Dieta dr Dunkana - ocena dietetyka: wady i zalety.

Dieta dr Dunkana jest uważana za jedną z najlepszych diet w ostatnim czasie ale czy jest nie szkodliwa?


Najpopularniejsza ostatnio kuracja odchudzająca wydaje się idealna: można jeść do woli i szybko tracić kilogramy. Sprawdzamy, czy dieta Dukana rzeczywiście jest skuteczna i bezpieczna.

Etap 1: tylko mięso i nabiał


Trwa pięć dni. W tym czasie błyskawicznie traci się na wadze. Wolno jeść tylko chude białko, czyli: odtłuszczony nabiał, np. twarożki, serki, jogurty, jajka, wędliny, drób bez skóry, cielęcinę, wołowinę, owoce morza i ryby. Nie liczymy kalorii, możemy jeść do woli. Sól jest zabroniona, ale można ją zastąpić innymi dodatkami smakowymi, jak cytryna, musztarda, zioła, ocet, cebula i czosnek. Trzeba pamiętać, by pić co najmniej półtora litra wody dziennie. Dozwolona jest też kawa i herbata bez cukru.

Etap 2: białko i warzywa


Trwa tyle tygodni, ile kilogramów straciliśmy w pierwszym etapie, czyli np. przy utracie czterech kilogramów drugi etap diety trwa cztery tygodnie. Przypomina on przeplatankę. Przez pięć dni je się to samo co w pierwszym etapie, czyli nabiał i mięso bez tłuszczu, a potem następuje pięć dni, podczas których do diety można włączyć niemal wszystkie warzywa. Wyjątkiem są ziemniaki, kukurydza i rośliny strączkowe. Zwykle na tym etapie chudnie się około kilograma tygodniowo.

Etap 3: białko, warzywa, czasem węglowodany


Trzeci etap diety ma utrwalić efekty odchudzania. Na każdy stracony w pierwszej części planu kilogram liczymy dziesięć dni. Wynik to czas trwania tego etapu, czyli np. przy utracie pięciu kilogramów w pierwszym etapie trzecia część diety trwa 50 dni. Teraz do białka i warzyw stopniowo dokładamy inne produkty. Raz dziennie można zjeść owoce, z wyjątkiem bananów i winogron, a dwa razy w tygodniu ziemniaki lub makaron. Do diety wraca pieczywo, ale tylko razowe i tylko dwie kromki dziennie. Dwa razy w tygodniu można sprawić sobie królewską ucztę, czyli posiłek złożony z tego, na co mamy ochotę.

Etap 4: jeden białkowy dzień w tygodniu


Ostatni etap diety trwa do końca życia i polega na tym, że można wrócić do normalnego odżywiania. Ważne tylko, by przez jeden dzień w tygodniu jeść tylko produkty dozwolone w pierwszej fazie diety, czyli chudy nabiał i mięso. Według dr. Dukana gwarantuje to trzymanie wymarzonej wagi przez całe życie.

Nasz werdykt


Tajemnicą szybkiego chudnięcia na diecie Dukana jest jadłospis bogaty w białko. Aby je strawić, organizm spala dwa razy więcej kalorii, niż zużywa do przerobienia węglowodanów, czyli np. chleba czy makaronu. Poza tym, jedząc tylko mięso i nabiał, ciągle jesteśmy syci. To dlatego, że białko, składające się z trudnych do rozerwania włókien, organizm bardzo wolno i żmudnie trawi. Długo też zalega w żołądku, nie mamy więc ochoty na przekąski i chudniemy. Niestety, kiedy białko zbyt długo znajduje się w przewodzie pokarmowym, zaczyna gnić. Wtedy mogą pojawić się uporczywe zaparcia oraz wzdęcia.

Szybki spadek kilogramów to przede wszystkim efekt utraty wody. Dzieje się tak, bo kiedy wyrzucamy z jadłospisu węglowodany, które są podstawowym źródłem energii, organizm musi ją uzyskać w inny sposób. Zużywa do tego glikogen, czyli cukier znajdujący się w mięśniach. Taki proces zdobywania energii pochłania sporą ilość płynów.

Dietę Dukana można stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy trzeba szybko schudnąć przed ważnym wydarzeniem.

Zdaniem eksperta: Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk


Ta dieta nie jest dla każdego

Dieta Dukana wyklucza dużą grupę produktów, które są źródłami węglowodanów, dlatego nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jadłospisy są wysokobiałkowe, a taki sposób odżywiania obciąża nerki. Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza faza, która – jak podkreśla autor – trwa zaledwie pięć dni. Jednak z mego doświadczenia wynika, iż wiele osób stosuje ją dłużej, by szybko schudnąć. Taka dieta powoduje też utratę wapnia z kości, co w przyszłości może skutkować osteoporozą. Posiłki składające się prawie wyłącznie z mięsa mogą też zwiększyć ryzyko miażdżycy, mimo że w diecie dr. Dukana prawie nie ma tłuszczu. Dzieje się tak, bo gdy jemy za dużo białka, w organizmie pojawia się nadmiar aminokwasu metioniny. Ona z kolei zamienia się w homocysteinę, która przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia. Nie polecam tej diety zwłaszcza osobom starszym i przewlekle chorym.



Kaja Tyzenhauz



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |