Zespół zatokowo-oskrzelowy. Obraz choroby.

Charakterystyczny dla tego zespołu jest wieczorny kaszel po położeniu się na wznak, spowodowany odpływaniem do oskrzeli wydzieliny zalegającej w ciągu dnia w zatoce szczękowej.

Wśród objawów klinicznych wymienia się: poranne cuchnięcie z ust, poranne wymioty, osłabienie, drażliwość, szybkie męczenie się. W RTG zatok obserwuje się zmiany wysiękowo-obrzękowe z zachowaniem powietrzności ujść naturalnych. Płuca osłuchowo oraz w badaniach radiologicznych pozostają prawidłowe. Dużym problemem jest jej nawrotowość, szczególnie w chłodniejszych porach roku. Wystapienie zaspołu zatoko-oskrzelowego jest związane często z wcześniejszym przebyciem ciężkiej choroby dróg oddechowych lub ostrej choroby zakaźnej.

Dokładny mechanizm choroby nie został do końca poznany. Uważa się , że w wyniku toczącego się w zatokach infekcyjnego procesu zapalnego gromadzi się w nich spora ilość wydzieliny śluzowo-ropnej. Ponieważ ujścia naturalne zatok są drożne, w czasie snu spływa ona do gardła, a następnie w fazie snu głębokiego, kiedy nie występuje odruch połykania, dalej przez krtań i tchawicę do dolnych dróg oddechowych. Sprzyja temu wysokie położenie krtani u dzieci - choroba nie dotyczy dorosłych. Ściekająca wydzielina drażni receptory kaszlowe i wywołuje ataki silnego, męczącego kaszlu.

Dotyczy najczęściej dzieci między trzecim a dwunastym rokiem życia, ale zdarza się także u młodszych, a nawet niemowląt (maja one wykształcone jedynie zatoki sitowe, zatoki szczękowe wykształcają się od połowy drugiego roku życia, zatoki czołowe dopiero w wieku przedszkolnym, natomiast zatoki klinowe w wieku szkolnym). Dorośli nie chorują na nią.

Leczenie schorzenia powinno być wieloczynnikowe. Stosuje się terapię antybiotykową, leczenie mukolityczne, aerozoloterapię i szczepionki stymulujące układ odpornościowy. Niekiedy konieczne jest usunięcie przerośniętych migdałków; pozytywną rolę odgrywa również leczenie klimatyczne.






Źródło: www.e-diagnoza.pl

Zespół zatoko...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |