10 WSKAZÓWEK DLA CHORYCH Z ROZPOZNANYM NOWOTWOREM JĄDRA

Rozpoznanie choroby nowotworowej wiąże się z dużym obciążeniem psychofizycznym.
Obecność kogoś bliskiego, rodziny, pielęgniarki i innych chorych pomoże Ci poradzić sobie w tych trudnych chwilach. Poniższy tekst pozwoli Ci zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi nowotworów jądra.
 

Anatomia męskiego układu rozrodczego


1. Męskiukład rozrodczy zbudowany jest z położonych w mosznie parzystych jąder i najądrzy, parzystych nasieniowodów, gruczołu stercza oraz członka (prącia). Narządem wytwarzającym komórki płciowe jest jądro. Oba jądra znajdują się w worku mosznowym. Położenie jąder w mosznie zapewnia im niższą temperaturę niż w wewnątrz jamy brzusznej, ponieważ jądra wrażliwe są na czynniki fizyczne, np.: przegrzanie. Podstawową funkcją jądra jest wytwarzanie plemników.
 
Jakie wykonać badania diagnostyczne?


2. W diagnostyce nowotworów jądra wykorzystuje się USG (nieinwazyjna metoda diagnostyczna, stosowany aparat wysyła fale ultradźwiękowe, dzięki, którym można ocenić echo strukturę narządów), tomografie komputerową CT(pozwala na uzyskanie obrazów tomograficznych- przekrojowych badanego obiektu. Odwzorowuje narządy w przekrojach) oraz badanie surowicy na markery nowotworowe.



Jak leczyć?



3. Po rozpoznaniu nowotworu złośliwego i określeniu stopnia zaawansowania choroby lekarze proponują choremu leczenie.

Przed każdym zabiegiem operacyjnym, radioterapią czy chemioterapią lekarz wytłumaczy Ci, na czym będzie polegało leczenie, jakich dolegliwości możesz się spodziewać                i jaki sposób leczenia będzie najskuteczniejszy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości pamiętaj- pytaj!!! Często brak wiedzy budzi niepokój czy lęk. Pielęgniarka i lekarz są po to, aby Ci pomóc.
 
4. Usuniecie jądra- po usunięciu jądra preparat przesyła się do badania mikroskopowego. Po ustaleniu rozpoznania histopatologicznym niektórzy chorzy nie wymagają dalszego leczenia, ale objęci są obserwacją. Niestety u większości z nich należy rozpocząć dalsze leczenie. Po zabiegu operacyjnym otrzymasz leki przeciwbólowe, które wyeliminują ból pooperacyjny. Ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów podawanych doustnie lub w kroplówkach Usunięcie jednego jądra nie wpływa na płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość nasienia. Jedynym widocznym efektem takiej operacji jest brak jądra. Musisz wiedzieć, że istnieje możliwość wszczepienia protezy jądra do worka mosznowego. Jednak operacja taka obecnie wiąże się z kosztami, które trzeba pokryć samemu.
 
5.Chemioterapia- polega na niszczeniu komórek nowotworowych. Stosuje się ją po wcześniejszym zbadaniu mikroskopowym usuniętego jądra. Leki stosowane w chemioterapii inaczej zwane cytostatykami lekarz dobiera w zależności od rodzaju choroby nowotworowej, masy ciała, wzrostu a także wyników badań krwi. Powikłaniami występującymi po chemioterapii mogą być nudności, wymioty, biegunki, zaparcia. Musisz pamiętać, że wszystkie dolegliwości można kontrolować za pomocą leków. Warto wiedzieć, że cytostatyki mogą mieć niekorzystny wpływ na plemniki.
 
6.Radioterapia- polega na zastosowaniu promieniowania jonizującego, które podobnie, jak w chemioterapii niszczy komórki nowotworowe.
Liczbę cykli napromieniania obszaru guza oraz dawkę ustala lekarz radioterapeuta. Radioterapia podobnie jak chemioterapia ma także niekorzystny wpływ na plemniki.
 
7. RLND (usunięcie węzłów chłonnych z przestrzeni zaotrzewnowej) - Po zakończonej chemioterapii w sytuacji, gdy zostaną w jamie brzusznej resztkowe zmiany guza usuwa się je chirurgicznie. Zabieg ten polega na otwarciu jamy brzusznej, usunięciu zmian oraz przesłaniu ich na badanie histopatologiczne.   
 
8. Badania kliniczne-Wciąż poszukiwane są nowe metody leczenia, które są testowane podczas badań klinicznych (ang. clinical trial). Może zdarzyć się, że zostaniesz poproszony o wzięcie udziału w takim badaniu. Lekarze nie narażają badanych osób na ryzyko i nie proszą pacjentów o udział, gdy nie są przekonani, że nowe leczenie nie jest przynajmniej tak dobre, jak postępowanie standardowe. Każde takie badanie musi zaakceptować Komisja Bioetyczna składająca się z niezależnych ekspertów. Jeśli wyrazisz zgodę na udział w takim badaniu zapewne otrzymasz broszurę informacyjną oraz czas na przemyślenie swojego udziału w tym badaniu.



 
I co dalej?
 
Po zakończonym leczeniu nie obawiaj się, że zostaniesz sam. Nadal będziesz objęty opieką lekarską. W każdym momencie, jeśli poczujesz się źle lub, gdy zaniepokoją Cię jakieś objawy możesz skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu albo przyjechać do Centrum Onkologii.
 
9.Nowotwór jądra to nie powód do tego, aby uciekać przed światem i samym sobą. Nie dręcz się myślami czy przekonaniami, że to Twoja wina, że zachorowałeś. Rozwijaj swoje zainteresowania, spełniaj marzenia, wierz we własne siły. Szukaj w sobie nowych talentów i nowych dróg samorealizacji. Nawet po usunięciu jądra jesteś stuprocentowym mężczyzną. Męskość kryje się w sposobie bycia, ubieraniu, głosie, spojrzeniu czy w Twoim wnętrzu. Pamiętaj, że rodzina też żyje Twoją chorobą i chce Ci pomóc. Najbliżsi będą z Tobą na tyle na ile im na to pozwolisz. Masz prawo do chwil słabości. Inni muszą to uszanować. Jeśli chcesz pomócinnym mężczyznom namawiaj ich do badania swoich jąder. Badanie taki powinno odbywać się, najlepiej po ciepłej kąpieli lub prysznicu. Na początku należy uważnie obejrzeć swój worek mosznę stosując lustro. Następnie trzeba zbadać jądro, posługując się obiema rękami- za pomocą kciuka, palca środkowego i wskazującego jądro należy delikatnie przesuwać między palcami. Pamiętaj, że Ty przede wszystkim jesteś odpowiedzialny za swoje zdrowie.
 
10. Jeśli chcesz z kimś porozmawiać na temat swojej choroby, poniżej podajemy Ci numery telefonów i adresy. Powinieneś wiedzieć, że istnieją banki nasienia, w których możesz przechowywać swoje nasienie. Koszt takiej inwestycji jest niewielki. Banki mieszczą się w Białymstoku, Warszawie czy Łodzi. Potrzebne badania wykonywane są na miejscu.
 


Zespół Wsparcia Pacjentów - Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie


w Warszawie, 02-781, ul. Roentgena 5,
Informacja nr tel.  022 546 29 21
Pomoc psychologa nr tel.  022 546 29 28
Porady telefoniczne  022 546 26 45
 
Bezpłatna infolinia
dla chorych na nowotwory złośliwe
i ich bliskich:
0 800 49 34 94
(pn.- czw. od godz.16:00 do 22:00)











Źródło: www.coi.waw.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

nj1
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |