¦pij = nie tyj

U kobiet ¶pi±cych poni¿ej 7 godzin, czê¶ciej wystêpuje nadwaga i oty³o¶æ. Oko³o 12% z nich ma nadwagê, natomiast 6% jest oty³a. Dowodz± o tym badania z ostatnich lat nad zaburzeniami snu, zarówno w Polsce jak i na ¶wiecie.

 
Sen, rzecz dla ka¿dego jak najbardziej naturalna. Codziennie ¶pimy mniej b±d¼ wiêcej. Czêsto jednak nie zdajemy sobie sprawy, ¿e ilo¶æ godzin snu jest bardzo wa¿nym elementem prawid³owego funkcjonowania organizmu, dobrej kondycji psychicznej, w tym równie¿ dba³o¶ci o utrzymanie sta³ej masy cia³a. Zjawiskiem snu interesowano siê ju¿ od dawna. W tej chwili badania nad snem s± na tyle wa¿ne dla ludzkiego organizmu, ¿e ¦wiatowa Organizacja Zdrowia w zakresie dba³o¶ci o zdrowy sen uruchomi³a swoje si³y, aby zwiêkszaæ ¶wiadomo¶æ w spo³eczeñstwie o istocie zdrowego snu. Jest to jeden z elementów promocji zdrowia psychicznego.

40% Amerykanów cierpi na bezsenno¶æ

Problemy z bezsenno¶ci± s± coraz bardziej powszechne w spo³eczeñstwach. Próbowano oceniæ jaki wp³yw ma bezsenno¶æ na funkcjonowanie organizmu. Odnotowano, ¿e w grupie osób ¶pi±cych krócej ni¿ 7 godzin wystêpuje znaczne spowolnienie reakcji na bod¼ce wzrokowe a u dzieci zwiêkszenie postaw lêkowych. Z jednej strony to emocje mog± mieæ wp³yw na zaburzenia snu. Jednak zaburzenia snu mog± mieæ te¿ wp³yw na stan emocjonalny.

W¶ród osób cierpi±cych na zaburzenia snu odnotowano na podstawie kontroli wska¼nika BMI, ¿e osoby te czê¶ciej s± oty³e, ni¿ osoby, które takiego problemu nie posiadaj±. Problem ten wystêpujê równie¿ czê¶ciej u kobiet ni¿ u mê¿czyzn. Bowiem takie etapy ¿ycia jak: ci±¿a, narodziny dziecka, menopauza zwi±zane s± z mniejsz± ilo¶ci± snu.

Zbyt ma³a ilo¶æ snu wp³ywa na jako¶æ naszego ¿ycia, na stany emocjonalne, sposób postrzegania, reagowania, na relacje z innymi lud¼mi. Mo¿e te¿ prowadziæ do uzale¿nieñ w obrêbie nadu¿ywania ¶rodków psychoaktywnych, a tak¿e wp³ywaæ na zachowania zwi±zane z napadowymi epizodami objadania siê, co w rezultacie przyczynia siê do wzrostu masy cia³a. Zaobserwowano równie¿, ¿e u badanych osób znacz±co wzrasta³ apetyt w porównaniu z populacj± ogóln±. U osób tych wzrasta³ poziom bia³ka uwalniaj±cego hormon wzrostu, zwanego grelin±. W badaniach na zwierzêtach odnotowano, ¿e zwiêkszaj±c jej poziom, podnosi³o siê spo¿ycie pokarmu, a przez to równie¿ dochodzi³o do tycia. Przypuszcza siê wiêc, ¿e u osób cierpi±cych na bezsenno¶æ mo¿e dochodziæ do zwiêkszenia poda¿y energii, co przek³ada siê na zjadanie wiêkszych ilo¶ci jedzenia, zwiêkszania liczby b±d¼ objêto¶ci posi³ków. Dodatni bilans energetyczny, czyli spo¿ywanie wiêcej energii, ni¿ jej wydatkujemy jest w efekcie przyczyn± przybierania na wadze.

Sprawd¼ ile ¶pisz

Warto wiêc przyjrzeæ siê ilo¶ci snu, na któr± przeznaczamy noc. Utrata masy cia³a polega na kompleksowym potraktowaniu problemu. Wa¿ne jest w niej przede wszystkim przestrzeganie zaleceñ ¿ywieniowych, ale dodatkowo równie¿ dba³o¶æ o zdrowy styl ¿ycia, czyli wzrost aktywno¶ci fizycznej, czasem pomocna jest d³oñ psychologa, lekarza, ale jak siê okazuje równie¿ ilo¶æ snu ma znaczenie









¬ród³o: www.diety.onet.pl

¦pij = nie tyj
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
¦rednia ocena: 1
Aby dodaæ komentarz musisz byæ zalogowany

STATYSTYKI

zdjêæ7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
og³oszeñ24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych ³atwych do zdiagnozowania, ale tak¿e maj±cych ró¿ne objawy. Zara¿enie siê wirusem to choroba nabyta ale s± te¿ choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ród³em choroby mo¿e byæ stan zapalny, zapalenie ucha czy gard³a to wrêcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy siê poddaæ po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynaæ siê kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbaæ o nie zanim objawy choroby dadz± znaæ o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znaæ o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako z³ote lekarstwo na zdrowie, które wypêdzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbaæ o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |