzystujące czułe i swoiste markery HCV, również wykazały ścisły związek zachorowania na krioglobulinemię z zakażeniem HCV. Obecność HCV w krioglobulinemii mieszanej wykrywa się u 30-98% chorych, w zależności od czułości metody. W surowicy wielu chorych stwierdza się materiał RNA HCV. W niektórych krioprecypitatach znajdują się przeciwciała anty-HCV. Do innych zmian reumatycznych wywołanych wirusowym zapaleniem wątroby należy samoograniczające się zapalenie wielostawowe oraz guzkowe zapalenie tętnic.

Występowanie RNA HCV w surowicy i krioprecypitacie uzasadnia stosowanie w leczeniu krioglobulinemii mieszanej związanej z obecnością HCV interferonu i innych leków przeciwwirusowych. Leczenie może spowodować obniżenie stężenia krążącego RNA HCV poniżej poziomu wykrywalności, a co za tym idzie zmniejszenie objawów klinicznych i poprawienie wyników badań laboratoryjnych. Po zaprzestaniu podawania interferonu wiremia i krioglobulinemia mogą nawrócić. Leczenie interferonem wymaga monitorowania leukopenii i małopłytkowości.

Na podstawie występowania plamicy hiperergicznej, osłabienia, bólów stawowych i obwodowej polineuropatii u omawianej chorej rozpoznano krioglobulinemię mieszaną w przebiegu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. W biopsji wątrobowej stwierdzono przewlekłe zapalenie i marskość (patrz ryc.), pomimo prawidłowego stężenia transaminaz w surowicy. Po leczeniu interferonem a nastąpiła poprawa przewodnictwa nerwowego, zmniejszyły się zmiany skórne i osłabienie oraz stężenie krioglobulin. Z powodu niewielkiej leukopenii i małopłytkowości w dalszym leczeniu zmniejszono dawkę interferonu alfa.

Warto zapamiętać:

Krioglobulinemia mieszana towarzyszy zakażeniom, chorobom autoimmunologicznym i chorobom limfoproliferacyjnym; może również wystąpić samoistnie (samoistna krioglobulinemia mieszana). U chorego z plamicą hiperergiczną, bólami stawowymi i osłabieniem należy zawsze rozważyć rozpoznanie krioglobulinemii. Zapalenie małych naczyń wtórne do krioglobulinemii może spowodować polineuropatię obwodową, która bywa pierwszym objawem choroby. U dużego odsetka chorych z samoistną krioglobulinemią mieszaną stwierdza się wirusowe zapalenie wątroby typu C. Leczenie interferonem może spowodować znaczne złagodzenie objawów i zmniejszenie stężenia krioglobulin.




Źródło: www.prometeusze.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |