Zapalenie przyzębia o skrajnie agresywnym przebiegu i niewyjaśnionym podłożu ogólnoustrojowym – opis przypadku

Zapalenia przyzębia są niemal w 90% wywoływane przez drobnoustroje płytki nazębnej. Czynniki sprzyjające, zarówno ogólne jak i miejscowe, mogą nasilać odpowiedź zapalną, prowadząc do bardziej zaznaczonych objawów klinicznych i szybszej utraty podparcia kostnego.

Istnieje jednak szczególna grupa chorób przyzębia, występujących w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Podejrzenie, że dany przypadek kwalifikuje się do tej grupy, może wzbudzić wywiad ogólnomedyczny lub dysproporcja pomiędzy nasileniem objawów klinicznych i nielicznymi czynnikami ryzyka chorób przyzębia. W niektórych przypadkach dopiero brak reakcji na standardowe leczenie skłania do podjęcia poszukiwań ogólnoustrojowego podłoża obserwowanych zmian w obrębie śluzówek.

Lekarz stomatolog stosunkowo najczęściej może spotkać się z przypadkami zapalenia przyzębia w przebiegu chorób hematologicznych, przede wszystkim białaczki oraz nabytej neutropenii (1). Dlatego też ocena morfologii krwi z rozmazem jest podstawowym badaniem wykonywanym w sytuacji podejrzenia choroby ogólnej, modyfikującej przebieg zapalenia przyzębia. Często nie wystarcza to do postawienia rozpoznania i może okazać się konieczna konsultacja hematologiczna.

Kolejna grupa chorób według klasyfikacji AAP to schorzenia genetyczne (1). W przypadku chorób uwarunkowanych genetycznie charakterystyczne jest wczesne występowanie objawów – mogą pojawić się tuż po urodzeniu lub w wieku dziecięcym.
Istnieje jednak liczna grupa chorób, dla których objawy dotyczące jamy ustnej nie są charakterystyczne lub występują rzadko (2). Zdarzają się mimo to przypadki, w których objawy te poprzedzają zajęcie innych narządów i rozwój choroby, i w związku z tym mają duże znaczenie we wczesnym rozpoznaniu.

Poniżej przedstawiamy przypadek pacjenta, który zgłosił się do lekarza stomatologa z powodu objawów choroby przyzębia. Z czasem do tego obrazu klinicznego dołączyły się liczne, ale mało specyficzne objawy ogólne, prowadzące ostatecznie do zgonu.
OPIS PRZYPADKU

Pacjent KZ, lat 72, został skierowany do Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia z powodu bólu i krwawienia z dziąseł, utrzymującego się od dwóch tygodni. Stan ogólny chorego był dobry. W badaniu podmiotowym pacjent nie zgłaszał żadnych aktualnych chorób ani dolegliwości ogólnoustrojowych. Przyjmował Cinnarizinum w związku z przebytym w roku 1990 udarem mózgu oraz Biosteron (dehydroepiandrosteron). Nie stwierdzono odchyleń w badaniach laboratoryjnych morfologii krwi.

Chory zgłosił się ze zdjęciem pantomograficznym oraz wynikiem badania histopatologicznego wycinka dziąsła, wykonanymi w pierwszych dniach choroby w Wojewódzkim Centrum Stomatologii w Warszawie. Na zdjęciu pantomograficznym stwierdzono obraz typowy dla przewlekłego zapalenia przyzębia. Badanie histopatologiczne wykazało cechy przewlekłego, nasilonego stanu zapalnego błony śluzowej oraz odczynową akantozę nabłonka płaskiego.
W badaniu klinicznym stwierdzono zmiany o charakterze rozrostowym, obejmujące dziąsło brzeżne i właściwe w żuchwie i szczęce. Dziąsła miały sinoczerwone zabarwienie, z kieszonek przyzębnych wydobywał się wysięk ropny (ryc. 1a, b, c, d). Pacjent zgłaszał znaczną bolesność opisywanych zmian.

Na podstawie obrazu klinicznego postawiono rozpoznanie wstępne – martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł. Wykonano toaletę jamy ustnej, zlecono metronidazol doustnie (3x0,25 g/d).
W dniu następnym pacjent zgłosił się na wizytę kontrolną. Stan miejscowy nie uległ zmianie, choć pacjent zgłaszał subiektywną poprawę. Stwierdzono podwyższenie ciepłoty ciała (38,5°C). Pojawiły się grudki ropne na skórze twarzy.

W wyniku konsultacji w Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych wykluczono chorobę rozrostową układu krwiotwórczego. W związku z pogarszającym się stanem ogólnym pacjent został skierowany do Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii, gdzie został poddany hospitalizacji.

W trakcie pobytu w szpitalu stan chorego ulegał stopniowemu pogorszeniu. Pojawiły się opasujące bóle pleców i klatki piersiowej, utrzymywała się podwyższona temperatura ciała (do 38,6°C). Chory tracił na wadze.

W kolejnych dniach wystąpiły nudności i wymioty, stwierdzono objawy oponowe. Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykazało podwyższoną cytozę. Ustalono, że obraz kliniczny może odpowiadać wirusowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu w przebiegu infekcji Herpes simplex, oraz towarzyszącemu uogólnionemu zakażeniu bakteryjnemu. Za punkt wyjścia posocznicy uznano ropne zmiany w jamie ustnej. W wymazach z kieszonek zębowych stwierdzano m.in. Klebsiella oxytoca, Citrobacter, Enterobacter sp.








Źródło: www.czytelniamedyczna.pl/

1
2
3
4
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Busko Zdrój
31-01-2010 11:20
Witam

Chcę zwrócić uwagę na leki wskazane w leczeniu chorób przyzębia (zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia (tzw. paradontoza)) objawiające się: opuchniętymi, wrażliwymi dziąsłami, krwawieniem z dziąseł a w zaawansowanym stadium rozchwianiem zębów i ich wypadaniem.

Lekarstwa o których piszę to:

Pasta do zębów SULPHODENT - jest to pasta lecznicza (posiadająca status leku) - obecnie prawdopodobnie jedyna naturalna lecznicza pasta do zębów na rynku polskim (wszystkie inne deklarujące właściwości lecznicze są zarejestrowane jako kosmetyki). Jest to pasta wskazana w leczeniu zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia a także w profilaktyce chorób przyzębia.

Żel borowinowy na dziąsła PELOGEL - jest to żel borowinowy (również posiadający status leku) przeznaczony do wcierania w chore dziąsła. Wskazanie do leczenia jak wyżej, tj. zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia.

Więcej informacji na: http://sulphur.com.pl/leki_stomatologiczne.php
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |