Wodog³owie. LECZENIE

Wed³ug obecnego stanu wiedzy leczenie wodog³owia oparte jest na metodach chirurgicznych. Nie jest znane skuteczne w okresie d³ugofalowym leczenie farmakologiczne.

W wiêkszo¶ci przypadków leczenie chirurgiczne polega na odprowadzeniu p³ynu mózgowo-rdzeniowego poprzez specjalny uk³ad drenuj±cy do jamy brzusznej (tzw. uk³ad zastawkowy komorowo-otrzewnowy) lub do prawego przedsionka serca (tzw. uk³ad zastawkowy komorowo-przedsionkowy). Zdecydowanie rzadziej stosowane jest odprowadzenie p³ynu do jamy op³ucnowej.

W celu odprowadzenia p³ynu mózgowo-rdzeniowego chirurg implantuje uk³ad zastawkowy wykonany najczê¶ciej z materia³u silikonowego i tworzywa polipro-pylenowego. Wszystkie czê¶ci uk³adu zastawkowego s± implantowane pod skór± i nie ma elementów zewnêtrznych.

UWAGA:

 Wspó³cze¶nie coraz szersze zastosowanie znajduje metoda endoskopowej wentrikulocysternostomii polegaj±ca na wykonaniu "skrótu" dla p³ynu mózgowo-rdzeniowego pomiêdzy komor± trzeci± i przestrzeniami podpajêczymi mózgu i tym samym ominiêcie przeszkody utrudniaj±cej przep³yw p³ynu w obrêbie komór mózgowia. Jednak metoda ta jest skuteczna tylko w niektórych postaciach wodog³owia, przede wszystkim o charakterze obturacyjnym. (przypis M.Mandera)

Czê¶ci uk³adu zastawkowego

   Uk³ad zastawkowy sk³ada siê zasadniczo z dwóch drenów i zastawki. Dren wprowadzany do komór mózgu nazywany jest drenem do¶rodkowym lub proksymalnym. Dren wprowadzony do jamy otrzewnowej, lub ewentualnie prawego przedsionka serca nazywany jest drenem obwodowym (dystalnym). Zastawka jest elementem ³±cz±cym obydwa dreny i pozwalaj±cym na jednokierunkowy przep³yw p³ynu mózgowo-rdzeniowego w ilo¶ci zale¿nej od jego ci¶nienia. Zastawki ró¿ni± siê takimi parametrami technicznymi jak ci¶nienie otwarcia uk³adu drenuj±cego, wielko¶æ przep³ywu p³ynu mózgowo-rdzeniowego. Wybór odpowiedniej zastawki zale¿ny jest od rodzaju wodog³owia i indywidualnych potrzeb pacjenta.

   Pacjenci z wodog³owiem obturacyjnym musz± mieæ implantowany dren proksymalny do komory mózgu. Natomiast u chorych z wodog³owiem komunikuj±cym mo¿liwe jest tak¿e zastosowanie po³±czenia przestrzeni podpajêczej w czê¶ci lêd¼wiowej kana³u krêgowego z jam± otrzewnow± lub przedsionkiem serca. Metoda ta nazywana jest drena¿em lêd¼wiowo-otrzewnowym i w zasadzie ma zastosowanie wy³±czenie u osób doros³ych.


Typy zastawek

Najbardziej ogólnie zastawki mo¿na podzieliæ na trzy typy:

zastawki sta³oci¶nieniowe
zastawki ze zintegrowanym uk³adem zapobiegaj±cym powstaniu efektu przedrenowania
zastawki o zmiennym ci¶nieniu otwarcia z mo¿liwo¶ci± jego zmiany po zaimplantowaniu.

Zastawki sta³oci¶nieniowe posiadaj± pojedynczy element reguluj±cy wielko¶æ przep³ywu p³ynu mózgowo-rdzeniowego. Produkowane s± zwykle jako nisko-, ¶rednio- lub wysokoci¶nieniowe w zale¿no¶ci od warto¶ci ci¶nienia, przy którym dochodzi do otwarcia zastawki.
   Zastawki ze zintegrowanym uk³adem zapobiegaj±cym powstaniu efektu przedrenowania (jak np. Delta firmy Medtronic) zawieraj± dodatkowy element nazywany te¿ mechanizmem antysyfonowym. Ma on za zadanie zapobieganie nadmiernemu drena¿owi p³ynu w momencie przyjêcia przez chorego pozycji stoj±cej, a wynikaj±cego z oddzia³ywania grawitacji na s³up p³ynu.
   Zastawki o zmiennym ci¶nieniu otwarcia (jak np. Strata firmy Medtronic) zawieraj± mechanizm umo¿liwiaj±cy zmianê ci¶nienia otwarcia zastawki ju¿ po jej zaimplantowaniu przy wykorzystaniu magnesu. W praktyce oznacza to mo¿liwo¶æ zmiany ustawienia parametrów zastawki w sposób nieinwazyjny, bez konieczno¶ci przeprowadzenia ponownego zabiegu chirurgicznego. Poniewa¿ zastawka ta zawiera elementy magnetyczne, konieczne jest unikanie przebywania w pobli¿u ¼róde³ silnego pola magnetycznego jak np. skanery bezpieczeñstwa na lotniskach, wykrywacze metalu czy wreszcie niektóre g³o¶niki s³uchawkowe. Natomiast powszechnie u¿ywane elementy wyposa¿enia domowego jak kuchenki mikrofalowe, telefony czy komputery nie s± dostatecznie silnymi ¼ród³ami pola magnetycznego aby wp³yn±æ na dzia³anie zastawki. Wykonanie badanie MR wi±¿e siê z konieczno¶ci± sprawdzenia ustawienia zastawki po badaniu i ewentualnego ponownego ustawienia po¿±danych parametrów.

Operacja i pobyt w szpitalu

   Operacja przeprowadzana jest w warunkach sali operacyjnej z zachowaniem wszelkich zasad sterylno¶ci. Chocia¿ czas trwania samej operacji jest stosunkowo krótki, to jednak odpowiednie przygotowanie pacjenta zabiera dodatkowy czas. Skóra w miejscu implantacji zastawki musi byæ ogolona celem zachowania sterylno¶ci. Obszar operacji w obrêbie g³owy i tu³owia jest myty p³ynami odka¿aj±cymi i nastêpnie pokryty steryln± foli± w celu utrzymania warunków sterylno¶ci przez ca³y czas trwania operacji.
   Wykonywane jest niewielkie naciêcie skóry i pow³ok czaszki oraz niewielki otwór w ko¶ci czaszki. Nastêpnie neurochirurg punktowo otwiera oponê tward±, bêd±c± naturaln± b³on± pokrywaj±ca mózg. T± drog± wprowadzony zostaje dren do komory bocznej mózgu. W nastêpnej kolejno¶ci neurochirurg umieszcza pod skór± zastawkê (najczê¶ciej powy¿ej lub tu¿ za ma³¿owin± uszn±) i przeprowadza za pomoc± prowadnicy dren obwodowy w tunelu podskórnym do okolicy brzucha. W tym miejscu poprzez naciêcie skóry i pow³ok brzucha ostatecznie dren obwodowy wprowadzony zostaje do jamy otrzewnowej. Na miejsca naciêæ skóry naklejane s± sterylne opatrunki.
   Bezpo¶rednio po operacji pacjent jest wybudzany ze znieczulenia i przewo¿ony do tzw. sali wybudzeñ, gdzie pozostaje przez okres jednej do kilku godzin pod ¶cis³ym nadzorem personelu medycznego. Nastêpnie powraca do swojej sali na oddziale. Pobyt w szpitalu ró¿ni siê w poszczególnych przypadkach, jednak zwykle nie przekracza siedmiu dni.
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e opisana procedura implantacji uk³adu zastawkowego mo¿e ró¿niæ siê nieznacznie w zale¿no¶ci od do¶wiadczenia neurochirurga, szpitala czy wreszcie specyfiki danego pacjenta.

Opieka poszpitalna

   Chocia¿ u wiêkszo¶ci pacjentów mo¿liwy jest powrót do normalnego ¿ycia po implantacji uk³adu zastawkowego, to jednak, ze wzglêdu na charakter choroby wymagaj± oni d³ugotrwa³ego nadzoru przez neurochirurga. Dlatego konieczne jest zg³aszanie siê na wizyty kontrolne w terminach wyznaczanych przez neurochirurga. Pacjent i/lub jego opiekunowie musz± zdawaæ sobie sprawê, ¿e odpowiedzialno¶æ za w³a¶ciwe postêpowanie po operacji spoczywa równie¿ na nich. Dlatego w razie w±tpliwo¶ci co do prawid³owo¶ci dzia³ania uk³adu zastawkowego konieczna jest wizyta u neurochirurga, który poprzez badanie pacjenta mo¿e stwierdziæ obecno¶æ objawów sugeruj±cych nieprawid³owe dzia³anie uk³adu zastawkowego. 

 




¬ród³o: www.gazetapacjenta.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
¦rednia ocena: 2
Aby dodaæ komentarz musisz byæ zalogowany

STATYSTYKI

zdjêæ7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
og³oszeñ24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych ³atwych do zdiagnozowania, ale tak¿e maj±cych ró¿ne objawy. Zara¿enie siê wirusem to choroba nabyta ale s± te¿ choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ród³em choroby mo¿e byæ stan zapalny, zapalenie ucha czy gard³a to wrêcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy siê poddaæ po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynaæ siê kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbaæ o nie zanim objawy choroby dadz± znaæ o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znaæ o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako z³ote lekarstwo na zdrowie, które wypêdzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbaæ o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |