Co to jest zapalenie dziąseł i jakie są jego objawy?

Zapalenie dziąseł to początkowy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby dziąseł. Bezpośrednią jego przyczyną jest obecność płytki nazębnej. Płytka nazębna to miękka, lepka, bezbarwna warstwa bakterii (fachowo określana mianem filmu bakteryjnego), która bezustannie tworzy się na zębach i dziąsłach.

Jeżeli płytka nie jest usuwana codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, wytwarza ona toksyny (trucizny), które mogą drażnić tkankę dziąseł, wywołując właśnie ich zapalenie. Uszkodzenia na tym wczesnym etapie choroby dziąseł są jeszcze odwracalne, gdyż tkanka kostna i łączna, które podtrzymują zęby w miejscu nie są jeszcze zajęte procesem chorobowym. Nieleczone zapalenie dziąseł może jednak przejść w zapalenie przyzębia i spowodować trwałe uszkodzenie zębów, szczęki i żuchwy.


Skąd mam wiedzieć, czy mam zapalenie dziąseł?
Do klasycznych objawów zapalenia dziąseł zalicza się zaczerwienienie, obrzęk i bolesność uciskową dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów. Innym objawem choroby dziąseł jest odsłonięcie szyjek zębowych spowodowane przez cofnięcie się dziąseł. Zęby mają wtedy wydłużony wygląd. Choroba dziąseł może powodować tworzenie się patologicznych kieszonek dziąsłowych pomiędzy zębami a dziąsłami, w których gromadzić się może płytka nazębna i resztki jedzenia. U niektórych osób może pojawiać się nawracający nieprzyjemny zapach z ust lub uczucie nieprzyjemnego smaku, nawet jeżeli ich choroba nie jest zaawansowana.


Jak można zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Kluczowe znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Oczyszczanie zębów u dentysty również odgrywa niebagatelną rolę, ponieważ po tym jak dojdzie do mineralizacji i nagromadzenia płytki, czyli kiedy wytworzy się kamień nazębny, tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna mogą go usunąć.

Zapobiegać zapaleniu dziąseł można poprzez:


odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów mające na celu usunięcie płytki nazębnej i resztek jedzenia, oraz kontrolowanie odkładania się kamienia nazębnego
odpowiednie odżywianie się, dzięki czemu zapewnione jest dostarczanie składników odżywczych do kości szczęki i żuchwy oraz zębów
unikanie palenia papierosów i innych postaci tytoniu
regularne kontrole u dentysty

 









Źródło: www.colgate.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |