Migrena. Statystyki. Leczenie.

Migrena występuje stosunkowo często – cierpi na nią około 3-10% ludzi. Statystycznie ujmując - dotyka około 4% dzieci, 6% mężczyzn i 18% kobiet.


Kiedy pojawia się silny ból głowy, sięgasz szybko po tabletkę, która go uśmierza. Nie zawsze jednak potrafi ona przynieść ulgę. Wówczas trzeba skorzystać z innych metod leczenia migreny.

Pulsujący, najczęściej jednostronny ból, główny objaw migreny, dokucza ok. 12 proc. ludzi. Towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy, dźwięki. U ok. 25 proc. osób przed atakiem pojawiają się jego zwiastuny, tzw. aura. Są to na ogół iskry, błyski przed oczami, a także mrowienie i ciarki obejmujące jedną dłoń, ramię. Kiedy zwiastuny ustępują, zaczyna się ból. Zdarza się jednak, że atak migreny ogranicza się do aury. Przyczyny migreny nie są znane, wiadomo tylko, skąd bierze się ból. Odpowiada za niego nagły skurcz, a następnie rozszerzenie się naczyń krwionośnych w mózgu, które prowadzi do podrażnienia włókien nerwowych. Dlaczego dochodzi do takich zakłóceń? Istnieje wiele czynników, które prowokują ich wystąpienie. Jednym z nich są wahania hormonów. Pewnie dlatego migrena dokucza głównie kobietom.

1 TERAPIA NA WŁASNĄ RĘKĘ

Jeśli ataki migreny są stosunkowo łagodne, samodzielnie je opanujesz. Przede wszystkim nie usiłuj „przechodzić” bólu, bo będzie trwał dłużej. Zażyj lek przeciwbólowy (np. z ibuprofenem). Jeśli możesz, spróbuj zjeść coś lekkiego (np. sucharek, biszkopt) i napij się herbatki z imbirem. Złagodzisz mdłości. Ulgę przyniesie ci też sen albo leżenie w cichym, dobrze wywietrzonym pokoju. Nie zawsze jest to możliwe. Spróbuj więc chociaż zwolnić tempo pracy.

2 DZIENNIK ATAKÓW


Postaraj się wyśledzić, co prowokuje napad bólu. Prowadź dziennik. Zapisuj w nim, w jakich okolicznościach dolegliwość powraca. Wyzwala ją bowiem wiele czynników, np. stres, miesiączka, zmiana pogody, zapachy, niektóre potrawy i napoje, głód, brak snu lub jego nadmiar. Dzięki notatkom być może uda ci się zidentyfikować „sprawców” ataku migreny. Niektórych możesz wszak wyeliminować (np. produkty spożywcze).

3 LEKI NA RECEPTĘ


Gdy ataki zdarzają się często i dezorganizują ci życie, a leki bez recepty przestają skutkować, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu. Niewykluczone, że na podstawie wywiadu lekarskiego postawi diagnozę. Być może jednak skieruje cię do różnych specjalistów, aby wyeliminować inne niż migrena przyczyny bólu, np. zapalenie zatok, guz mózgu, zaburzenia krążenia krwi. Niestety, nie ma testu potwierdzającego migrenę. Świadczy o niej – właśnie brak zmian. Jeśli więc badania nic nie wykażą, pewnie dostaniesz leki przeciwmigrenowe. Należą do nich ergotamina i tryptany. Zwłaszcza te drugie są bardzo skuteczne. U 80 proc. osób hamują ból migrenowy i zmniejszają częstotliwość jego napadów.

4 ZAPOBIEGANIE ATAKOM

W przypadku powtarzających się często ataków migreny (więcej niż jeden w tygodniu), które przeszkadzają w pracy i życiu rodzinnym, prowadzi się też terapię lekami, które służą do leczenia innych chorób (np. układu krążenia). Są to głównie tzw. beta-blokery i leki blokujące kanały wapniowe (zapobiegają rozszerzaniu się i kurczeniu naczyń krwionośnych), a także… preparaty przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe – okazało się bowiem, że te zapobiegają atakom migreny. Na efekty kuracji trzeba jednak czekać nawet kilka miesięcy.

5 BEZPIECZNY ZABIEG

W leczeniu bólu migrenowego stosuje się też akupunkturę. W Polsce można z niej skorzystać nie tylko odpłatnie, ale i w ramach ubezpieczenia w NFZ (ale tylko w przypadku leczenia bólu). Akupunktura nie ma skutków ubocznych, które mogą dawać leki. Zabieg polega na wkłuciu 10–15 cieniutkich igieł w określone punkty ciała. Polecana jest seria 10 zabiegów 2–3 razy w roku. Akupunktura łagodzi ból (podczas zabiegu wydzielane są endorfiny, hormony, które go uśmierzają) i zapobiega atakom migreny.

Jolanta Dyjecińska




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Migrena. Stat...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |