Ciężki ostry zespół oddechowy (SARS) 2003

Konsultował:
dr hab. med Tomasz Mach
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych CM UJ w Krakowie


Niniejsze opracowanie jest adresowane do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej i w szpitalach, a jego celem jest przedstawienie podstawowych, praktycznych wiadomości dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (severe acute respiratory syndrome - SARS) oraz zapobiegania zachorowaniom na SARS. Przedstawiono w nim informacje aktualne w dniu 13 maja 2003 roku.

Etiologia

Przyczyną SARS jest najprawdopodobniej niewystępujący do tej pory u ludzi wirus z rodziny Coronaviridae, nazwany wirusem SARS (SARS-CoV). Jest on odlegle spokrewniony ze znanymi dotychczas koronawirusami (50-60% podobieństwa sekwencji nukleotydów genomowego RNA), niektóre z nich wywołują około 30% zachorowań na infekcyjny nieżyt nosa i łagodne zapalenie górnych dróg oddechowych u ludzi.

Duże stężenie RNA wirusa SARS stwierdzono w ślinie w ostrej fazie choroby; jego niewielką ilość wykryto także we krwi chorych (co może świadczyć o wiremii) oraz - w okresie rekonwalescencji po ostrej fazie - w stolcu. Na powierzchniach przedmiotów i sprzętów wirus może w temperaturze pokojowej przetrwać do 48 godzin. Jest wrażliwy na powszechnie stosowane środki odkażające.


Epidemiologia

Większość przypadków SARS zanotowano w Azji Południowo-Wschodniej (tab. 1). Pierwsze zachorowania wystąpiły na początku listopada 2002 roku w południowo-wschodniej części Chin (prowincja Guangdong). Epidemia obejmowała stopniowo inne rejony Chin, a na początku 2003 roku także Hongkong, Wietnam i Singapur. W ostatnich tygodniach zanotowano wyraźne zwiększenie liczby rejestrowanych przypadków na Tajwanie. Sporadyczne zachorowania wystąpiły w Ameryce Północnej (USA, Kanada) oraz w Europie (tab. 1), ale tylko wśród osób, które powróciły z krajów azjatyckich lub miały bezpośredni kontakt z takimi osobami.

Zakażenie szerzy się przede wszystkim drogą kropelkową. Nie wykluczono jednak możliwości zakażenia w wyniku kontaktu z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną dróg oddechowych lub innymi wydzielinami i płynami ustrojowymi chorego.

Za obszary o bardzo dużym ryzyku lokalnego szerzenia się zakażeń SARS-CoV (tzn. występowania zachorowań bez wyraźnej styczności z chorym na SARS lub z podejrzeniem SARS) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niektóre rejony Chin (Pekin, prowincje Guangdong i Shanxi, Mongolia Wewnętrzna, Tianjin), Hongkong i Tajwan. Z tego powodu WHO zaleca, aby - jeśli to tylko możliwe - osoby planujące podróż w te rejony zrezygnowały z wyjazdu do czasu wygaśnięcia epidemii. Lokalne szerzenie się zakażenia i wtórne zachorowania na SARS (ale tylko u osób mających kontakt z chorym, który powrócił z wymienionych powyżej, najbardziej zagrożonych rejonów) stwierdzono także w Kanadzie (Toronto), na Filipinach (Manila) oraz w Singapurze.


Objawy kliniczne i laboratoryjne oraz przebieg choroby



Okres wylęgania SARS wynosi zwykle 2-7 dni, ale odnotowano zachorowania nawet 10 dni po kontakcie z chorym. Choroba rozpoczyna się nieswoistymi objawami zwiastunowymi - gorączką powyżej 38°C, której mogą towarzyszyć ból głowy i mięśni oraz złe samopoczucie. U około 1/4 chorych występuje łagodna biegunka. W tym początkowym okresie objawy ze strony układu oddechowego są słabo zaznaczone. Nie występują natomiast objawy ze strony układu nerwowego ani osutka.

Po 3-7 dni pojawia się suchy, męczący kaszel i(lub) duszność, której może towarzyszyć hipoksemia. 20-40% chorych z powodu dużego nasilenia objawów i niewydolności oddechowej wymaga leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej, z zastosowaniem wentylacji mechanicznej.

U większości chorych na SARS (90%) radiogram klatki piersiowej wykonany po pojawieniu się objawów ze strony dolnych dróg oddechowych ujawnia jedno- lub obustronne wieloogniskowe, plamiste zacienienia odpowiadające śródmiąższowym zmianom zapalnym. U około 10% chorych radiogram klatki piersiowej pozostaje prawidłowy przez cały okres choroby.

W badaniach laboratoryjnych można stwierdzić: bezwzględne zmniejszenie liczby limfocytów z towarzyszącą prawidłową lub zmniejszoną liczbą krwinek białych w początkowym okresie choroby; leukopenię, a u niektórych chorych także małopłytkowość w okresie największego nasilenia objawów ze strony dróg oddechowych; zwiększenie aktywności kinazy fosfokreatynowej (<3000 j.m./l) i aminotransferaz (2-6-krotne) w początkowym okresie choroby; zwiększoną aktywność dehydrogenazy mleczanowej. SARS może mieć różne nasilenie: od stosunkowo łagodnych postaci (objawiających się tylko gorączką) do ciężkiej niewydolności oddechowej prowadzącej do zgonu chorego.


Rozpoznawanie



Rozpoznanie SARS opiera się przede wszystkim na obrazie klinicznym i kryteriach epidemiologicznych. Opracowano już wprawdzie metodę laboratoryjną wykrywania SARS-CoV (metoda odwrotnej transkrypcji i łańcuchowej reakcji polimerazowej - RT-PCR), jednak na razie nie jest ona powszechnie stosowana. Rozpoznanie SARS jest więc ustalane przez wykluczenie innych praw­dopodobnych przyczyn u chorego, który spełnia określone kryteria kliniczne i epidemiologiczne.

Stworzona przez WHO na potrzeby nadzoru epidemiologicznego definicja prawdopodobnego zachorowania na SARS obejmuje następujące kryteria (do rozpoznania konieczne jest stwierdzenie wszystkich trzech):

1. kryterium kliniczne - wysoka gorączka (>38°C) oraz suchy kaszel i(lub) trudności w oddychaniu (duszność);

2. kryterium epidemiologiczne - narażenie na zakażenie w ciągu 10 dni przed wystąpieniem powyższych objawów w wyniku: bliskiego kontaktu z chorym na SARS lub osobą, u której podejrzewano SARS, lub powrót z rejonu, w którym stwierdzono lokalne szerzenie się zakażenia i zachorowania na SARS (p. wyżej "Epidemiologia"), albo zamieszkiwanie w takim rejonie;

3. kryterium laboratoryjne - zmiany na radiogramie klatki piersiowej odpowiadające zapaleniu płuc lub zespołowi niewydolności oddechowej (respiratory distress syndrome - RDS), lub objawy RDS w badaniu autopsyjnym bez uchwytnej przyczyny, lub stwierdzenie SARS-CoV w dwóch niezależnych badaniach (albo za pomocą dwóch różnych metod laboratoryjnych [na razie nie ma zastosowania w praktyce]).

Lekarz powinien powziąć podejrzenie zachorowania na SARS, jeśli stwierdził kryteria kliniczne i epidemiologiczne. Takiego chorego należy niezwłocznie przewieźć do najbliższego specjalnie wyznaczonego oddziału obserwacyjno-zakaźnego (informacje można uzyskać w terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych). SARS na­leży także podejrzewać u chorego, zmarłego z powodu niewyjaśnionej ostrej choroby układu oddechowego, u którego stwierdzono wymagane kryteria epidemiologiczne. Bliski kontakt wymieniony w kryteriach epidemiologicznych zdefiniowano natomiast jako opie­kę nad chorym na SARS lub pacjentem z podejrzeniem SARS, zamieszkiwanie z taką osobą w jed­nym mieszkaniu lub styczność z wydzieliną jej dróg oddechowych, innymi wydzielinami lub wydalinami (kał), lub jej płynami ustrojowymi.

Rozpoznanie SARS należy wykluczyć, jeśli u chorego wykryto inną przyczynę, która w pełni tłumaczy wystąpienie objawów chorobowych.

W Polsce na podstawie zarządzenia Głównego Inspektora Sanitarnego nr 5/03 z dnia 8 kwietnia 2003 roku obowiązuje zgłaszanie prawdopodobnych zachorowań na SARS do właściwej terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej (patrz formularz na końcu), skąd informacje są przesyłane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny, a następnie do WHO.


Leczenie



Nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną w celu oceny skuteczności różnych metod leczenia. Większość chorych otrzymywała empirycznie antybiotyki zalecane w leczeniu pozaszpitalnego zapalenia płuc z uwzględnieniem także drobnoustrojów nietypowych. Niektórym pacjentom podawano również rybawirynę dożylnie oraz glikokortykosteroidy (doustnie lub pozajelitowo). W razie potrzeby należy podawać tlen do oddychania lub zastosować wentylację mechaniczną oraz prowadzić odpowiednie leczenie objawowe.


Rokowanie



U większości chorych objawy SARS ustępują do 2 tygodni. W 6,5% (95% przedział ufności [CI]: 1,1-11,8%) przypadków choroba przebiega bardzo ciężko, prowadząc do zgonu. Do czynników zwiększających ryzyko niekorzystnego przebiegu choroby (zgon lub konieczność zastosowania mechanicznej wentylacji) należą: cukrzyca (ryzyko względne [RR]: 3,1; 95% CI: 1,4-7,2) oraz inne choroby towarzyszące, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwór złośliwy lub choroba serca (RR: 2,5; 95% CI: 1,1-5,8).


Zapobieganie szerzeniu się zakażenia



Ryzyko zachorowania na SARS można znacznie zmniejszyć poprzez noszenie maski chirurgicznej z gazy lub bibuły, zakrywającej nos i usta. Maskę powinien nosić zarówno chory z podejrzeniem SARS, jak i osoby kontaktujące się z nim. Personel medyczny, zwłaszcza w specjalnie wyznaczonych oddziałach obserwacyjno-zakaźnych, powinien natomiast używać: szczelnych masek z filtrami drobnocząsteczkowymi (HEPA), a jeśli są one niedostępne - zwykłych masek chirurgicznych; fartuchów jednorazowego użytku, zapinanych z tyłu; jednorazowych rękawiczek; okularów ochronnych; jednorazowych ochraniaczy na buty. Po kontakcie z chorym na SARS wszystkie osoby powinny starannie myć ręce oraz odkażać je standardowym środkiem dezynfekującym.

Transport chorych z podejrzeniem SARS powinien odbywać się karetką "zakaźną" lub - jeśli pozwala na to stan kliniczny chorego - jego prywatnym samochodem, prowadzonym przez jednego z domowników, który miał wcześniej kontakt z chorym. Pacjent i kierowca powinni zabezpieczyć nos i usta maską chirurgiczną z gazy lub bibuły. Pomieszczenia, w których przebywał chory na SARS, w tym pojazdy (karetki, prywatne samochody) wystarczy poddać standardowym zabiegom sanitarnym (mycie i wietrzenie). Chorych z podejrzeniem SARS należy do czasu ustąpienia objawów choroby izolować na specjalnie wyznaczonych oddziałach obserwacyjno-zakaźnych. Minimalne warunki izolacji spełnia oddzielny pokój z osobnym węzłem sanitarnym. W takim szpitalu przynajmniej jeden respirator powinien być zarezerwowany wyłącznie dla chorych z SARS.

Osoby, które opiekowały się pacjentem z podejrzeniem SARS lub mieszkały z nim w jednym mieszkaniu po wystąpieniu u niego objawów ze strony układu oddechowego, należy poddać 10-dniowej obserwacji w szpitalu zakaźnym, w osobnych pomieszczeniach. Natomiast osoby, które miały styczność z pacjentem z podejrzeniem SARS przez krótki czas, nie wymagają izolacji, a jedynie obserwacji w warunkach swojego środowiska. Należy je poinformować, aby przez 10 dni mierzyły sobie dwa razy dziennie temperaturę ciała, a w razie wystąpienia gorączki powyżej 38 C i(lub) objawów ze strony układu oddechowego założyły na usta i nos maskę chirurgiczną (podobnie jak osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu lub środku transportu) i natychmiast zgłosiły się do lekarza, który powinien zlecić hospitalizację w warunkach izolacji.

We wszystkich miastach w Polsce, w których znajdują się międzynarodowe porty lotnicze i morskie, zostali wyznaczeni lekarze konsultanci, którzy po wezwaniu telefonicznym badają przyjeżdżających do Polski, podejrzanych o SARS i podejmują decyzję co do sposobu postępowania (kwarantanna lub obserwacja w domu) z osobami, które miały styczność z chorym na pokładzie samolotu lub statku.





Źródło: www.mp.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

sars
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |