Najczęstszymi przyczynami niepłodności żeńskiej są: niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%).

Przyczyną niedrożności jajowodów są zwykle zakażenia wywoływane przez mikroorganizmy przenoszone drogą płciową wywołujące takie choroby jak chlamydia czy rzeżączka.

Zaburzenia hormonalne wiążą się z brakiem owulacji lub jej nieprawidłowym przebiegiem (pęcherzyk owulacyjny nie pęka, wzrasta bez komórki jajowej albo nie uwalnia jej w czasie owulacji). Mogą również być przyczyną choroby nazywanej zespołem policystycznych jajników, która objawia się nadmiarem męskich hormonów w jajniku. Powodują one obumieranie pęcherzyków i powstawanie torbieli (cyst). Zaburzenia hormonalne są powodowane przez nadmierny wysiłek fizyczny (częste są więc u sportsmenek oraz tancerek), niewłaściwe odżywianie, znaczną niedowagę (u anorektyczek), nadużywanie alkoholu, stres czy stan napięcia psychicznego towarzyszący przedłużającym się staraniom o dziecko. Ich przyczyną mogą być też zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, przysadki mózgowej i kory nadnerczy.

Częstą przyczyną niepłodności jest też endometrioza. To choroba polegająca na tym, że fragmenty endometrium (błony śluzowej macicy) w czasie miesiączki przedostają się przez jajowody do jamy brzusznej i tam wszczepiają się w jej ściany lub inne narządy. Przy kolejnym cyklu ulegają takim samym zmianom jak błona macicy, powiększają się, powodują stany zapalne i blizny. Najmniejsze szanse na poczęcie jest wtedy, gdy endometrium osadza się w jajnikach czy jajowodach.

Inną przyczyną niepłodności u kobiet mogą być nieprawidłowości w budowie narządu rodnego. Należą do nich: macica dwurożna, przegroda macicy lub pochwy oraz wszelkiego rodzaju mięśniaki macicy i zrosty pooperacyjne w jamie brzusznej i miednicy mniejszej.

Ryzyko niepłodności żeńskiej zwiększają ciąże pozamaciczne. Jeżeli bowiem komórka jajowa zagnieździ się poza macicą, istnieje realne zagrożenie pęknięcia jajowodu, a to z kolei zagraża nawet życiu kobiety. Czasową niepłodność kobiety powodować mogą różne leki, zwłaszcza antydepresyjne, hormonalne, a nawet leki wydawane bez recepty (np. aspiryna i ibuprofen, jeśli są przyjmowane w połowie cyklu owulacyjnego). Trwałą niepłodność powodują natomiast radioterapia i środki przeciwnowotworowe. Powodują one nieodwracalne uszkodzenia pęcherzyków jajowych.




Źródło: www.planujemydziecko.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

bezp
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |