Ma³op³ytkowo¶æ samoistna i wtórna

Ma³op³ytkowo¶æ jest chorob± dzielac± sie na dwa rodzaje: samoistn±(pierwotn±) i wtórn±.

Ma³op³ytkowo¶æ samoistna:

Istot± choroby jest znaczny niedobór lub nawet zupe³ny brak krwinek p³ytkowych we krwi, spowodowany mechanizmami immunologicznymi i dzia³aniem przeciwcia³ (immunoglobuliny) przeciwp³ytkowych (choroba Werlhofa).

Objawem choroby jest skaza krwotoczna ze sk³onno¶ci± do samoistnych krwawieñ, ³atwego siniaczenia siê, wystêpowania punktowych lub drobnoplamistych wybroczyn na skórze i b³onach ¶luzowych.Mog± wystêpowaæ krwotoki z przewodu pokarmowego, nosa lub dróg rodnych u kobiet. Czas do¶wiadczalnego krwawienia jest znacznie przed³u¿ony, czas krzepniêcia krwi mo¿e byæ prawid³owy.

Objawy ma³op³ytkowo¶ci wtórnej:

1) Zmniejszenie wytwarzania krwinek p³ytkowych w szpiku z powodu:

toksycznego jego uszkodzenia, np. przez leki o w³a¶ciwo¶ciach cytostatycznych, antymitotycznych lub przez napromienianie jonizuj±ce (rentgen),
wypierania megakariocytów (olbrzymich komórek szpiku) ze szpiku przez inne nowotworowo rozwijaj±ce siê tam tkanki, np. bia³aczkowe,
samoistnego zaniku szpiku.

2) zwiêkszonym zu¿ywaniem siê krwinek p³ytkowych w przebiegu procesu nadmiernego ¶ródnaczyniowego wykrzepiania w³óknika.

3) zwiêkszonym niszczeniem krwinek p³ytkowych przez nadmiernie powiêkszon± ¶ledzionê. Objawy kliniczne s± podobne jak w ma³op³ytkowo¶ci samoistnej.

Przyczyny

W przypadku choroby dziedzicznej objawy mog± wyst±piæ ju¿ w chwili lub w krótkim czasie po urodzeniu.

Choroby zaka¼ne.

W przypadku tzw.autoimmunologicznej niedokrwisto¶ci he-molitycznej z niewyja¶nionych bli¿ej przyczyn organizm wy­twarza przeciwcia³a skierowane przeciw w³asnym krwinkom czerwonym.
¦rodki chemiczne (np. opary benzyny, o³ów, bor, fluor, alkohol metylowy, naftalina, azotyny, olej terpentynowy, trojeniolub leki (kwas acetylosalicylowy, np. polopiryna, sulfonamidy i antybiotyki) mog± u szczególnie podatnych osób wywo³ywaæ niedokrwisto¶æ hemolityczna.
Po przetoczeniu krwi, gdy z ró¿nych przyczyn w organizmie zostan± wytworzone przeciwcia³a przeciw obcym krwinkom czerwonym.
Po operacji wszczepienia sztucznych zastawek serca.
Po uk±szeniach jadowitych wê¿y.
Ryzyko zachorowania

Jest zwiêkszone, gdy w¶ród mo¿liwych przyczyn znajduj± siê wy¿ej wymienione czynniki.







¬ród³o: www.ukladu-krazenia.choroby.biz

Ma³op³ytkowo¶...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
¦rednia ocena: 5
Aby dodaæ komentarz musisz byæ zalogowany

STATYSTYKI

zdjêæ7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
og³oszeñ24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych ³atwych do zdiagnozowania, ale tak¿e maj±cych ró¿ne objawy. Zara¿enie siê wirusem to choroba nabyta ale s± te¿ choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ród³em choroby mo¿e byæ stan zapalny, zapalenie ucha czy gard³a to wrêcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy siê poddaæ po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynaæ siê kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbaæ o nie zanim objawy choroby dadz± znaæ o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znaæ o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako z³ote lekarstwo na zdrowie, które wypêdzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbaæ o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |