PRZYCZYNY ZAPALENIA ZATOK

Zatoki zamieszkują użyteczne fizjologicznie i chorobotwórcze bakterie, w tym np. chorobotwórcze paciorkowce ropne typu A Streptococcus pneumonice typu A, a także Haemophilus influenzae, itp.

U zdrowego człowieka skutecznie kontroluje liczebności bakterii sprawny układ odpornościowy. Każda infekcja wirusowa (przeziębieniowa, grypowa, itp.) - wywołuje stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Obrzęk śluzówki zamyka stopniowo  drożne dotąd połączenia zatok z jamą nosową. Powoduje to powstanie podciśnienia w zatokach wskutek szybkiego przepływu powietrza jamą nosową.

Nadkażenie bakteryjne zatok

Podciśnienie w zatokach sprzyja wnikaniu do nich obecnych w śluzówce nosa wirusów i bakterii, np. w czasie kichania czy wydmuchiwania nosa. Nie wydalana, zbierająca się wydzielina staje się pożywką dla bakterii. Sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów temperatura i wilgotność powietrza w jamach zatok - toteż szybko dochodzi do ich nadmiernego rozwoju i ucisku na otaczające tkanki. Intensywne namnażanie się chorobotwórczych bakterii wywołuje rozwój zapalenia, gorączki oraz uszkodzenia nabłonka śluzówki zatok.

Mikroby a przebieg zapalenia zatok

Niekiedy zapalenie zatok nie pociąga za sobą nadkażenia bakteryjnego – wówczas sprawcą zapalenia są wirusy, które wywołują łagodny przebieg choroby (10-20% wirusowych zapaleń). Zwykle infekują jednak zatoki chorobotwórcze bakterie - gronkowce, pałeczka grypowa, moraxella;  rzadziej paciorkowce ropne typu A. Rzadko, ale możliwe są również zakażenia grzybicze.

Typowe objawy zapalenia zatok

Rozrost chorobotwórczych bakterii wywołuje ostre objawy zapalne i ból. Do najczęstszych dolegliwości należą: bóle głowy, twarzy, ropna wydzielina z nosa, złe samopoczucie ogólne.

Lokalizacja choroby. 

Zapalenie zatok przynosowych może obejmować tylko zatoki szczękowe – i być wywołane  np. przez infekcję zębów i okostnej (tzw. zapalenie zębopochodne). Częściej obejmuje całość zatok okołonosowych.

Jak długo trwa choroba?

W praktyce medycznej wyróżnia się najczęściej trzy typy przebiegu choroby, ze względu na jej czasokres i skuteczność leczenia:

-  ostre zapalenie zatok - trwające do 3 tygodni (dzięki skutecznemu leczeniu lub samowyleczeniu).

-  ostre zapalenie nawracające (niekiedy wyróżnia się podostre zapalenie – trwające od 3 tygodni do 3 miesięcy)

-  przewlekłe zapalenie zatok - gdy zapalenie trwa powyżej 3 miesięcy,  a leczenie farmakologicznego jest nieskuteczne. 







Źródło: www.www.pfm.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |