Trening cardio i spalanie tłuszczy

Czy wiesz jak skutecznie spalić tkankę tłuszczową a jednoczęsnie dopasować trening do naszego zdrowia?


Filozofia owej terapii ma swoje podłoże w bogactwie natury i chęci jej wykorzystania na korzyść ludzi, zwiększenia zainteresowania co wlewamy i wkładamy do swojego organizmu oraz nakierowania na istotę warzyw i owoców. Nie ulega wątpliwości, że świeże soki są bogatym źródłem szeregu składników odżywczych i biologicznie czynnych. Tkanka tłuszczowa jest najmniej pożądanym komponentem ludzkiego organizmu. Ideał ciała zarówno kobiecego, jak i męskiego stanowi harmonijne zbudowana sylwetka, bez tak zwanych „boczków”. Jednak co zrobić, gdy przybędzie nam tego swoistego „ciała obcego”? Jak ją zwalczyć? Czy istnieje jakaś naprawdę skuteczna metoda?
 
 Jedną z metod treningowych, którą można wykorzystać w czasie ćwiczeń mających za zadanie spalenie tkanki tłuszczowej jest trening cardio (aerobowy/tlenowy). Jest to doskonały i niezwykle prosty sposób na pozbycie się zbędnych „boczków”. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tej metody treningowej ukierunkowanej na utlenianie tkanki tłuszczowej, musimy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania. Kiedy właściwie organizm spala tkankę tłuszczową i do czego est ona mu potrzebna?

Tkanka tłuszczowa


Tkanka tłuszczowa jest tkanką łączna występującą w organizmach zwierzęcych. U ludzi stanowi ona w zależności od płci u kobiet 20 – 25%, natomiast u mężczyzn 14 – 20% masy ciała. Wyróżniamy dwa rodzaje tkanki tłuszczowej:

• tkankę tłuszczową białą (żółtą) – stanowi ona podstawowy rodzaj tkanki tłuszczowej występującej w ludzkim organizmie,
• tkankę tłuszczową brunatną) – występuje u człowieka głównie w wieku niemowlęcym z czasem przekształcając się w tkankę tłuszczową białą.

Tkanka tłuszczowa spełnia u człowieka wiele bardzo istotnych funkcji:


• magazynującą,
• energetyczną,
• metaboliczną,
• termoizolującą,
• immunomodulującą.

U człowieka tłuszcze magazynowane są w komórkach zwanych adipocytami. Ponadto odpowiadają one również za syntetyzowanie tkanki tłuszczowej. Najwięcej tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie znajduje się pod skórą (tkanka tłuszczowa podskórna) oraz w trzewiach (tkanka tłuszczowa trzewna).

Metabolizm tłuszczów


Mięśnie do wykonywania swojej pracy potrzebują substancji energetycznych. Jednym z podstawowych składników energetycznych ludzkiego organizmu jest tkanka tłuszczowa. Co ciekawe z jednego grama tłuszczów ludzki organizm syntetyzuje prawie cztery razy więcej energii, niż z analogicznej ilości węglowodanów. Niewielka ilość tłuszczów znajduje się również w mięśniach. Mimo tego, że jest ich zdecydowanie mniej niż glikogenu (węglowodanów), komórki mięśniowe syntetyzują z nich prawie dwa razy więcej energii! Ludzki organizm wykorzystuje wolne kwasy tłuszczowe, jako główny substrat energetyczny dopiero po zużyciu zapasu węglowodanów organizmu. W czasie wysiłku fizycznego najpierw utleniany jest glikogen mięśniowy, w dalszej kolejności glikogen wątrobowy, a następnie glukoza. Dopiero po wyczerpaniu zapasu węglowodanów (glikogenu mięśniowego, glikogenu wątrobowego oraz glukozy) pracujące mięśnie do wytwarzania energii wykorzystują tłuszcze. Opisany powyżej proces w rzeczywistości jest bardziej skomplikowany i towarzyszą mu liczne przemiany chemiczne. Należy również podkreślić, iż zachodzi on, tylko i wyłącznie w warunkach tlenowych – aby spalić tkankę tłuszczową do komórek mięśniowych musi być dostarczona odpowiednia ilość tlenu.

Trening cardio


Znając powyższe wytyczne dotyczące wykorzystywania tłuszczów, jako substratów energetycznych przez pracujące mięśnie możemy zaplanować odpowiedni trening. Bardzo istotny jest czas jego trwania. Ze względu na to, iż w pierwszej kolejności podczas wysiłku fizycznego wykorzystywane są węglowodany musi on trwać ponad 20 – 25 minut. Nie należy zapominać również o warunkach, w jakich utleniana jest tkanka tłuszczowa – środowisku tlenowym. Aby pracujące mięśnie otrzymywały optymalną ilość tlenu trening taki musi odbywać się w zakresie intensywności umiarkowanej. Jednak skąd mamy wiedzieć, kiedy wykonywany przez nas wysiłek fizyczny mieści się w wyznaczonej strefie. Z pomocą przychodzi nam technika, a konkretnie coraz bardziej popularne pulsometry.

Optymalna intensywność


Tętno stanowi doskonały punkt odniesienia do określenia zakresu intensywności przeprowadzanego treningu cardio. Przy ustalaniu optymalnych granic tętna wykorzystujemy wzór stworzony przez Vitazkę:
Tętno maksymalne – Tętno spoczynkowe = Rezerwa tętna
70% Rezerwy tętna + Tętno spoczynkowe

Dla przykładu: Pani Joanna ma 40 lat, a jej tętno spoczynkowe wynosi 75. Tętno maksymalne dla Pani Joanny wyliczymy ze wzoru:

220 – wiek = Tętno maksymalne

Dla pani Joanny będzie to 220 – 40, a więc 180. W ten sposób uzyskane tętno maksymalne podstawiamy do wzoru Vitazki:

180 – 75 = 105
70% z 105 = 73,5
73,5 + 75 = 148,5 (w zaokrągleniu 149)

Aby wyliczone przez nas wartości tętna dokładnie określały zakres intensywności umiarkowanej, należy od uzyskanego wyniku odjąć 10 i 15 uderzeń serca. Czyli górną granicą wysiłku fizycznego, jaką ustawimy na pulsometrze będzie wynik uzyskany ze wzoru minus 10 uderzeń serca, a dolną minus 15. Górną granicą, jaką pani Joanna powinna ustawić na swoim pulsometrze będzie 149 – 10, a więc 139, natomiast dolną 149 – 15, to jest 134. Reasumując dla pani Joanny zakresem intensywności umiarkowanej, w której będzie najefektywniej spalała tkankę tłuszczową jest wartość tętna w granicach 134 – 139 uderzeń serca na minutę.

Warto ćwiczyć


Trening cardio poza spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej wywołuje w ludzkim organizmie również szereg innych istotnych zmian. Przede wszystkim w znacznym stopniu zmniejsza wielkość adipocytów (komórek tłuszczowych) oraz uefektywnia transport wolnych kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek mięśniowych. Ponadto trening cardio poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, a w szczególności jego głównego ogniwa, którym niewątpliwie jest serce.

Damian Jefremienko



Źródło: www.diety.wp.pl

 
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |