Osteoporoza - atakuje bez ostrzeżenia

Osteoporoza, zwana "cichym złodziejem kości", to wyniszczająca choroba szkieletu, której objawami są złamania, szczególnie stawu biodrowego i kręgosłupa, przewlekły ból i ograniczenie zdolności poruszania się.

Wśród przyczyn zgonów zajmuje niechlubne trzecie miejsce - po chorobach układu krążenia i nowotworach. Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (IOF) ostrzega, że w najbliższych latach liczba chorych dramatycznie wzrośnie.

Osteoporoza, zwana "cichym złodziejem kości", to wyniszczająca choroba szkieletu, której objawami są złamania, szczególnie stawu biodrowego i kręgosłupa, przewlekły ból i ograniczenie zdolności poruszania się. Wśród przyczyn zgonów zajmuje niechlubne trzecie miejsce - po chorobach układu krążenia i nowotworach. Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (IOF) ostrzega, że w najbliższych latach liczba chorych dramatycznie wzrośnie.
 
Co 30 sekund jedna osoba z Unii Europejskiej doznaje złamania z powodu osteoporozy. Jedna na pięć osób po 50. roku życia, która doznała złamania szyjki kości udowej (najcięższa postać osteoporozy), umrze w ciągu sześciu miesięcy po złamaniu. W 2050 r. na całym świecie złamań osteoporotycznych doświadczy prawie 6,5 mln. osób (dla porównania: w 1950 r. było ich 1,6 mln) - alarmują statystyki fundacji.

Co gorsza, rozwój choroby przebiega bez widocznych objawów (stąd określenie "cichy złodziej kości"). O tym, że cierpimy na osteoporozę dowiadujemy się z reguły dopiero po złamaniu. Wtedy zwykle jest już za późno...

Jak skutecznie bronić się przed tą chorobą? Należy przede wszystkim stosować następujące działania profilaktyczne:

Regularnie badać gęstość kości udowej lub kręgosłupa (kobiety powyżej 45. roku życia).
Należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz ograniczyć spożycie alkoholu i kawy.
Bardzo ważna jest aktywność fizyczna – wskazany jest aerobik, ale nie np. długodystansowe biegi, bo te sprzyjają rozwojowi choroby.
Dostarczać organizmowi należytej ilości wapnia – dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie klimakterium i u osób starszych wynosi około 1500 mg.
Zagrożenie osteoporozą i jej konsekwencjami zdecydowanie rośnie wraz z upływem lat. Ponieważ obecnie następuje wyraźny proces starzenia się całych społeczeństw, musimy liczyć się ze wzrostem liczby chorych wymagających skutecznej pomocy medycznej.

20 października obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy. Jest to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o osteoporozie
 





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Osteoporoza -...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |