Kalorie w napojach

Chcąc schudnąć zazwyczaj liczymy kalorie jedzenia. A co z napojami? To ważne zwłaszcza latem.


Latem tracisz nawet dwa razy więcej wody niż zwykle, więc pij! Ogranicz jednak sprytnie ilość płynnych kalorii, a łatwo schudniesz!

Nie tylko woda gasi pragnienie. Niestety, napoje posiadające smak zwykle mają też kalorie – np. litr soku owocowego lub coli to 400-500 kcal. Energia ta pochodzi tylko z cukru i jest szybko magazynowana, zwłaszcza w okolicach brzucha. Konsekwencje to również większe ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów oraz szybsze starzenie się organizmu.

Wybieraj mądrze to, co pijesz, a zmniejszysz tendencję do tycia i przyspieszysz odchudzanie. Udowodniono naukowo, że zmniejszenie liczby kalorii pochodzących ze słodzonych napojów ma większy wpływ na utratę wagi niż ograniczenie kalorii z pokarmów stałych! Porównaj kaloryczność różnych napojów (w porcji równej szklance o poj. 250 ml) i sprawdź, jak odchudzić swoje menu.

TZW. WODY SMAKOWE

Słodkie napoje na bazie wody zazwyczaj są kaloryczne. Półtoralitrowa butelka takiego napoju, dosładzanego cukrem dostarcza od 240 do 360 kcal! Woda z dodatkiem słodzika jest praktycznie bezkaloryczna, pamiętaj jednak, że podobnie jak cukier, słodzik nasila apetyt, a w dużej ilości – obciąża wątrobę.

„wody” z cukrem: 40-60 kcal, napoje wodne z dodatkiem cukru i słodzika: 20-28 kcal

NAPOJE DLA SPORTOWCÓW

Mają za zadanie uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie i wspomóc regenerację mięśni. Pij je zgodnie z przeznaczeniem: po wysiłku, który trwa min. godzinę, lub po kilkunastu kilometrach biegu (wcześniej – gdy jest upał). Uważaj jednak, gdy trapią cię uczulenia, bo zawarte w nich sztuczne barwniki mogą nasilać reakcje alergiczne. Przy krótszym, a intensywniejszym wysiłku oszczędzisz kalorie, wybierając napoje hipotoniczne zamiast izotonicznych.

napoje izotoniczne: 65-75 kcal, napoje hipotoniczne: 40 kcal

NAPOJE WARZYWNE

Zastępując napoje owocowe tymi wyciskanymi z warzyw, oszczędzisz sporo kalorii – ale nie w przypadku przecierowych soków z marchwi, które są słodzone cukrem lub sokiem owocowym (np. jabłkowym) czy soków buraczano-jabłkowych. Te wielowarzywne dostarczają nieco więcej kalorii niż np. pomidorowy, ale 10 kcal na szklankę to niewielka cena za bogactwo różnorodnych cennych przeciwutleniaczy.

warzywno-owocowe: 110-125 kcal, świeże soki, soki 100% (bez cukru): z pomidorów, marchwi, wielowarzywny itd.: 60-70 kcal

NAPOJE Z OWOCAMI


Nie różnią się zbytnio od słodzonych napojów pod względem kaloryczności i zawartości cukru, ale są to różne cukry. 100-procentowe soki i przeciery owocowe zawierają naturalną fruktozę, syntetyczne napoje (ale też nektary, napoje i słodzone soki owocowe) – sztucznie otrzymany syrop glukozowo-fruktozowy.

Jest on uważany za jednego z głównych winowajców epidemii otyłości i związanych z nią chorób! Naturalne owocowe soki i koktajle smoothies zapewniają ponadto porcję przeciwutleniaczy; te drugie są dość kaloryczne, traktuj je więc jako zdrową przekąskę, nie napój.

nektary, napoje i soki z cukrem: 110-130 kcal; smoothies: 140-245 kcal; soki 100%: 110-155 kcal

NAPOJE Z CUKREM


Wyłączenie ich z diety to bardzo skuteczna strategia odchudzania – czasem już to wystarcza do uruchomienia chudnięcia! Nic dziwnego, bo szklanka takiego napoju dostarcza ponad 100 kcal i tylko nasila apetyt na cukier. Wypicie jej po posiłku sprawia, że zamiast spalać spożyte tłuszcze, zaczynasz je magazynować. Warto więc wybrać nieco mniej słodki napój typu ice tea albo light.

cola, oranżady: 100-125 kcal; napoje energetyzujące: 115-150 kcal cola bez cukru: 0,5 kcal; mrożona herbata i lemoniady: 45-75 kcal

NAPOJE MLECZNE

Są niezbędnym elementem diety, dlatego istotna jest ich kaloryczność. Będzie niższa, gdy wybierzesz nabiał uboższy w tłuszcz oraz bez cukru (dosłodź go świeżymi owocami).

jogurt pitny, kefir, maślanka – powyżej 2% tł., słodzone: 100-240 kcal; mleko smakowe: 160-240 kcal; latte, mocha, koktajle kawowe: 210-380 kcal; mleko i jego fermentowane przetwory do 2% tł., bez cukru: 80-190 kcal; cappuccino, frappuccino: 70-105 kcal

NAPOJE ALKOHOLOWE

Po sztucznych napojach, to drugie największe źródło płynnych kalorii w diecie, które pochodzą z alkoholu i cukrów. Nie dostarczają przy tym wiele wody, bo alkohol odwadnia. Oszczędzaj kalorie, wybierając drinki słabsze i uboższe w cukier.

piwa jasne, pilsner i słodowe: 110-125 kcal; piwa smakowe: 115-150 kcal; piwa ciemne: 160-225 kcal; słodkie wina: 250-400 kcal; drinki: 185-500 kcal; piwo light: 77 kcal; wytrawne wina i szampany: 170-180 kcal; wina stołowe: 200-225 kcal

Anna Żuk




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Kalorie w nap...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |