Niepłodność - sprawa męska

W naszym społeczeństwie zwykło się sądzić, że wina za brak potomstwa leży po stronie kobiety. Ale nie jest to prawda. Ten problem równie często dotyka mężczyzn.

Para, która bezskutecznie czeka na upragnione maleństwo i zdecyduje się na badania, na pierwszy "ogień" powinna wysłać mężczyznę. Rozpoznanie niepłodności u niego jest prostsze, a koszty leczenia - zazwyczaj niższe niż u jego partnerki. O tym, czy mężczyzna jest płodny, można się dowiedzieć dzięki analizie spermy.

Próbkę nasienia pobiera się do probówki. Odbywa się to w dyskretnych warunkach - w pokoju, do którego mężczyzna może pójść razem ze swoją partnerką. Ma tam również do dyspozycji filmy erotyczne, które mają mu ułatwić wytrysk nasienia. Może także zebrać nasienie w domu do prezerwatywy i przynieść je do laboratorium. Tam jest ono poddawane badaniom mikroskopowym: oblicza się liczbę plemników w płynie nasiennym, ocenia ich budowę, ruchliwość i żywotność. Mężczyzna powinien również zostać zbadany przez androloga lub urologa i zrobić analizę krwi na poziom męskiego hormonu - testosteronu.

Najważniejsze przyczyny

Mała liczba plemników w spermie lub ich słaba żywotność i ruchliwość, niedrożność nasieniowodów oraz problemy z wytryskiem - to trzy główne przyczyny męskiej niepłodności. Niedrożność nasieniowodów, która uniemożliwia przedostawanie się nasienia do prącia, bywa wrodzona lub jest spowodowana przebytą chorobą weneryczną.

Na gorszą jakość nasienia mogą mieć wpływ choroby: świnka, zbyt późne zstąpienie jąder do moszny, zapalenie gruczołu krokowego lub tak zwane żylaki powrózka nasiennego, dosyć często spotykane u młodych mężczyzn. Płodność obniża również zbyt niski poziom testosteronu. Panowie często sami pozbawiają się szansy na potomka, prowadząc niezbyt higieniczny tryb życia.

Poprawianie plemników

Przy złej jakości nasienia lekarze decydują się zazwyczaj na pobranie pewnej ilości plemników i ich udoskonalenie. Sprowadza się to do oddzielenia plemników ruchliwych i silnych od reszty. Potem wypłukuje się je z drobnoustrojów i zagęszcza w specjalnych wirówkach. Przygotowane nasienie umieszcza się w szyjce lub jamie macicy za pomocą strzykawki i specjalnego cewnika (jest to tzw. inseminacja).

Inną metodę - mikromanipulację - stosuje się, gdy w spermie mężczyzny nie ma plemników, są za to w jądrach. Wtedy wyciąga się je stamtąd i wprowadza jeden, wybrany, bezpośrednio do komórki jajowej za pomocą specjalnego urządzenia połączonego z mikroskopem. Jeżeli przyczyną złej jakości nasienia są zaburzenia hormonalne, podaje się leki z testosteronem. Przy zrostach nasieniowodów wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Szanse na dziecko można zwiększyć

Jeśli staracie się o dziecko, zaproponuj partnerowi zmiany w diecie i codziennych przyzwyczajeniach:

- Warto, by schudł, zaczął uprawiać sport, ograniczył liczbę wypalanych papierosów i nauczył się walczyć ze stresem - wszystkie te czynniki poprawiają jakość nasienia,

- nie powinien nadużywać alkoholu, zwłaszcza piwa - zawarte w nim estrogeny mogą zmniejszać produkcję plemników, niech je mniej mięsa, nabiału, fasoli - te produkty mogą zawierać związki zbliżone do estrogenów,

- Lepiej, by unikał gorących kąpieli i nie nosił obcisłych slipek - wyższa temperatura moszny osłabia plemniki i zmniejsza ich liczbę,

- Namów go do zażywania L-karnityny i preparatu z żeń-szeniem - te substancje mogą zwiększać liczbę wytwarzanych plemników i poprawić ich jakość. Bardzo korzystnie wpływają na potencję, preparaty witaminowo-mineralne z witaminą C, E i cynkiem - poprawiają żywotność i przeżywalność plemników.


 






Źródło: www.dziecko.onet.pl

Niepłodność -...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |