Choroby zapalne sromu i pochwy u dziewcząt (vulvovaginitis) w różnych okresach rozwojowych

Choroby sromu stanowią problem, z którym pacjentki zgłaszają się do lekarzy ginekologów i dermatologów. Niewiele jest danych epidemiologicznych uwzględniających różnice w częstości występowania schorzeń zależnie od wieku pacjentek, od etapu ich rozwoju, czyli zarazem stanu hormonalnego.

Analizie poddano 2 196 pacjentek Poradni Ginekologii i Wieku Rozwojowego w Poznaniu w wieku 0–19 lat. Wyodrębniono chore z dermatozami sromu oraz zapaleniem sromu i pochwy. W przypadku zapalenia sromu i pochwy przeprowadzono diagnostykę mikrobiologiczną.

Zmiany o charakterze leukoplakia stwierdzono u 27 pacjentek w wieku 1–8 lat i u 9 dziewczynek przed menarche. Dermatitis seborrhoica – łojotokowe zapalenie skóry sromu: u 16 pacjentek w okresie rozwojowym przed menarche i u 21 niewspółżyjących w okresie rozwojowym po menarche oraz u 37 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche.

Folliculitis – zapalenie mieszków włosowych sromu u 5 pacjentek w okresie rozwojowym przed menarche i u 34 niewspółżyjących w okresie rozwojowym po menarche oraz u 46 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche. Diaper dermatitis – odpieluszkowe zapalenie skóry sromu u 27 niemowląt. Condylomata acuminata – kłykciny kończyste sromu u 1 niewspółżyjącej w okresie rozwojowym po menarche oraz u 26 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche. Herpes progenitalis – zapalenie wirusowe sromu: u 2 niewspółżyjących w okresie rozwojowym po menarche oraz u 39 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche. Candidiasis vulvae et vaginae – grzybica sromu i pochwy: u 14 dziewczynek do 1. roku życia, u 147 pacjentek w wieku 1–8 lat i u 139 dziewczynek przed menarche, u 156 niewspółżyjących w okresie rozwojowym po menarche oraz u 178 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche. Vulvovaginitis bacterialis – bakteryjne zapalenie sromu i pochwy: stwierdzono u 39 dziewczynek do 1. roku życia, u 256 pacjentek w wieku 1–8 lat, u 261 dziewczynek przed menarche, u 114 niewspółżyjących w okresie rozwojowym po menarche oraz u 178 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche. Pruritus vulvae – idiomatyczny świąd sromu wystąpił u 37 dziewczynek do 1. roku życia, u 74 pacjentek w wieku 1–8 lat i u 39 dziewczynek przed menarche, u 28 niewspółżyjących w okresie rozwojowym po menarche oraz u 39 współżyjących w okresie rozwojowym po menarche.

U dziewczynki-noworodka, pozostającego jeszcze pod wpływem estrogenów z okresu życia wewnątrzmacicznego, odczyn pH pochwy po kolonizacji pałeczkami kwasotwórczymi (Lactobacillus acidophilus) jest kwaśny. W kolejnych miesiącach życia dziewczynki poziom estrogenów stopniowo obniża się. Nabłonek pochwy składa się tylko z warstwy podstawowej i przypodstawnej, bez ziaren glikogenu w komórkach, co warunkuje rozwój pałeczek kwasotwórczych-zmienia się pH. W okresie tzw. ciszy estrogenowej, aż do okresu pokwitania, pH zmienia swój odczyn na obojętny. Wówczas osiedla się mieszana flora bakteryjna złożona z ziarniaków i pałeczek. Wąskość pochwy, przyleganie jej ścian, obecność błony dziewiczej i tzw. fałdów pierzastych pochwy (plicae palmatce) stanowią w tym okresie życia mechaniczną kompensację opisanego braku obronnych mechanizmów biochemicznych.

W okresie pokwitania wzrasta poziom estrogenów – nabłonek pochwy staje się wielowarstwowy. Komórki warstwy pośredniej zawierają glikogen, co pozwala na rozwój pałeczek kwasotwórczych i zapobiega osiedlaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. U dojrzałej kobiety rozwijają się dalsze czynniki obronne. Obejmują one nasilenie procesów złuszczania komórek nabłonka narządów płciowych, tworzenie wydzieliny usuwanej czynnie (np. nabłonek migawkowy jajowodów) lub biernie wraz z mikroorganizmami i resztkami komórek oraz określoną wartość pH na poszczególnych piętrach układu płciowego. Spośród czynników sprzyjających nabyciu i rozwojowi zakażeń żeńskich narządów płciowych najistotniejsze są stosunki płciowe. Szczególne znaczenie ma tu wczesna inicjacja seksualna i częste zmiany partnerów seksualnych.

W czasie kontaktu płciowego dochodzi nie tylko do przeniesienia drobnoustrojów od partnera, ale i do wprowadzenia w głąb pochwy oportunistycznej flory zewnętrznych narządów płciowych z przedsionka pochwy, czy nawet, w specyficznych okolicznościach – flory jelitowej. Spektrum chorób przenoszonych drogą płciową, oprócz klasycznej dla wenerologii kiły i rzeżączki, obejmuje cały szereg bakterii tlenowych i beztlenowych, wirusy (szczególnie herpes, papilloma ale i HIV!), pierwotniaki (rzęsistek pochwowy), grzyby, a nawet owady. W tym aspekcie profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową, stosowanie barierowych środków antykoncepcyjnych (prezerwatywa), stanowi metodę profilaktyki chorób w ginekologii, również w ginekologii wieku rozwojowego. Niedojrzały metaplastyczny nabłonek szyjki macicy u dziewcząt jest szczególnie narażony na czynniki onkogenne raka szyjki macicy, przenoszone drogą płciową – pewne serotypy wirusa HPV. U dziewcząt, które nie podjęły współżycia, stosunkowo rzadko dochodzi do zapalenia wewnętrznych narządów płciowych, choć możliwa jest też droga zstępująca (ropne migdałki, zęby) lub przez ciągłość (zapalenie wyrostka robaczkowego).

W badanym materiale obserwowano znaczny wzrost tendencji do nabywania drogą płciową zakażeń wywołanych przez wirusy HPV i HSV oraz różnych form zapalenia pochwy w stosunku do lat sprzed inicjacji seksualnej. Innym problemem związanym z okresem dojrzewania jest pojawianie się u nastolatek epizodów bakteryjnej waginozy (tu nie omawianej), które dotyczą 3–7 proc. niewspółżyjących i 4–15 proc. współżyjących seksualnie nastolatek w wieku 13–18 lat [6]. U dziewczynek, zwłaszcza przed menarche, 75 proc. wszystkich zachorowań ginekologicznych stanowią zapalenia sromu i pochwy – vulvovaginitis. W ginekologii dziecięcej istnieje konieczność różnicowania chorób zapalnych sromu od dermatoz. Wykazano pewną specyfikę tych problemów związaną z wiekiem pacjentek i stadium ich rozwoju, a także aktywności seksualnej.

Na występowanie zmian zapalnych pochwy i sromu wpływa stan hormonalny w danym etapie rozwoju dziewcząt. Potwierdzono dane z piśmiennictwa dotyczące wzrostu zapaleń sromu i pochwy w grupie dziewcząt, które rozpoczęły współżycie płciowe. 2. Rozpoznanie chorób przenoszonych drogą płciową w ginekologii dziecięcej powoduje konieczność postępowania wykluczającego molestowanie seksualne młodocianych.





Źródło: www.termedia.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

zse2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |