Borelioza - Polska choroba z Lyme

Borelioza występuje bardzo często w Polskich, czystych lasach gdzie kleszcze mają swoje naturalne środowisko


 


Choroba z Lyme także w polskich lasach


Borelioza, inaczej nazywana chorobą z Lyme, jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi, przenoszoną przez kleszcze. W okresie jesiennym, kiedy las jest ulubionym miejscem grzybiarzy i amatorów długich spacerów, warto dowiedzieć się więcej o tej chorobie.

JAK MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ BORELIOZĄ?


Kleszcz pasożytuje na zwierzętach dziko żyjących w lesie, które są rezerwuarem Borrelia burgdorferii.  Żywiąc się ich krwią, zakaża się bakterią. Człowiek, przebywając w miejscach występowania kleszczy, jest narażony na zainfekowanie bakterią.


Statystyki pokazują, że odsetek zachorowań na boreliozę dramatycznie rośnie. W 2000 roku zgłoszonych zostało 2 tyś. przypadków, w 2009 roku liczba ta przekroczyła 10 tyś. Z danych epidemiologicznych wynika, że zakażone kleszcze bytują w całej Polsce. Najwięcej zachorowań notuje się jednak w województwie podlaskim i warmińsko- mazurskim. Tam odsetek zachorowań na boreliozę jest dwukrotnie wyższy, niż w pozostałych województwach.


Profilaktyka boreliozy polega jedynie na dokładnym osłonięciu całego ciała przed wejściem do lasu, a po wyjściu, sprawdzeniu czy żaden kleszcz nie wbił się w skórę.  Im szybciej kleszcz zostanie usunięty w sposób prawidłowy, tym mniejsze ryzyko zakażenia.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY


Wczesne objawy boreliozy są bardzo różnorodne. Choroba może powodować szereg niespecyficznych objawów. Jedynym charakterystycznym symptomem  zakażenia jest tzw. rumień wędrujący, choć i on nie pojawia się zawsze. Czasami infekcja przebiega także bezobjawowo, dlatego warto być wyczulonym na wszelkie zmiany w samopoczuciu.


* ogólne symptomy: złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśniowo - stawowe, gorączka


* skórne: charakterystyczna zmiana skórna pojawiająca się zazwyczaj wokół miejsca ugryzienia (tzw. rumień wędrujący - pojawia się zwykle po kilku dniach i może utrzymywać się do kilku miesięcy)


* neurologiczne: zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. korzonki), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu


* stawowe: obrzęki i bóle stawów


* sercowe: zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia


Późne objawy boreliozy to między innymi nawracające zapalenia stawów, niedowład kończyn, postępujące zapalenie mózgu, zaburzenia czucia, zmiany zanikowe skóry, ścieńczenie naskórka z widocznymi naczyniami krwionośnymi

MOŻLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE


Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, jak również innych światowych organizacji ( np. Centers of Disease Control and Prevention), laboratoryjna diagnostyka boreliozy polega na wykryciu specyficznych przeciwciał we krwi pacjenta. W tym celu zaleca się dwuetapową strategię:


I.    Wykonanie wysoko czułego testu przesiewowego typu ELISA w klasie IgG i IgM
II.    Potwierdzenie wyników dodatnich lub wątpliwych wysokospecyficznym testem typu Western Blot


Warto pamiętać, że nie należy wykonywać badania w zbyt krótkim czasie po ugryzieniu przez kleszcza. W przypadku zakażenia, przeciwciała pojawią się dopiero po upływie 2 do 4 tygodni.  Jeśli testy zostały wykonane zbyt szybko i wynik był negatywny, może to oznaczać że przeciwciała nie zostały jeszcze wytworzone. Należy wtedy powtórzyć badanie po około 4 tygodniach.


Wykonywanie badań w kierunku boreliozy, zgodnie z rekomendacjami PTEiLCZ oraz konsultacja wyników z lekarzem chorób zakaźnych stanowi jedyną, właściwą formę diagnostyki, zapewniającą prawidłowe rozpoznanie i możliwość szybkiego wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Diagnostyka laboratoryjna oparta na innych metodach, niż wymienione w rekomendacjach PTEiLCZ, może prowadzić do uzyskania fałszywych wyników i błędnej diagnozy.

ROKOWANIE


Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia najczęściej dochodzi do całkowitego wyzdrowienia. W nielicznych przypadkach choroba staje się przewlekła i objawy mogą się utrzymać przez dłuższy okres czasu.


 


 

Borelioza - P...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50486
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18896
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |