Wodog³owie. Relacja mamy

Wodog³owie jest zespolem objawów zwi±zanych z zachwianiem równowagi i  proporcji miêdzy ilo¶ci± wytwarzanego p³ynu mózgowo-rdzeniowego, a jego  wch³anianiem.

W obrêbie mózgu znajduje siê sieæ zbiorników po³±czonych ze  sob± i wype³nionych p³ynem mózgowo-rdzeniowym.P³yn jest w ci±g³ym  ruchu-produkowany jest w splotach naczyniówkowych i przez komórki  wy¶ció³ki komór, a jego nadmiar wch³aniany przez kosmki opony  pajêczej.Wype³nia on jamê podpajêczynówkow± mózgu, rdzenia krêgowego,  komory mózgu i kana³ ¶rodkowy rdzenia. P³yn chroni mózg przed urazami  mechanicznymi, reguluje zmiany ci¶nienia ¶ródczaszkowego. Gdy  dochodzi  do nadmiernego gromadzenia sie p³ynu w powiêkszonych komorach  mózgowych powstaje wodog³owie wewnêtrzne, gdy w przestrzeni  podpajêczynówkowej wodog³owie zewnêtrzne.
 W wodog³owiu dochodzi do znacznego poszerzenia przestrzeni p³ynowych.
 Jedn± z przyczyn powstawania wodog³owia s± procesy zapalne w obrêbie  o¶rodkowego uk³adu nerwowego. Procesy zapalne prowadz± do powstania  zlepów i zrostów, co zaburza kr±¿enie p³ynu mózgowo-rdzeniowego.

 Objawy-uwypuklenie ciemi±czka, objaw zachodz±cego s³oñca(widoczna jest  bia³kówka nad têczówk±), powiêkszenie rozmiarów g³owy, zez, zaburzenia  ruchowe, silne bóle g³owy, wymioty.
 Badania diagnostyczne-punkcja lêd¼wiowa, RTG czaszki, tomografia  komputerowa, rezonans magnetyczny.

 Leczenie-je¶li wodog³owie narasta i nie ma mo¿liwo¶ci leczenia  przyczynowego, zak³ada siê chirurgicznie drena¿. Umo¿liwia on  odprowadzenie nadmiaru p³ynu mózgowo-rdzeniowego z uk³adu komór  mózgu sztuczn± drog± do otrzewnej, gdzie siê naturalnie wch³ania.Najczê¶ciej  stosowany jest drena¿ komorowo-otrzewnowy. Metoda  ta polega na  implantacji drenu do komory bocznej mózgu po wywierceniu  minimalnego o tworu w ko¶ciach czaszki, prowadzi siê go nastêpnie pod skór± do jamy  brzusznej(otrzewnej). Elenentem drenu jest zastawka uniemo¿liwiaj±ca  cofanie siê p³ynu mózgowo-rdzeniowego do uk³adu komorowego mózgu. 
 
Relacja mamy

  Podobno czêsto zdarza siê, ¿e opony mózgowo-rdzeniowe oczyszczaj±c  mog± staæ siê przyczyn± zatkania odp³ywu p³ynu mózgowo-rdzeniowego.
  Po krótkim pobycie w domu (2 tygodnie) wrócili¶my do szpitala, bo  Anto¶ zacz±³ gor±czkowaæ i wymiotowaæ. Tym razem trafi³ na inny oddzia³ i  leczono go na zapalenie p³uc. Dopiero, gdy dosta³ drgawek i trafi³ na OIOM  podjêto w³a¶ciwe leczenie. 

  Przez miesi±c patrzyli¶my bezradnie jak nasze dziecko  mêczy siê, jak  oddala siê, jak ro¶nie mu g³ówka, a wymioty rujnuj± resztê cia³ka. Nic nie  mo¿na by³o zrobiæ. Ci±gle odwlekano decyzjê o za³o¿eniu zastawki, bo mia³ za  wysoki poziom bia³ka, co powoduje zatykanie siê drenu. Jego stan wymaga³  jednak odprowadzania p³ynu mózgowo-rdzeniowego, bo mia³ od nadmiernego  ci¶nienia w  czaszce zwolnienia pracy serca. Codziennie wiêc mia³ nak³uwane  ciemi±czko i pobierany p³yn. 

  W koñcu nadszed³ dzieñ, kiedy Anto¶ zosta³ zawieziony do  Bydgoszczy i jeszcze tego samego dnia by³ operowany. Po 10 dniach  wróci³ do domu. Mia³ wtedy 4 miesi±ce. To oczekiwanie na zastawkê  spowodowa³o znaczne straty w g³owie. Badanie tomograficzne wykaza³o, ¿e  zosta³a mu tylko kilku milimetrowa warstwa mózgu. Powiedziano mi, ¿e  Anto¶ pewnie nigdy nie si±dzie, nie bêdzie widzia³, ¿yje w swoim ¶wiecie.

 




¬ród³o: www.gazetapacjenta.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
¦rednia ocena: 4.5
Aby dodaæ komentarz musisz byæ zalogowany

STATYSTYKI

zdjêæ7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
og³oszeñ24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych ³atwych do zdiagnozowania, ale tak¿e maj±cych ró¿ne objawy. Zara¿enie siê wirusem to choroba nabyta ale s± te¿ choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ród³em choroby mo¿e byæ stan zapalny, zapalenie ucha czy gard³a to wrêcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy siê poddaæ po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynaæ siê kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbaæ o nie zanim objawy choroby dadz± znaæ o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znaæ o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako z³ote lekarstwo na zdrowie, które wypêdzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbaæ o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |